Moja mreza

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Zeleni, Jan 9, 2014.

  1. kio

    kio Komšija

    Pa super Anele . Onda stvarno ne znam je li mi defektan extender ili je takav ruter. Mislim kada mjerim brzinu laptopom direktno iz lan dobijem,50/8. Ako mjerim wifi odmah pored rutera to je 20/4 (puno manje) ali ti potvrdim sutra jer nisam siguran.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  2. anel007

    anel007 Komšija

    Eh to je na tebi da testiras, svi ovi rezultati su kad je laptop spojen putem wifi-a a u pitanju je xiaomi ruter

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  3. DSA

    DSA Aktivista

    Ljudi, ima li neko iskustva sa mesh sistemom u kućama/stanovima? Čitam da je to puno bolje rješenje od AP-ova, extenedera itd
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Pa Mesh je generalno bolje rjesenje od AP-ova... samo je i skuplje...

    Mi na poslu sa Mirkotikova prelazimo na Ruckus 720 :D
     
  5. black

    black Komšija

    Kabl je kabl, jednom ga postavis i nema problema. Koliko ti treba AP-ova?

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja uzeh nedavno Tp-Link 1300 power line:

    https://www.tp-link.com/uk/products/details/TL-PA8010P-KIT.html

    Telemach brzina 200 Mbps, kroz ovaj powerline (ima i WiFi ugradjen u sebi pa ti ne treba dodatni router) na drugom kraju stana mi mobitel na speedtestu ocita 180 Mbps. TV preko njega vuce 4K 60 fpsa bez ikakvih problema. WiFi mu dosta dalje baca nego npr sa TPLink 1043ND ruterom. Vrhunski proizvod, 100 Eura ga platih.
     
  7. exwizzard

    exwizzard Komšija

    @Vedo kakav ti je ping?
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Ev sad testirao, sjedim 2m od ovog powerlinea sto baca net:

    [​IMG]

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  9. DSA

    DSA Aktivista

    Ako budem išao na ovaj mesh, dva čvora su mi dovoljna. Ovaj osnovni što ide na ruter je u prizemlju a ovaj drugi bi išao tačno po vertikali sprat iznad. Znači dijelio bi ih jedan ploča i par metara. Ovi iz Bug-a su u zadnjem broju testirali 7 sistema i kažu da je za kuće ovo definitivno bolji sistem od ap-ova ili extendera. Zasad sam najbliži tome i čini mi se da ću uzeti ovaj AirTies, par ljudi mi je potvrdilo da im radi extra. Sa ovim bih riješio i problem drugog tv na spratu na koji bi išao eon box, jer mu Internet treba radi epg i vraćanja unazad. AirTies imaju po dva gigabitna porta. Jbg, jest skuplje rješenje ali mislim da je za kuće ovaj sistem bolji.
     
  10. zdici

    zdici Aktivista

    DSA ako moze pokriti ta 2x kucu sa 2x sprata ili 3x sprata i dvoriste (150m) to je onda extra rjesenje..Gdje ga u BiH ima za nabaviti ? kada postavis javi nam utiske
     
  11. DSA

    DSA Aktivista

    Pa zavisi svakako od konfiguracije kuće i još mnogo faktora. Ono što se preporučuje da ako ideš recimo sa ta dva čvora na dvije etaže da budu u vertikali jedan ispod ili iznad drugog, tako ćeš nabolje pokupiti mrežu od baznog na taj. Kod mene je to idealna opcija jer mi baš to odgovara. Ovaj što je stavio sebi kaže da je napokon riješio problem wlana u kući sa meshom. Ima svugdje dovoljno signala da pusti stream 4K YouTube i Netflix.

    Za BiH ne znam. Ja sam ovih dana u Njemačkoj pa ću poručiti online na computeruniverse ovaj AirTies
     
    Esh likes this.
  12. black

    black Komšija

    Uzmes dva UniFi AC Lite za iste pare, mogu i oni mesh, a mozes i kao AP koristiti ako sta promjenis. I kod UniFi-a ide mesh preko 5G mreze.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    exwizzard and Esh like this.
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kvaka je da mesh super funkcioniše na papiru dok he u praksi to dosta lošije. Znam da su neki wifi ISP-ovi to pokusali pa odustali.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  14. zdici

    zdici Aktivista

    Mozda bolja varijanta 2x extendera za 2x sprata kuce na svaki sprat po 1x sa istim nazivom WiFi mreze
     
  15. DSA

    DSA Aktivista

    Slažem se, možda je i bolje rješenje od AirTies