Cisco Certifikacije

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Nov 16, 2010.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni - onda cu vec od sutra poceti skupljati materijal i lagano se informisati gdje mi je najbolje raditi certifikacije. Imam neko osnovno predznanje i mislim da bi, ako vec kazes ne trebaju kursevi, onda mogao i ja to zavrsiti kroz samostalne vjezbe (ucenje).

    Da li su materijali koji kruze netom i dalje pouzdani (relevantni) za CCNA - CCNP? Znam da ste ranije spominjali kako ce se struktura ispita kompletno mijenjati... Da li je doslo do toga?
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Za CCNA jesu, to ti i ja mogu dati da skines s mog compa.
    Imam paket, ccna materijal od CBT i packet tracer.
    To ti je dovoljno za ccna.

    Za ccnp nisam fakat rovio, jer ganjam CCIE, i onda mi je lakse poloziti ccie pismeni svake 3 godine nego ganjati CCNP :)
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Zar nije CCIE svake dvije god? :) , uglavnom se slažem sa Zelenim, može se sve spremiti kao što sam i par postova ranije pisao kada sam polagao CCENT. Teorija i praksa su bitne, tj. čisto da bolje upoznaš CLI kada dođeš na ispit. Na poslu je korištenje "?" normalna stvar ako se gdje zapne, a za ispit ćeš ipak morati znati osnovne komande koje i nisu teške :)
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Moze moze :) Imas PM da nebi zaboravio!



    Super - kao sto sam spomenuo imam nekog znanja, tj. osnove znam i dobar dio sam vec radio, ali treba to sve ponoviti i opet odraditi da bi se moglo izaci na ispit sigurno.


    Ty.
     
  5. zhady100

    zhady100 Aktivista

    Jesam li dobro poslozio nepotpunu hijerarhiju u nastavku?

    Prvi nivo su 4 semestra CCNA (routing & switching)

    Poslije ide CCNP (ne znam koliko nivoa i da li se tu bira konkretna oblast, tipa security i slicno?)

    Zadnje je CCIE (takodje ne znam od cega se ovo sastoji, da li po oblastima ili...) ?
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sada moras uvijek imati CCENT. Ispit za ovaj se zove ICND1. To je baza za ostale. Ako na njega dodas ICND2, zavrsis sa CCNA routing / switching.
    Imas isto kompozitni ispit za CCNA R/S, tako da ga odmah dobijes. Ovo je uslov za sve ostale CCNA.

    Da bi se specijalizovao na druge oblasti, moras prvo uzeti CCNA iz te oblasti, sec, design, wireless, pa onda dalje.
    Sljedeci je CCNP iz oblasti koje zelis.
    I onda CCIE.
    Na kraju CCAr, ali to nije za nas obicne smrtnike :)
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja na tim kursevima nista nisam naucio, jer sam uvijek spreman isao na njih.
    Znaci sa mojim biljeskama iz CBT nuggets i labovima. Tako da sve mozes proci na svoju ruku.

    CCIE Lab boot camp se preporucuje. Ali to je 2 sedmice. Kako naci vremena :)
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Zadnji dan za CCNA po staroj verziji (200-120) je 20. avgust, poslije je zamjenjuje 200-125 :)
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Zna li neko nekoga ko ima CCNA Wireless ovdje u Tuzli ili BiH uopšteno?
     
  11. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Jel ti treba da rijesis neki problem ili nesto drugo ?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCNA Wireless je poprilicno specifican trening. Jedna od cisco certifikacija sa najvise ispita potrebnih za certifikat.
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Treba mi vezano za mogući posao, klijent traži da osoba posjeduje taj certifikat :)
     
  14. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pretpostavljao sam, ali nisam bio siguran. Imam kolegu koji ima CCNA routing&switching ali je dosta radio na wireless mrezama, tacnije izgradio je trenutnu wireless mrezu koju ima Telemach u okolini Zenice. Medjutim nema taj certifikat ;)
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Cisco certifikati, kao i svi drugi certifikati, su potpuno beznačajni ako se neko svakodnevno ne bavi time u praksi. Osnovni nivou su bukvalno neupotrebljivi kad se završe. Znam desetinama ljudi što imaju završena dva nivoa, a nemaju pojma o najosnovnijim stvarima.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  16. mirseth

    mirseth Aktivista

    Jesu li isli na cisco akademiju ili su samo ucili dampove i polagali za certifikate ? To je velika razlika.

    Sent from my LG-H500 using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 20, 2018
  17. selvin

    selvin Moderator

    Nazalost su isli i trosili dzaba vrijeme. A kako ti rece, kod vecine se na kraju svodi na ucenje tih rjesenja i polaganje onako bezveze da se ima certifikat. Zato i kazem, ako se time ne bavis dzaba ti svi certifikati svijeta.
     
  18. mirseth

    mirseth Aktivista

    E cudno fakat. Ja sam isao na cisco akademiju prvi nivo CCNA i bas smo dosta vjezbali na svakom modulu. Puno sam naucio i znao uraditi plus su sami testovi buli vrlo detaljni i zahtjevni.

    Sent from my LG-H500 using Tapatalk
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Pa kad nekog interesuje i zanima se oko tog i to je dovoljno da steknes neko znanje ako vec nemas priliku za praksu.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Recertifikacija danas za CCNP i CCDP.
    Bookirao sam TSHOOT u 14.00 jer je fakat najjednostavniji od svih ostalih testova.
    Oda sam miran do januara 2022 :)

    Wish me luck :D
     
    zippoo and Lamagician like this.