AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Neso

    Neso Komšija

  2. Esh

    Esh HWB

  3. selvin

    selvin Moderator

    Malo po malo, pa barem do 30% desktop trzista da dodju :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam doprinio koliko sam mogao :)

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    edgsi, Esh and zippoo like this.
  5. Neso

    Neso Komšija

    Ako ovo bude stvarna ponuda AMD-a, sa sljedecom generacijom Zen procesora u Q2 2019, tih 30% je jako skromna predikcija :)

    [​IMG]
     
    selvin likes this.
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    tacno sadasnja 7 serija postaje 6 serija... samo neka guraju.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ryzen 3 6/12 jezgri do 4GHz, 50W za 99$, pfff da se zijanis. Ne znam kako ce intel na sve ovo odgovoriti...
     
    heroic likes this.
  8. Esh

    Esh HWB

    Malo mi je sumnjiva ova tabela što je Nešo postavio..
     
    heroic likes this.
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nije nemoguce, to je itekako izvodljivo, samo je pitanje strategije odnosno je li im u interesu manja marza... A mogla bi biti, ako zele da povecaju udio na trzistu i stvore osjecaj da to nije inferioran brend naspram intela.
    Zbog loseg amd-a, intel nam je ovo gurao, sazeto u poentu:
    https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-Duo-E8400-vs-Intel-Celeron-G3930/2720vsm235058
    Skoro 10 godina za 65% i da nije bilo ryzena, jos uvijek bi i7 bio 4c/8t, a intel ne smije prelomiti iako imaju mogucnost, jer tuse workstation sa vise jezgara za ozbiljne pare.
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Kad skontam da sam imao taj Core2 Duo i ga sad Celeron jede...ne znam da li da placem ili se veselim :D
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Sad skontaj da ima pacijenata da bi volili da AMD ne postoji i da im Intel uzima 300usd za osnovne modele procesora. Šta ti je brend lojalnost.
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Budite realni ljudi. 80% prodaje desktop procesora ide na OEM proizvođače tipa HP, Lenovo, Dell, Acer, Gateway
    Procenat AMD procesora u prodaji ovih vendora je to što diktira tržište. I da oni ne plaćaju te "preporučene" cijene nego mnogo niže tako da se ponovo ponavlja priča P4 Netburst arhitekture.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa upravo se to i povecalo sada. AMD nije odavno imao efikasan procesor, zato nije mogao prismrditi OEM-u u velikom %, consumer su nekako i drzali, koprcali se. Doduse sjecam se nekih dell masina sff sa phenom 2 i sl. ali to je tanko. OEM-u je jako bitna potrosnja, a ako ostvare ovaj TDP iz gornje tabele, stvari se mijenjaju. Vec su se promijenile jer AMD ima ultrabook procesor ekvivalent po potrosnji i perf naspram 8th gen, to je najbolji pokazatelj da su se stvari konacno pomjerile i postoji konkurencija. Na njima je sada da iskoriste momentum. Jer ako stanu sada i pocnu traziti profit, ispusice foru.
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Na to sve, jos jedan bitan detalj, AMD se vratio na desktop trziste. Na notebook - jos uvijek ne.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja sad narucio 10 komada sa Ryzen 5 :D
     
    Esh likes this.
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa tek sada imaju cime da konkurisu, 2500u moze se 8250u, prije su sa istim TDP bili daleko iza po perf.
     
    Esh likes this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja koristim HP EliteBook 745 sa ryzenom, i radi super, GPU je puno bolji nego na intelu (a koristio sam i 8th gen intela) samo iz nekog razloga kad je ugasen popije bateriju... sad cu mijenjati za 15'' model jer ovaj 14'' iako mi je prakticniji za nosati onaj mi je bolji za rad.... u glavnom, AMD nista ne zaostaje sad ni u mobilnim CPU-ovima za intelom.
     
    Esh likes this.
  18. Esh

    Esh HWB

  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa tek su poceli :D Zato kazem, ne smiju sada stati, konacno konja za trku imaju i sada to moraju usavrsiti a ne kao gore da drain-a bateriju. Ako to ne ispeglaju, nece im trzistve vise dati sansu, ostace zabetonirano.
    Intel nista posebno nije ponudio za laptop od 4te gen, tek sa 8th gen ima konkretan pomak.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kad sam uzimao prije nekoliko mjeseci laptop bilo je skoro nemoguce u Njemackoj naci AMD laptop, bilo CPU, bilo GPU.

    Evo trenutno stanje gaming laptopta u Saturnu:
    [​IMG]
    [​IMG]
    "Obicni" laptopi:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Neko mi preporucio da uzmem AMD da ustedim, a perfomanse su tu negdje. Jest, jos samo da postoje :D