Oročenje novca - kamate

Discussion in 'Generalna diskusija' started by zippoo, Jul 4, 2017.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Life´s to short to drink cheap wines :D
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Naucio sam korz svoju bolest da kad neke stvari propustis, tesko ih je nadoknaditi, tako da koristim sve maksimalno i pokusavam uzivati sto vise u zivotu.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sena nema novcanih problema ali ima sve ostale :D
     
  4. magic

    magic Guest

    Inflaciju je moguce izbjeci. Ulozite novac u vrijednost koja ne podleze inflaciji i problem je rijesen. Danas to moze biti zlato, zemlja, kriptovalute i jos neke stvari. U sustini nema smisla orocavati novac jer je inflacija uglavnom veca od kamate, pa tako na kraju imate vise novca koji manje vrijedi. Danas u 21. vijeku ja bih vam preporucio da proucite malo o kriptovalutama. Bitcoin je naravno uvijek aktuelan ali on je danas dobar za rudare a ne za investitore. Investitor treba da prodjonadje brzo rastucu kripto valutu, a vjerujte mi ima ih. Ja sam naisao na jedan interesantan projekat. MGO crypto price https://priceprediction.info/coin/MGO na tom linku mozete pronaci i informacije o cijeni. U svakom slucaju mnogo je kriptovaluta danas, pronadjite onu za koju mislite da je najbolja. Bilo kako bilo, ja sam izabrao MGO zato sto su povezani sa e-sportom i sponzorisu e-sport koji je brzorastuca industrija i to ce sigurno uticati da i MGO bude brzorastuci.
     
    Last edited by a moderator: Oct 12, 2018
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I taj MGO jer pao za 50%... Najbolja investicija danas u BiH je kupovina nekretnina. Cijena stanova je drasticno skocila, dvosoban stan u Tuzli koji je kostao prije 10 godina 65k KM sada je 100k KM.
     
  6. magic

    magic Guest

    Kriptovalute uvijek imaju taj pad ali dugorocno ipak idu gore, naravno osim onih koje tome nisu dorasle. A jedini je zadatak prepoznati to. Mozda i MGO propadne, ja vjerujem da ce puci i balon Bitcoina.
    Zasto mislis da je kupovina nekretnina. U Banjaluci je mozda i vise skocila cijena stanova. Sve je to zbog toga sto je zadnjih godina bila velika potraznja za stanovima u gradu. Ne vjerujem da ce ta potraznja rasti u iducim godinama, a samim tim i cijena ce ostati ista. Ja vise mislim da su sada kuce i imanja na selima jeftinija nego ikad i da ta cijena moze samo rasti.
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Kriptovalute idu samo dolje odsad. Odrzavace se neko vrijeme u zivotu, ali nece biti puno novih investitora.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Imamo temu o kriptovalutama i rudarenju. A ideja o ulaganju cijele ustedjevine u kriptovalute je suluda. Ako vec ima neko novac, a ne zna sta ce s njim, nekretnine su way to go. Ako je u pitanju manja kolicina novca od toga, neka ih na racunu, nece pobjeci, trosit ih na putovanja, kratak je zivot :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Ispravan nacin je investiranje u dionice i fondove, ako vec nemas zelju ili ideju za pokretanje vlastitog biznisa.

    EDIT

    Uz diverzifikaciju investicija, naravno, ne zelis da rizikujes bankrot.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    za ovo o cemu vi pricate,treba ustedjevina biti debelo iznad 100 k KM
    stas ulagati sa par hiljada ili 10 hiljada...nema od toga nista
    a pare kod nas sada imaju kriminalci i politicari i privrednici kriminalci,koji imaju politicko pokroviteljstvo
    obican narod se muci ili ide vani dq barem fino zivi od svog rada,da se ne muci

    ono sto mene zanima,da li vas ovdje ima da investirate u nesto i onako ugrubo,u sto ste investirali ako vas ima takvih



    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Pocinjes ulagat od prve hiljade. Treba izbit iz glave lopovsku brzu zaradu, planiraj 15 godina unaprijed. Zamisli koliko bi danas imao vrijednosti da si prije 15 godina poceo ulagat po koju hiljadu godisnje.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nekretnine se postale preskupe, jedino nešto od 40ak kvadrata a to je nekako malo.
    Do 50k je baš nesvrstano. Uložiti novac u kripto valute je suludo isto kao da skokneš do kockarnice i okušaš sreću.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Sta znaci preskupo? Mislis da ce ici cijene dole? Mogu samo ici gore, pogotovo sto se toliki broj ljudi iseljava u EU a kupuju nekretnine u BiH (iz njima nekih znanih razloga).
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Mogu ići gore, kažem za sebe. Volio bih tako uložiti lovu, ali treba ti barem 80k za pristojan stan. Inače najbolja investicija, cijene će ići gore, a možeš izdavati.
     
  15. Tensai

    Tensai Komšija

    Kriptovalute su tempirana bomba.One nemaju pokrice ni u cemu, jedinu vrijednost im daje povjerenje koje ljudi imaju u njih. Ako ljudi izguvbe povjerenje ostajes bez icega.Isto je sa papirnim novem. Najbolje je ipak ulozit u zlato i srebro ili nekretnine.
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Kaže stari židov, ''kupujte zemlju Bog je više neće praviti''.

    Sitna lova za ulaganje su satovi.
     
  17. magic

    magic Guest

    Sve je to upitno. Drzava vec polako pocinje da uzima svoj harac kod vlasnistva nekretnina, a sigurno ce pojacati i poreze na izdavanje stanova posto je to izuzetno profitabilna djelatnost.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma samo će kirije poskupiti, a svejedno ako tako uložiš novac i još dobiješ svaki mjesec od kirije pa da je 100km dobro je. Stanovi na dobroj lokaciji mogu biti samo skuplji kako vrijeme prolazi.
     
  19. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Kupuj garsonjere po 35m2. Imas 350 kirije, ulog minimalan u namjestaj. Vrijednost stana moze ici samo gore, a jos imas kiriju. Ne gubis nikako novac.

    Ako imas 10-15k KM, uzmi garazu, ona se izdaje po 50KM mjesecno, a uvijek je mozes prodati opet za tih 15k KM kad ti zatreba.

    To je ako ne zelis nikakvih briga oko novca, a minimalan posao oko izdavanja.

    Uzimati veci stan od 40m2 i izdavati sve je manji povrat i sve se manje isplati finansijski kod nas.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imas u Sarajevu, sipak ces igdje drugo u drzavi imat.

    Al to stoji, ipak, kvadrat garsonjere od 35 kvadrata je najskuplji.