Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa BiH logicno...ovi sto imaju EU pasos,vec su tamo ...
    eto vidite,cim krenemo konkretno,corsokak...slabo da ce ko konkretno na neki nacin pomoci ili pogurati nekoga ili preporuciti i tako to
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisu svi, ima nas jos sa EU pasosom koji smo ovdje. :)

    Ko ce otic, otice. Bez EU drzavljanstva je samo teze, ali se sve svodi na isto.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Imas na forumu nekoliko ljudi sa dvojnim drzavljanstvom, zato pitam koji. Nemas termin, znaci za pocetak trebas podnijeti zahtjev online na stranici ambasade. Za nekih 18 mjeseci trenutnim tempom ces imati termin, nema te sta gurati neko do par mjeseci prije termina. Podnesi sad zahtjev, javi nam se za 12-13 mjeseci na forumu i nacemo ti posao.
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Ako ste u IT struci, napravite profil na LinkedIn-u, popunite fino iskustvo i vjestine i cekajte da vam se jave regruteri. Uglavnom je to Njemacka, Irska, Ceska.
    Ja sam od 5 intervjua dobio posao na 4, ukljucujuci Microsoft gdje sam prosao 3 od 4 razgovora, zadnji formalni trebao biti na lokaciji, a nisam htio da idem. Sto se tice ponuda, dobijem i do 10 mjesecno, rekao bih barem 2-3 u prosjeku.

    Ako imate priliku da upisete master/doktorat, to vam je skoro pa siguran nacin da dobijete posao gdje projekat radite u firmi, tako da dok zavrsite studij imate radno iskustvo i ako i ne ostanete u toj firmi, nece vam biti problem naci drugu.

    Za ostale struke pojma nemam kako do posla, znam da su vozaci kamiona/dostave/poste jako trazeni, znam da u krajini ima jako puno ljudi koji se time bave.
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nasao sam na stranici ambasade obrazac,nadam se da je ovo taj

    i je li se ovo salje fizicki na adresu ambasade Njemacke ili online
    na koju se email adresu salje,nisam ovako na prvu nasao

    a ima i ovaj obrazac,ovdje traze svasta nesto i jos placanje 150 KM
    nadam se da je ovo potrebno kasnije a ne odmah sve poslati i uplatiti
    https://sarajewo.diplo.de/blob/1647...4bd1/merkblatt-arbeitsplatzsuche-bos-data.pdf
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Nisam znao da se ceka toliko dugo za vizu, jel isto za austriju?
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To su papiri koji se nose na termin u ambasadu. Ovdje se registrujes: https://service2.diplo.de/rktermin/extern/choose_categoryList.do?locationCode=sarj&realmId=412 Odaberes kategoriju i kliknes Weiter. Broj pasosa tri puta pregledaj, mora biti tacan kad budes nosio na termin.
     
    zippoo likes this.
  8. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Da se malo ukljucim u razgovor.

    Koja je najbrza mogucnost da se zaposlimo u Njemacku?

    Znam jezik zivjeo sam tokom rata tamo, imam prave prijatelje "Njemce" skoro mi ponudio ako imam zelju da vidimo nesto da se prebacim kod njega on ce mi pomoci za pocetak.

    Dvoumim se vec neko vrijeme al muka mi je konkursa i desavanja ovdje.

    Stalan posao ni na vidiku.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Koliko znam nema cekanja sto se Austrije tice. Barem nije bilo prosle godine.

    Plava karta, bude sve gotovo za par sedmica.
     
    Eldorado likes this.
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ako znas jezik,ti si vec zaposlen,samo to jos ne znas :D
    ko zna jezik,bukvalno moze raditi sta hoce...jer je upravo jezik najveca prepreka
    a i ne treba se bojati...odes probas,pokusas...nece Bosna nigdje pobjeci...i za godinu,dvije,tri ce biti na ovom istom mjestu,mozda u gorem stanju ali zemlja ce ostati i imas se gdje vratiti a ko zna,mozda tamo vidis neku caku ili nesto novo i za biznis u BiH...uglavnom nemas sta izgubiti
     
    Ronaldo_9, Vedo and Eldorado like this.
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Najbrza mogucnost je ako imas vec termin. Ako nemas termin najbrza mogucnost je da ga sad zakazes, i dobiti ces ga negdje pred kraj 2020. Ovo pod uslovom da imas bh drzavljanstvo. Posla ima hrpa, cekanje je problem. Ne trebas uopste traziti posao dok ne bude termin na vidiku jer te niko nece cekati godinu i po sa radnim mjestom. Druga je prica ako se ide sa fakultetskom diplomom preko plave karte, ovo se zavrsava za mjesec-dva.

    Sto se tice posla kao vozac, znaci priznaju A i B kategoriju. Sa ostalim kategorijama se moze raditi 6 mjeseci, odnosno moze se voziti sa nasom dozvolom 6 mjeseci nakon prijave boravka. Nakon 6 mjeseci se mora polagati gore, a iz par slucajeva mi je poznato da te troskove uglavnom snosi firma ukoliko namjerava produziti ugovor.

    Konkretan korak:
    -udjite u grupe na facebooku koje se bave ovim pitanjima (preporuka za https://www.facebook.com/groups/IUSNJ.NON.EU.INFO/ ), tamo cete naci sve odgovore iz prve ruke, od ljudi koji su otisli ili idu
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa ako zna jezik,zar ne moze recimo otici u Njemacku i gore dogovoriti posao a da mu firma onda izganja papire i dozvole
    ja ih znam vise koji su ovako radili,jer se to zavrsava u Njemackoj a ne u nasoj ambasadi...ovo su vecinom ljudi koji znaju jezik
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Prosto nemoguce. Sve ide preko nase ambasade, nema nikakvih stela, niti da neko pogura iz Njemacke. Osim ako na crno rade, onda je moguce.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Mislim da tu igra ulogu visina dogovorene plate, tj poreza kojeg ces dati Njemackoj kad pocnes.

    Prijetaljica ganjala posao gore, cekala mjesecima nasu ambasadu.

    Prijatelj vec dogovorio posao gore (IT strucnjak, 55K € godisnje dogovorio), zavrsio sve papire za par sedmica i otisao.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To je na plavu kartu.
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    Sto se tice nase ambasade, ako je vec dogovoren posao, poslodavac moze poslati da se to pogura, to 100% znam. Sto se tice visine plate, nemam pojma da li igra ulogu.

    Jezik je bitan u svim poslovima, trazi se B1 za vecinu, za neke strucnije vise, osim za IT, gdje ima jako puno slucajeva da je potreban i dovoljan engleski.
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne moze poslodavac nista pogurat. Ako ides preko plave karte, tj VSS onda te nema sta gurat, to bude za par sedmica. Ako ides na obicnu radnu vizu, cekas termin 18 mjeseci i tu nema nikakvih precica. Jezik je obavezan za medicinare tj ambasada zahtjeva B2, za sve ostale poslove je izmedju tebe i poslodavca.
     
  18. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Vi bi svi bjezali a Leander tako pozitivan.

    Malo sale nije na odmet. [​IMG]
     
    Ronaldo_9, forzamilan and Vedo like this.
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  20. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Kako ide to za plavu kartu, ako npr posaljem prijavu za posao i prodjem intervju?