Povrat poreza u slucaju kupovione u Hrvatskoj

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dmr, Jun 24, 2018.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako neko zna tacno detalje, u slucaju kupovine recimo monitora u Hrvatskoj. Kako ide tacna procedura oko povrata poreza, do kojeg iznosa vazi, koliko se placa carina i gdje trazim povrat poreza. I inace o kojim sve detaljima u tom slucaju trebam voditi racuna. Hvala!
     
  2. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja sam kupovao monitore u hrvatskoj. Na granicnom prelazu sam platio carinu. Carinik ti da popunjem obrazac dje pise da si platio carinu na granici, taj dokument odneses nazad u prodavnicu dje si kupio monitor i oni ti vrate porez. Rok ti je ja mislim 6 mjeseci.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha, a moze li to sve da obavim u jednom danu za povrat poreza i placanje carine? Kako sam uspio naci carina je 10% na cijenu do 1500KM a porez u Hrvatskoj je 25% pa bi cijena trebala biti manja za 15%. Jesam li dobro skopco? :)

    EDIT: I mora li se u tom slucaju placati nas PDV, kako mi rece neko :D
     
    Last edited: Jun 24, 2018
  4. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Mozes obavit u istom danu ako hoces da vozis nazad u prodavnicu. Ne znam koja je stopa carine, PDV ces naravno platit kad ti budu carinu naplacivali na granici.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Vratiš se nekad kasnije na granicu bez 'robe' i ovjeriš papire. Povrat pdv-a možeš dobiti i kod nas u RF bankama.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta mi to znaci da dodjem kasnije bez robe na granicu da ovjerim, de nek mi neko nacrta kako proci sto jeftinije. Moze i na PM :D
     
  7. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ako moze u raiffeisenu onda fino idi tamo kad se vratis iz HR sa popunjemim obrascem sa granice.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ok, eto gore ninja izracuno ako izvrsim povrat Hr poreza a platim nas i carinu izadje skuplje. Poenta je da izadje jeftinije, sta propustam? :)
    Ili je fazon samo sto je roba jeftinija u Hr, a ne moze se nista dodatno usparat na porezu? :)

    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Poenta je da ako kupis nesto skuplje (preko 600KM po novom) da te izadje jeftinije tako sto neces dvaput platiti PDV, jer bi prilikom ulaska trebao prijaviti ili ako ti otkriju uredno ce ti naplatiti carinu i PDV, bez obzira sto si vec platio PDV prilikom kupovine.

    Jeftinije te moze izaci samo ako prosvercas kao sto mobsterc rece.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    jel ti palo na pamet da bosna nije jedina zemlja koja ima carinu :D
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa pitam detalje, je li toliko tesko napisat, moze i na PM :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

    Imas ove opcije:
    1. Prijavi kupljenu robu na izlazu iz EU, uzmi (nekad kasnije) pare od hrvatskog PDV-a, prijavi na bosanskoj granici i plati globe koje sam ranije naveo
    2. Prijavi kupljenu robu na izlazu iz EU, uzmi (nekad kasnije) pare od hrvatskog PDV-a, nemoj prijavit nista na bosanskoj granici, rizikuj da te uhvate i naplate gore navedene globe plus kaznu
    3. Kupi nesto do 600 KM vrijednosti u Hrvatskoj i prenesi u Bosnu, nikom nista
    4. Kupi nesto za vise od 600 KM, plati dva PDV-a i bosansku carinu ili rizikuj kao pod #2
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni je cilju to sve u jednom danu a i granica je blizu trgovine u Hr. Moze li da dodjem na granicu Hr, parkiram u stranu :), i kazem da hocu da prijavim za carinu da bih se mogao odmah vratiti u radnju po povrat pdva? Znaci ni ne prolazim Hr granicu samo stanem prijavim i rikverc?
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Probaj, vjerovatno može. Ne prevoziš bombe, nego monitor haha.
     
  15. Ninja

    Ninja Komšija

    Prije su dojavljivali nasim carinicima ako prijavis nesto vrijedno preko 200 eura.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma brate jel vrijedno to zezancije? Meni se zavrtilo citajuci postove, za 200KM da te glava zaboli. Ne znam sta kupujes ali ako mozes 2x po 600KM da platis idi tako, dva puta otidji, ako ne onda halali taj pdv i netrazi nista.
    Predpostavljam da si nasao nesto povoljnije nego kod nas? Opet ces jeftinije proci nego da kupis ovdje pa na sve to da platis jos zaradu nasoj trgovini.
     
Thread Status:
Not open for further replies.