Kloniranje hdd na sdd

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by SpookyMoO, Nov 30, 2018.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imam neki problem,nece da boota
    evo slika sta je izbacilo
    https://photos.app.goo.gl/VSWt4Kx9avsjB49c9
    uredno mi prikazuje ssd ocitan u my computers,i popunjen kao i ova particija ali nece da boota sa njega
    nakon kloniranja,nisam otpojio HDD sa starim bootom,nego sam restartovao i ukljucio da boota sa SSDa ali izbaci onu gresku
    sta li nisam dobro odradio
     
  2. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ni meni nije htio da boota dok nisam sklonio hdd doduse ja sam budala pokusao da bootam sa sdd koji je bio prikljucen preko usb.Iskopcaj hdd stari na kojem je sistem bio pa probaj.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    sklonio sam ja sve HDDove...prvi pokusaj kada sam radio,izbacivalo mi plavi ekran sa errorom...onda sam ponovo pokusao i kada pokusam bootati sa SSDa...samo crni ekran i crtica koja blinka...nista se nije desavalo
    ali evo,uradio sam clean instal...imao spreman dvd,odradilo za par minuta instalaciju,brzo kopira na SSD
    a sada pitanje za znalce...je li moguce napraviti image stare sistemske particije,ili barem programa...pa da to kako prebacim na particiju na SSDu sada
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa mogao si to odmah da uradis tj da kloniras i particiju sa programima ako je zauzece bilo toliko da je moglo da stane na ssd ne nuzno velicina particije nego samo onoliko koliko je zauzeto

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ssd je 223 GB a hdd 500 Gb
    particija sa windowsom i programima 200 gb i nju sam i htio klonirati ali nije proslo...iz dva pokusaja i onda sam uradio instalaciju ,pq cu malo po malo sredjivati windows i instalirati programe oo potrebi
    interesantno mi je koliko je brzo instaliralo windoes na ssd...mozda nekih 10 ak minuta a inace bude 30+ min u najboljem slucaju
    sada se bas isplati uzeti ssd...nisam prije kupio,jer nije mi za posla trebao racunar,pa mi sekunde nisu bile bitne

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Idi Acronisom onda, on sam urade resize particije.
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Uvijek se isplatilo uzeti ssd..
     
    heroic likes this.
  8. heroic

    heroic Komšija

    Ma nije vala na samom pocetku, ja se sjecam platio haman 500KM za 240GB i to je bio onaj HyperX 3K, znaci jeftinija verzija od one prvobitne koja je imala nesto bolji zivotni vijek (5k).
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo ovdje da upitam.
    Znaci imam neku HP brand masinu koja je u orginalu dosla sa vistom. C2D E8400 sa 2gb ddr2 rama. Probao maloprije da ubacim SSD i da instaliram win7 sa usb sticka i nema teorije. Probao sam ono load defaults u biosu, prebacio sata sa achi na ide. Poiskljucivao sve osim tog ssda al nikako da bi instalacija dozvoli da instaliram na win7 na taj ssd.

    Evo par slika. [​IMG]

    Onda sam se pozalio dobrom jaranu pa mi je i on dao par, smjernica da u instalacionom prozoru sa shift i f10 otvorim cmd i da odradim clean diska i to je dalo mali korak naprijed jer sad mogu kliknuti "next" al opet se otvori prozor sa novom greskom.


    [​IMG]


    Ima li neko nekog iskustva sa slicnim problemom?

    Moze li uposte ssd u ovako star komp?

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Last edited: Dec 14, 2018
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ako smijes,obrisi sve te particije sto imas,pa ce ono kreirati samo jednu ,ono unlocated partition i onda nastavi dalje

    zadnjih dana sam par puta instalirao win,doduse win 10 ali je isti postupak
    tek kada obrisem sve particije koje tu vidis,onda mogu nastaviti dalje

    a kasnije iz windowsa napravi sebi particije,ako ti trebaju
    pokusaj ovo
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Možda je linux bio tu i ne vidi njegove peticije....

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    rece da je formatirao iz cmd-a,tako da ne bi trebalo biti nista
    i meni je cudno sto mi je pravilo problem ako samo izaberem jednu od ponudjenih ali kada obrisem sve ove particije,recovery i sve,kada ostane samo jedna...tek onda procepi
    nema sta izgubiti,ako je vec formatirano
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ti bi najbolje trebao znati sta je bilo tu :)

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sve je obrisano i formatirano vise puta i sa jednom i sa dvije particije orobao al nece nema šanse

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da nije problem sa instalacionim fajlovima
    probaj sa cda ili napravi drugu instalqciju na usbu
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jesi ono ti od mene kupio ssd?

    Nemoj mi sad suhu vezati da nesto nije OK.

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jest to je taj disk. Stojao sve do sad, nisam ga nikad probao. Al nema tu nikakve šuhve, nije to do diska 100%, prepoznao ga je bios, vidi ga i instalacija al nece da instalira win7 na njeg, nego je to brandname masina stara ko grcka a novi ssd i moguce da je to problem. Mozda je i instalacija loša jer nije bas da sam je kupio od majkrosofta :)

    Desavale su se takve stvari i prije al ne sjecam se visi kako se to popravljalo. Nisam se time bavio godinama a nekad sam to radio vise puta na dan. :)



    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ako je starija ploča možda neki bios update riješi problem?

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    sa win7 moras ici na ide, nema on drivere sa ahci odma, ili je to bio slucaj sa winxp :) Elem sta su ti ostali diskovi? Iskljuci sve ostavi samo ssd

    EDIT: Tek sad vidim da je isti disk al particije, pobrisi sve particije iz tog menija pa onda probaj sa new pa nek kreira samo boot particiju.
     
    Last edited: Dec 14, 2018
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma probao sam to sa vadjenjem svih diskova i taj ssd je prvo bio jedna particija pa nije htjelo tako pa sam probao i sa dvije. Pa sam probao i brisanje diska iz instalacije preko cmd komandi i to je dako nekog pomaka jer je tad dozvolilo da kliknem "next" pa mi onda izbacilo da ne noze da nadje particiju. Uglavnom probat cu sutra sa novom instalacijom pa cu onda vidjeti sta dalje.

    Mozda cak i narezem dvd. Ko zna kakve je naravi ovaj bios po pitanju usb instaliranja.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro