All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Postavio bih sliku od prije par sedmica ali je NSFL, ne moze se zivotinja ni prepoznat :D
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    On je bas super, ali ponekad (rijetko) zna biti i iritantan :D.
     
  3. Hellas

    Hellas Aktivista

    I ako platis u roku 8 dana onda je pola od tog ili ti je to vec sa tim popustom?
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je polovica kazne, 50 KM je kazna...
     
  5. kio

    kio Komšija

    @heroic je li testna voznja free ili se placa. Mozda bih sljedece godine uzeo Stepway ili Sandero (0.9 tce).
    Pa bih volio probati da vidim kakav je motor, da iskusim Daciu. :)
    Opisi svoje utiske sa 0.9 :)
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Da motor kupujem, smetala bi mi ta nula prije zareza.
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Sto se tice testne voznje nisu veliki salon, pa zavisi sta imaju tu da se moze probati, a besplatna je naravno.

    0.9/TCe 90 je super za manja auta, u odnosu na npr 1.4 benzin (75KS) koji sam vozio u Golf 5 i Peugeot 206, TCe 90 mi je neuporedivo bolji, puno bolje vuce na niskim obrtajima, jaci je, manje trosi. Bolji ide i od dizela od 90KS u Citroenu C4, doduse Clio je manji/laksi pa je ocekivano, ali mi je puno zivlji motor, pogotovo na manjim brzinama, auto djeluje kao da je jace nego sto jest.

    Ima 135Nm obrtnog i to na 2500rpm, dok moj Megane 1.6 ima 151Nm ali tek na 4200rpm.

    Stepway je manje auto, nije tezak kao npr Captur, koji isto dolazi sa tim motorom, tako da mislim da je za to auto super izbor.
     
    kio likes this.
  8. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Taman kontam ima li ista nize od 1.0 kad eto, ima taj od 0.9


    Svasta

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ne vidim sta fali 0.9, pa i VW nudi 1.4/1.5 benzin sa 150KS, to je identican omjer snage i zapremine.

    Uostalom bolji je od svih navedenih 1.4 benzinaca koje sam vozio, pa cak je u rangu sa Renault DCi 90 i PSA HDI 90 dizelima.
     
    forzamilan likes this.
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drug vozio Astru K karavan sa 1.0 turbakom, kaze zijanio se kako auto vuce, a nije isprva ni znao da je 1.0 jer nije bilo njegovo auto. Mada taj 1.0 ima valjda 115KS. A i kazu da najbolje vuce tudje auto. :)
     
    heroic likes this.
  11. heroic

    heroic Komšija

    Izgleda da je taj TCe 90 jedini Renault benzinac koji je prezivio ovaj euro 6d-temp standard.

    TCe 130 (1.2T) i TCe 165/205 (1.6T) su izbaceni iz ponude, kao i svi atmosferci. Zamijenili su ih 1.3T (TCe 100/115/140/160) i 1.8T (TCe 225/280/300).

    0.9T se sad nudi u dvije varijante TCe 75 (zamjena za SCe 75 1.2 atmosferac) i TCe 90 kao i dosad.

    Vjerovatno da ce Clio 5 (izlazi iduce godine) preci u potpunosti na 1.3T buduci da ima vise varijanti 100/115/140/150/160KS, mozda ovaj 0.9 ostane kao osnovni model.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Jesi siguran da to 50% vrijedi za RS? Tih 50% je propisano Zakonom o prekršajima FBiH. Ne znam da li je i u RS tako. Kod njih su troškovi malo veći čini mi se. Znaju nekad i preći visinu izrečene kazne.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  13. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Jest barem ima clanaka o tome i za RS.
    Valjda nisu sta mijenjali dosta mi je cirilice :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Al za 75KS sad imaju onaj 1.0SCe, jedino ako ni on nije za ovih novih normi.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma pocet ce ugradjivati motore kao u motokultivator, nimalo mi se ne svidja to smanjenje zapremine.
    Zakoni termodinamike, i sitnjarez ne idu bas dobro zajedno, uz sve prednosti downsizinga, pouzdanost, kvarovi i mala dugovjecnost su mane toga.
     
    Last edited: Aug 20, 2018
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mada se s tim u osnovi slazem, vise nije ni cilj da auto bude dugovjecno. Samo je u trecim zemljama ostala mantra da se auto vozi 20-30 godina i da treba preci milion da bi valjalo. Prosjecni ljudi na zapadu voze auto 5-7 godina i mijenjaju.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije vise cilj. Pa ipak, ko kaze da taj 1.0 turbak ne moze izdrzat milion kilometara?

    Mi bismo aute koje ne moramo odrzavat a da sve radi. Proslo je doba Golfa dvice, sad ne uradis servis ulja svake godine, doci ce ti na naplatu.
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sve zavisi koliko su kvalitetni dijelovi u tom motoru, prakticno mu turbo i kompresor daju 2/3 snage. Ne znam koliki je obrtni moment tih motora?

    Mada sad iz 2.0 motora izvlace 300KS tako da je samo stvar u glavi naviknuti se na nove brojke.
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Vise je povecan obrtni nego snaga. Npr. Moj 1.6 atmo ima 81kW/151Nm, novi 1.3T ima 120kW/260Nm. Da je isti omjer obrtni bi bio oko 220Nm.

    Pouzdanost jeste sigurno manja nego kod atmosferca, ali prije ce ti otici elektronika i ove osjetljive djidje.

    @Stevie_Ray ti 75KS atmosferci bilo da je 1.0 ili 1.2 nisu best buy, trose dosta u odnosu na sta pruzaju, jedino ako je neko bas nezahtjevan.
     
    Last edited: Aug 21, 2018
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    120kW ili KS? 260Nm je odlicno za taj motor, nabrijan je on i pored turba.