AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Decerto

    Decerto Komšija

    e upravo....isto i ja,dogodine ako budem pravio novu konfu definitivno idem na 2nd gen ryzen.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa ok su suhi testovi,da se vidi "ciji je veci" i po tome se takmice proizvodjaci ali meni to nije bitno kao korisniku...bitno je da brzo radi,da ne steka,da traje i na kraju krajeva,da manje platim za vise a to AMD daje trenutno
    odabrati i braniti stav recimo intela da je bolji zbog nekoliko bodova a skuplji 40% meni nije normalan stav ali opet svakom njegovo
    mislim da su sada svi procesori odlicni i da tu vise nema nekog osjetog napretka u normalnom koristenju ,isto kao i sa mobitelima...sada cak i low end telefoni imaju komponente koje su dovoljne za normalnu upotrebu a da ne pricam o srednjem segmentu
    tako i sa procesorima...dosli su do svog maksimuma i performanse su tu a cijena i ponude ima raznoraznih
    ja sam trenutno na i7 2600 ali gura odlicno,jer vecinom mi sluzi komp za net i tako to,multimediju...nekada otvorim i neki tezi program :D
    ali kod mene je kod surfanja uvijek otvoreno 10+ tabova,to optereti i CPU i RAM,kojeg uzme pola od 12 GB ali opet nema stekanja i to mi je bitno
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Zato ja od Athlona x2 furam samo AMD :) meni nikad nije Intel vrijedio razlike u parama... Jeftinije sam zadnji put platio CPU i MBO nego sto bi platio i5 Intela... samo CPU
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma realno bio je AMD los zadnjih godina ali se u to vrijeme intel povampirio i dizao cijenu 20% a performanse 5% svake godine
    predstavljanjem ryzena prosle godine,AMD je pokazao da zna napraviti savremeni procesor i da moze biti rame uz rame sa intelom...iako je intel jos uvijek malo jaci u single core performansama ali nije to toliko bitno...da cijena bude puno veca
    AMD vise nije ni u igrama inferioran,iako daje par slicica manje od intela ali i to mi nije bitno ...ako je preko 60 fpsa,moze biti i 85 i 80,to je isto za oko :D
    iskreno ja nisam fan ni ovih ni onih,negou trenutku sta mi se poklopi i sta najbolje mogu izvuci za svoje pare,to i kupim
     
  5. Esh

    Esh HWB

  6. sumeir

    sumeir Komšija

    Ne znam iz kojeg razloga se aktivira HDD a ništa od programa nepokrenem ?

    Ugašen Drop box i sl.


    Ovo je situacija u Biosu kod mene


    ...


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Last edited: Aug 16, 2018
  7. Neso

    Neso Komšija

    Sama pomisao da cip dobija voltazu po potrebi, kroz PBO distribuciju vrijednosti ti je dovoljno da shvatis koliko ce ti produzit zivot silikona vs. full time overclock. Komunikacija XFR-a i PBO je stvarno next gen. tech, sto se tice distribucije voltaze, regulacije temp i clock speed-a.
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Batali XMP, idi rucno, imao sam slican problem na X79 ili na X99, ne jsecam se vise, bilo kako bilo XMP dize napon veoma osjetljiivm stvarima na CPU, ja sam ga zaobilozio od X58 platforme.
     
    Last edited: Aug 23, 2018
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sto covjeku spamate po temi, ima tema za te stvari?
     
  10. Decerto

    Decerto Komšija

    neka malo,dok ne stavi nove slike,da tema ne umre ;D
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Advokat psttttt :) Enisu ako smeta neka obrise ili premjesti :) :)

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  12. heroic

    heroic Komšija

    Sta reci, koga u diskusiji podrzati, kako jos vise zakuhati... :rolleyes:

    Edit: sad ovaj moj post nema puni smisla. Meni se znao desavati BSOD/crash ako je XMP uklj i CPU overclockan na brzinu koja ne odgovara. Sam CPU moze tu brzinu, sam RAM moze XMP, ali skupa nece.
     
    Last edited: Aug 24, 2018
  13. Esh

    Esh HWB

    Prebacio sam ovo u pravu temu. Za probleme sa memorijom @kolinsb, prva stvar da li je RAM certificiran da radi sa tom pločom i na kojim postavkama? Imaš listu na stranici proizvođača ploče.
     
  14. Esh

    Esh HWB

  15. Esh

    Esh HWB

  16. Neso

    Neso Komšija

    Bit ce zanimljivo vidjeti kako ce se plasirati 7nm Navi, ako dodje na trziste krajem ove godine :)
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Pa koliko sam shvatio Navi 2018 su ove "Pro" kartice?
     
  18. vutra

    vutra Komšija

    https://www.techspot.com/news/76163-amd-hands-tsmc-entire-7nm-portfolio-vega-20.html
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako se dobro pokazu ove Amd kartice sa 7nm onda Nvidia sljedece godine izbacuje nove kartice garant, a ujedno ce oboriti i cijenu RTX.
    Zato ko je na 1070 i 1080 seriji bolje da saceka razvoj situacije nego da ide na RTX.
     
  20. Decerto

    Decerto Komšija

    next gen konzole ce biti ubice...
     
    Sena likes this.