Koji wireless router/modem ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by JaLa, Oct 9, 2011.

  1. anel007

    anel007 Komšija

    koliko ja znam mora biti u paru jer se ubaci u usb port na ruteru i tako konfigurise na postojecu wifi mrezu, a to je taj amplifier o kojem pricam samo sto je to novija verzija od mog, kod mene je v1
     
    IdeMedoSumom likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    onda mi to ne odgovara...jer fatam tudji wifi,nije to moja mreza u kuci a signal je slab ili nikakav u kuci,dok je napolju bolji i moze se surfati
     
  3. anel007

    anel007 Komšija

  4. Neso

    Neso Komšija

    Ludi Linus :)

     
    Qler likes this.
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    jos nisam nasao rjesenje za internet u ovoj vikend kuci :D
    imam wireles AP od provajdera 60-70 m od kuce i sa jednog prozora gledam direktno u njega i danas sam isao tamo i pitao da mi daju sifru da provjerim mrezu i sa tog prozora je signal skoro pa max
    u drugoj sobi koja isto gleda prema tom APu ali ima malo drveca,takodjer fata signal i radi net ali nije puna brzina kao sa drugog prozora
    problem je kada sam u sobi,tj. unutar kuce,cim nema direktne opticke vidljivosti,signal potpuno nestaje
    sta mi je rjesenje ?

    kontam da uzmem neku antenu koju cu uperiti direktno u antenu od provajdera a ovamo da uzmem neki wifi router koji ce mi onda pokriti signal po kuci
    da li je ovo izvodivo sa tim wireless antenama i koja mi uopste antena za to treba i koji router...moze li se ta wifi antena spojiti direktno u router
    nikada nisam imao wifi net pa nemam pojma sta treba i kako se to koristi

    ovo je fakat blizu,ne treba mi nista jako...jer da mogu visiti na prozoru stalno,ne bi mi trebalo nista :D
    dajte preporuku
    pokusao sam sa wifi extenderom ali mi dosao pokvaren...navodno su mi poslali drugi pa vidjeti cemo hoce li stici
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa jel ti imas prikljucak od tog providera, placas im net?

    Ako je tako trebao bi od njih dobiti antenu (obicno su u pitanju Nano station antene) koje se mogu podesiti tako da se spoje na router koji odradi konektovanje i i dalje se ponasa kao i svaki router na koji dovedes internet konekciju.

    Sad da sam nabavljas Nano station pitanje je koliko ti se isplati.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa nemam jos ali bi uzeo
    isao sam danas da se raspitam kod provajdera za cijenu,opremu i ostalo...problem je sto usluga interneta meni treba na odredjen period,par mjeseci a oni tako ne daju opremu,nego moras imati svoju
    zato i kontam da li bi kako mogao ovo rijesiti ,a da me ne izadje preskupo
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa eto u zavisnosti od providera koju opremu koristi to ti je opcija, da nabavis NanoStation i kakav router pod uslovom da ne koriste neku opremu koja nije kompaktibilna sa NanoStation antenom.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  9. zdici

    zdici Aktivista

  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma to je preskupo druze
    djelimicno sam rijesio problem...kupio sam za cenkija tenda high power wireless n150 usb adapter
    sada barem imam punu brzinu kada sam direktno uperen u AP a moram jos testirati u unutrasnjosti kuce moze li net
    btw.ovo samo vazi za laptop
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    Zadnjih 2-3 dana se malo vise igram sa ovim Xiaomi Router 3 ruterom i iako me do sad super sluzio odlu:cio sam se da mu malo poradim na softveru, posto Open WRT ne radi na ovom modelu (bar nisam na njihovoj stranici nasao da je podrzan) nadjem Padvan koji radi super bar po YouTube rusima.

    Uglavnom nakon instalacije dobio sam tonu novih mogucnosti i opcija medju kojima je najbolja podrska za Transmission torent klijent koji radi pravo dobro, opterecenost rutera pri downloadu torrenta na disk je oko 60% dok je pri seedanju skroz zanemariva i krece se oko 4-5%. Onda tu su i baska wifi mreze za sve, od posebnih 2.4/5 GHz pa do posebnih 2.4/5 GHz mreza za goste, podrska za kojekakve servere, puno bolji uvid u funkcionisanje samog rutera i tonu drugih stvari.

    Jedina relativno losa stvar je sto verzija 3 nudi samo 100Mbit/s portove mada kome treba vise nedavno je izasao nasljednik koji donosi gigabntne lan portove i brzu WiFi mrezu. Mada za tih 30-tak $ koliko sam ga ja platio prije oko godinu dana bolje ne treba ni ocekivati.

    Jos uvijek sve testiram ali za sad radi dobro, evo i nekoliko slika samog interfejsa:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ninja and heroic like this.
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja sam prodao par Xiaomi Mi Router 3 modela i rade jako dobro za tu cijenu. I po meni je mana što nema gigabitni WAN port, ali šta je tu je. Pitanje je kad ćemo doći u situaciju da nam 100Mbps bude malo :) ali je dosao i nasljednik Xiaomi Mi Router 4, koji košta 5-6$ više i ima 1Gbps lan i WAN i naravno dual WiFi. Usto Mi Router 3 ima MT7628A processor koji je singlecore i radi na 575/580Mhz, dok Mi Router 4 ima MT7621A processor koji je dualcore i radi na 880MHz. Takoder kod starijeg modela je 128MB DDR2 RAM-a, a kod novijeg je 128MB DDR3 RAM-a :)
     
  13. zdici

    zdici Aktivista

    kakva je pokrivenost WiFi signalom na 2.4 GHz ?
     
  14. Esh

    Esh HWB

    @kolinsb ima li openwrt za novu verziju?
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja nisam nabacivao openwrt jer sam uređaje nabavljao za dalju prodaju. Možda još uvijek nema jer je uređaj nov, ali ce zasigurno biti.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  16. anel007

    anel007 Komšija

    Mislim da nema za verziji 4 nikakvih custom rjesenja, ja sam verziju 3 planirao zamjeniti nasljednikom ali od kako sam nabacio padvan odustajem od toga dok ne dodje nešto custom i za tu verziju.

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    da ne otvaram novu temu, preporuka za 3g/4g sim ruter sa baterijom ili powerbank na autopunjač, da radim na svim mrežama kod nas a i vani

    vidio sam da neki koriste , kasnije sam kontao da je to stvarno super opcija za porodicu i sve uređaje na odmoru, u autu itd itd
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Za to ti može poslužiti bilo koji fon sa Wi-Fi hotspot opcijom :) nakaci ga na 3G, aktiviran hotspot i sheraj net preko Wi-Fi

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  19. anel007

    anel007 Komšija

    statistika od kako sam prije 10-tak dana pokrenuo transmission na ovom xiaomi ruteru, malo nema sta :D

    [​IMG]
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    sta li ti radis po netu :D