Elektricna vozila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Sep 12, 2017.

Tags:
  1. heroic

    heroic Komšija

    O tome i pisu kolege :p
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Joj jeste negativni. Ne valja kad ih ne instaliraju, ne valja kad instaliraju. Ako ne vidite nista pozitivno u ovoj vijesti, onda ne cudi kako je shvatate cak i negativno.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Pardon, nisam u toku. :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Sve ok, ne zamjeri i ja se malo zezam :D

    Ja ne vidim nista negativno u superchargeru bilo gdje u BiH, koliko je pozitivno/profitabilno ne mogu diskutovati, ali ne vidim nista lose.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja ne znam ko stvarno moze vidjeti nesto lose u tome.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa i elektroprovreda FBiH ima namjeru da instalira nekoliko ovih punjaca po vecim gradovima. Treba napraviti mrezu, nema nista lose u tome.
     
    exwizzard and heroic like this.
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Tesla pocinje s prodajom modela 3 u Evropi, a uporedo grade mrezu punjaca.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kakva je kompatibilnost sa drugim proizvodjacima? Jer npr. Norveska vec ima dobru infrastrukturu punjaca.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Valjda su se dogovorili da je prikljucak standardan za sva auta. Ako bude da svako mora imati drugaciji punjac onda neka ni neprave.
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Nisu se nista dogovorili. U teslama dodje nekoliko prelaza ili konvertora za druge punjace.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    El vozila su za manje gradove ala Sarajevo vrh. Na stranu zagadjenje, al nema problema sa diznama i sl jer se auto ne stigne ni ugrijati a ti ga gasis. Cak i hibrid koji ima dosta manji domet na samo struju bi dobro dosao, odvozis 5-6 km do posla na struju i gasis ga, nema habanja dizel/benzin motora. Ja bi ga prvi uzeo (da je cijenom priblizan obicnim autima).

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  12. heroic

    heroic Komšija

    To je bas idealno, ali cijena...
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa nije problem ni 200 km domet, ako imas punionice na svakih 100km.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Problem je i vrijeme punjenja... Ne možeš otići npr do Zagreba i nazad u danu...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam ko još normalan ode do Zagreba i vrati se da ne napravi pauzu. Sa dobrom infrastrukturom ovo je sitnica.[​IMG]


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Ninja likes this.
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jarane idu ljudi vjeruj mi i dalje...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Mozes otici i put oko svijeta ali pravis neku pauzu nakon 300-350km. Na kraju krajeva, ako el auta funkcionisu u americi, zasto ne bi u evropi gdje se dosta manje prelazi.

    The 2018 numbers are in, and total U.S. EV sales came in at 361,307 for the year — up 81 percent over 2017.

    Taman dok kod nas za 17 godina zažive el auta, infrastruktura ce biti dosta bolja.. well, u EU barem.
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mi najvise vozimo polovna auta tako da cemo biti pokusni kunici za polovna el. auta. Kupis auto sa degradiranom baterijom, ne mozes 100km preci.
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Ja mislim da kod novijih elektricnih baterije nece biti problem, sto se degradacije tice, osim bas neki vanredni slucajevi. Sad prave baterije sa 5 i 10 hiljada punih ciklusa (punjenje do 100% i praznjenje do 0%) do 20% degradacije (preostaje 80% kapaciteta), a samo 1000 ciklusa sa baterijom od npr 50kWh je predjenih 250.000km. Ne znam kakve su trenutne baterije, ali mislim da to nece biti problem osim u ekstremnim uslovima iskoristavanja baterije.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma već sam stavljao link da će plasirati Porsche duplo brži punjač. Znači brzo će doći vakat kada će biti dovoljno stajanje od 15min.
    A to da neko pređe 600km u komadu, pa ako ima velika je manjina.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk