SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Uzeo bih SSD, sad kad im je ovako cjena pala.
    Moj win 10 na laptopu se vuče kritično, mislim da će ga ovo oživjeti.
    Laptop inače ne koristim uopće često, kad ga koristim to je surfanje, filmovi, neki dokument da se napiše i to je to, no kad ga krenem paliti ne mili mi se nikako, jer dok on dođe sebi, baš mu treba vremena.
    Imam HDD od 500GB koji bi volio zadržati kao storage, a ovaj SSD mislim da je 128GB sasvim dovoljno za moje potrebe, pa me zanima čuo sam
    da postoji opcija da se izbaci DVD drive i ubaci SSD i da ide neka ladica, pa evo samo sam htio da vidim ovdje dali je to izvedljivo s mojim laptopom.
    dell inspirion n5110, mislio sam uzeti možda ovaj ssd https://www.ue.ba/product.php?item=19707 ako imate prijedlog nešto do plafon 100km uzeti recite.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Fercerat ce, preporodice se laptop.

    I ja cu uradit isto na jednom laptopu koji nije los izuzev tog 5400rpm HDD-a koji ga bas ubija.
     
  3. black

    black Komšija

    Ja sam tek prosle godine kupio SSD za desktop a poslije i za laptop ubrzo. Sad vec razmisljam da kupim NVMe 500 GB za desktop :)

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma ssd jednom kad probaš nema povratka, moram i ja veći kupiti.

    Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja isto. Nvme 2 onaj super brzi :) al nista ispos 500gb ovo. Sve malo :(

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  6. black

    black Komšija

    Ja cu sacekati Phison PS5012-E12 SSDove, ovi trenutni Phison E8 u pola sporiji.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    jel se osjeti razlika ssd vs m2 kao hd vs ssd ? ovo koji su probali?
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Veca je razlika sa hdd na ssd
     
  9. black

    black Komšija

    Bragging rights

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne osjeti se razlika izmedju brzeg i sporijeg SSD-a. Osim u benchmarcima.
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    znači da pojednostavim placebo efektom se nemože ustanoviti da je m2 brži od ssd :) je znam taj osjećaj prelazka sa hd na ssd, pa sam kontao ako je isti, što da ne :)
     
  12. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Zavisi sta radis. Ja osjetim razliku kad vrtim dosta virtualnih masina i docker.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Startanje windowsa, otvaranje browsera, sve je isto. Kada trebas kopirati par GB sitnih fajlova onda ces osjetiti razliku.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja cu vidjeti na zimu kakav SSD za desktop...mada bi mi godio i za laptop ali to necu,nije samo hdd spor,spor je i procesor :D
    radije cu ovaj prodati a kupiti jaci sa i procesorom i ssdom
    mada laptop koristim bukvalno samo za surfanje,moze u te svrhe izgurati ,cijelo ljeto koristim samo laptop,desktop mi na drgoj lokaciji
    kakvi su ovi kineski brendovi SSDova ili da ne idem na to,jer je i kingston ekstra jeftin
    samsung takodjer nije pljacka
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa i treba, koja ljepota kada ništa ne melje. Ne smeta mi buka, ali HDD odvratno radi.
     
  17. anel007

    anel007 Komšija

     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma ovi noname su smece a nisu puno jeftiniji od najjeftinijih od poznatih proizvodjaca
    kingston a400 od 256 GB,evo na piku 89 KM...toliko je i sa kineskih sajtova
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Vidi nesto se laptop vuce u zadnje vrijemem, odradim benchmark i brzina je slijedeca:

    [​IMG]

    Ovo je M.2 disk, prema specifikaciji:
    Maximum Read Speed (Mbps) 4240
    Maximum Write Speed (Mbps) 4000

    Zna li ko kako ovo rjesiti bez da moram formatirati C: ?
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @Vedo Skeniraj PC sa malwarebytes. Meni se tako vukao prosle sedmice, na kraju se ispostavilo da sam imao 4 coin minera i jos 7 trojanaca...