Krediti u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by sanja332, Nov 30, 2018.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @kvaju jel to 2,9 fiksna kamatna stopa i u kojoj banci? Moras dobro paziti da te ne navuku.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne isplati se jedino ako su u godinama vec, tipa 40+, a i to je diskutabilno. Kad vec dajes pare, daji u nesto sto ce ti ostati. Cijena rentanja u vecim gradovima skace svakih par mjeseci...
     
  3. Almir

    Almir Komšija

    nisu i neke godine rane 30...

    i ja idem okolo, ali moja poenta je ,njih bi tamo taj stan pojeo finans,kao što pojede vein nas ovdje, nebi to onda bi klasični dijasporac kako ih mi doživljavamo....

    Slično su se mogli i ovjde provoditi kao podstanari u stanu u tz i to jedan od boljih od 300km i režije 200 a ostalih 2000 trošimo i razbacujemo se...
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    tražiš koliko ti je ostalo sa današnjim datumom, onda odradiš refinasiranje postojećeg ako ti je ostalo tipa 50hilja , novi ali sa novom kamatom i sl, to naravno nemoraš odraditi u istoj poslovnic već drugoj nije probl nikakav....naravno malo kroz exec provučeš i vidiš matematiku al u svako slć se isplati 6.3 je na danš vaktu puno...
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    snimi razgovor sa sluzbenicom na mobitelu i pusti mu...naravno nesluzbeno,cisto da cuje da ne lazes

    sa bankama se sada cjenka,kao na pijaci,budi i ti malo prgav...sta su svijeta do sada banke zavalile,za njih bi bio rezevrisan sedmi krug pakla :D
    banke sada imaju visak para,koji ce prodati za bilo koju kamatu,jer je i to bolje nego da im lezi onako,tada nema nikakve zarade

    sto se tice price oko standarda nekada i sada...smijesno je i porediti standard...bolji je prije bio...sada mozda jeste zivot komotniji,manje se fizicki radi,lakse se pravi nesto ali problem je u psihi,gdje niko nije opusten i gdje nas politika drzi konstantno "zagrijanim" i onda je vrlo tesko u takvom stanju biti progresivan
    trenutne plate u BiH su dovoljne za puko prezivljavanje...imas za hranu (vecinom nekvalitetnu) i to je to...krpis se maksimalno
    ima ono malo i ovog sto dino govori...trose se pare na raznorazne gluposti ,trosi se iznad mogucnosti,ne svi ali mnogi da...onda svi hoce u gradu da zive...a niti su gradjani,niti imaju uslove za to...ali eto...trpaju se

    mislim da je trenutno najbolji nacin za ostvariti nesto materijalno,odllazak iz BiH...kao sto neko rece...uz normalan zivot tamo,dvije osobe mogu za par godina ustedjeti kes za kupovinu stana...ovdje da to uradis,biti ces rob banci 30 godina...a kako je sve nesigurno kod nas,to je ogroman psihicki pritisak ...covjek ce stalno razmisljati sta ako izgubim posao,sta ako se razbolim,sta ako ovo,sta ako ono

    i da odgovorim nekome,napisa,sto je problem poslodavcu dati ugovor na neodredjeno...nije mu problem,ali hoce da ima takvu moc,da ako mu jednom kazes necu ili ga mrko pogledas,da ti ne produzi ugovor i ovo svi koriste
    firma u kojoj ja radim,mijenja radnike kao carape...doduse,skoro svi otkazi su donekle opravdani ali nije rjesenje odmah na prvu otpustati...imaju i neke druge mjere prije otkaza,ali kod nas ide odmah otkaz...osjecaju moc ,da se mogu izivljavati
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    @Almir Kako bi valjalo da postoji nekakav exel file u koji samo uneseš brojke i on ti sam kaže jel ti se isplati i koliko :D

    Prvi kredit mi je bio na 6.3(flexibilni) 2013.god , i onda sam ga 2017-te zatvorio drugim sa 4,3 (fixnim).
    Dali je refinansiranje postojećeg opet novi kredit? Šta znači uopće refinansiranje? Dali je to ono što sam tražio gore, tražim da mi daju bolju kamatu?

    @Reventon Sparkasse nudi tu kamatu.

    @zippoo Ja isto tako znam primjera gdje ljudi imaju za stalno ugovor, i čim zaposlenik digne (stambeni) kredit, ovi ga krenu ***at jer znaju da se zavalio, i da neće nigdje moć lako preći, tj iskorištavaju poziciju zaposlenika jer znaju da je opterećen idućih 10+ god
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nov stan je 250k euri, ako placas 1000e, sto je malo vise od tih njihovih 900e, isplatis za 20 godina.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Razmišljate previše stacionarno. Kupovina stana nije uvijek pametniji korak od plaćanja stanarine, ne znaš da li ćeš morati da se seliš sljedeće godine u drugi grad npr. I nije sramota biti podstanar, tako većina živi u razvijenim evropskim zemljama.

    A iz Bosne se ne ide samo radi veće plate, nego najviše radi zdravijeg okruženja. Ja odoh u Češku biti podstanar, iako sam iste pare zarađivao češući mUda u svom stanu. Dakle, idem tamo gdje ću imati manje para.
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ili kupis u BIH nov za 3-4 godine.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ali ces biti sretniji :)
     
    Ninja likes this.
  11. Almir

    Almir Komšija

    @kvaju imaš otplatni plan i na osnovnu toga vidiš koliko si dužan na današnji mjesec, ali koliko sam skontao ti si već to refinasirao sa 6,3 na 4,3, sad bi još manje tipa 2,9 ako tu kamtnu nema unicred ti moraš doći sa ponudom iz druge banke koja ti daje te uslove i da onda sa unicred nakon formalon razgovora mašeš sa tim papirma, obzirom da ti kreditni službenik nemože dati te uslove mora pričati sa šefom poslovnice pa da ti odobri...
    drugi fazon je da tražiš refinasiranje, a to je da suma koju duguješ na trenutni dan uvećaš za hiljadju ili koju hiljadu i tražiš novi kredit...

    takođe ako si imao neki vid osiguranja, to ostaje sam plaćaš razliku, takođe ako pređeš na drugu banku možeš tražiti povrat, jest sex ali jbg..
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kupovinu nekretnine ne treba gledati samo kao zamjenu za iznajmljivanje nego kao i investiciju za buducnost. Mi smo stan 60kvm placali 600e a kucu 131kvm nova gradnja 12-1300e. Dobilo se na velicini, dobilo se na kvaliteti zivota. Placaju se kamate ali se placa i glavnica, tako da na kraju krajeva otplacujes sebi stan tj ulazes u buducnost. Cijene idu gore, tako da su male sanse da ces "propasti".

    Cijela familija u BH radi po bankama, pa savjet da se cjenkate jer kao sto je neko gore napomenuo nema nista fiksno, uvijek je to stvar dogovora i potrebe. Ako banci tj. bankaru nije potreban jos jedan ovaj mjesec ganjati ce da ti uvali vecu kamatnu stopu, jer je mozda ispunio kvotu. Ali ako naletis u periodu kad je potrebno da se bilo sta "unese" onda se vjerovatno moze smanjiti za koji .x% Treba obici vise banki i biti bezobrazan, lagati da su ti ovi dali ovoliko i da ides kod njih i sl.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nema ona puno izbora, na muzev minimalac, niko nece dati kredit, isto kao sto nece dati na njen ugovor na odredjeno.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nas dijaspora uhaka sa stanovima, gradjevinske firme stancaju zgrade (fakat mnogo vise nego ranije), jer znaju da ce ih dobro prodat. A ti stanovi prazni, nit se izdaju nit ista. Kvadrat u Tuzli je otisao na dobrih 2000KM, s tendencijom rasta, ice to kroz godinu dvije na 2200KM minimum. Dijaspori je to jos uvijek povoljno.

    A sto se iznajmljivanja tice, veoma je slaba ponuda a velika potraznja, a to onda znaci da ovi sto izdaju mogu napucat cijene. To sto ima novih zgrada sa dijasporskim stanovima ne pomaze nimalo kad se ne izdaju.
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    @kvaju ja sam u fazi refinanciranja. Naravno cijela ta priča mi je totalno zajebavanje mene. Banka sa kojom potpišeš varijabilnu kamatnu stopu obori stope za 2% u 6 godina a tebi ostavi staru. I sad tebe tjera da reprogramiraš ( troškovi notara, obrade kredita) kako bi dobio iste uslove koje sada imaju drugi. U toj priči u oči upada ova priča o varijabilnoj stopi kamate koja je očito uvijek na štetu klijenta.

    Ja upravo pregovaram sa bankom smanjenje kamate i klasična pijaca. Nateži koliko možeš, probaj i u više poslovnica, ne košta te ništa osim živaca.
     
  16. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ne samo u vise poslovnica, vec i u vise banaka. Dobijes bolju ponudu i ides gdje je bolje, il kazes u svojoj banci dajte mi bolju ponudu ili odoh. Pijaca.

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zna li ko ima li kakva dobra akcija za kredite? Bilo je ono za fiksnu kamatnu od 2.99%, za osobe do 35 godina.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovo djeluje kao dobar deal.

    Znaci u onaj kalkulator ubacim cifru i slider stavim na 10 godina, a interest rate unesem kao 2.75? Je li manja kamatna stopa na kraci period, ili je manja na duzi? :)

    Ja bih radije manji stan a da ga sto prije otplatim, da se nategnem koliko mogu za sto kraci rok otplate.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Da, ako probas npr. 100k na 10g sa 2.75 dobices 954KM kao sto stoji u njihovoj tabeli sa primjerima. Za manji period je manja kamata i naravno za veci period veca :) Po ovoj njihovoj tabeli 2.34 je do 5 godina. Ako se mozes tu uklopiti, ako imas neke ustedjevine to ti je najbolji deal.