Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Na stranici ambasade podneses zahtjev za termin, na email ces dobiti datum kad trebas doci i upute sta ti treba od papira, par slika, obrazci za zahtjev za vizu, ugovor itd. Bude sve prilicno brzo, s tim da moras ispunjavati minimalni bruto, 35-40 hiljada godisnje, nisam siguran koliko je sad.
     
  2. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Sto se tice austrije nema termina, moze se odmah predati zahtjev a povratna informacija se dobije kroz 7-10 sedmica. Ako imas VSS bit ce ti puno lakse dobiti vizu bez obzira na posao koji dobijes. A ako nemas VSS mozes ganjati samo deficitarno zanimanje ili da si kljucna radna snaga (npr. u IT-u neki senior, specijalista isl.). Naravno ni to ne garantuje vizu jer moras ispuniti i ostale uslove, a to je da firma potpise da nije mogla naci nikoga u Austriji, da ti je plata min 3200 brutto/mj, da ti ostane 1300eu netto /mj kada platis stan, kredite i racune, da imas polozen integracioni ispit (min njemacki ispit A2+ integracijska pitanja), da imas odmah ugovor kod koga ces zivjeti. A najvise od svega da ti AMS (biro za zasposljavanje) odobri zahtjev jer uvijek ce prvo pokusati sa biroa zaposliti ljude (jer su socijale skupe za te ljude....80% netto plate). Ima dosta papirologije i odbijenica jer ima otpora od drzave, trazi se dosta uslova koji se moraju ispuniti i jako puno papirologije.

    Sve informacije (uslovi, zahtjevi isl.) se mogu pronaci ovdje: https://www.migration.gv.at/

    U Austriji a pogotovo Bec i Linz ima uvijek poslova za IT kadar sa iskustvom. Bitno je pronaci ono sto covjeku odgovara i da je plata zadovoljavajuca jer sam vidjao konkurse i firme koje nude samo 40000-43000 brutto/god....

    Sto se tice poslova, www.karriere.at , www.stepstone.at . Na isti nacin sam i sam pronasao firmu i posao koji me zanima, prijavio se, razgovor jedan, drugi, treci i ganjaj vizu :)
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pitanje,ako neko zna konkretne odgovore
    posao rad u Njemackoj u Hamburgu ako sam dobro zapamtio,na aerodromu...zna li neko kakve su plate za tu poziciju i sta se radi tu ?neko cekiranje prtljage ili tako nesto mi rekose
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Radi se utovar-istovar kao i na svakom aerodromu, ledja burazeru. Place su tu tanke, racunaj pocetne tipa 1300 neto.
     
    zippoo likes this.
  5. Ninja

    Ninja Komšija

    Jeste zapeli za Njemacku, ko da je jedina dobra drzava u EU.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Najmanje zanovijetaju, traze razne poslove i ima more nasih ljudi koji te mogu preporuciti. Ove ostale drzave vecinom VSS.
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    I moras cekat dvije godine da te prime u ambasadi.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jeste, ali idu ljudi na poznato, provjereno, gdje imaju drustvo, rodbinu da ih pogura, da se ima druzit s kim. Austrija je recimo dosta strozija. U Skandinaviju mozes samo kao VSS i to par odredjenih fakulteta. Nema bas toliko drzava kojima fali milion radnika od zidara do programera.
     
    Ninja likes this.
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Njemacka beton :)
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pridruzio se u par grupa na FB gdje se nude poslovi u inostranstvu...ubise sa svih strana...za par dana sam vec dobio osjecaj da euri rastu na drvecu :D
    svi pisu plate 2000+ Eura...negdje neto,negdje bruto :D
    da napisem i ovu situaciju od neki dan...listam fb neku noc i iskoci mi neki link,traze kao montere internet instalacija ili tako nesto,tehnicar internet opreme i otvorim,kad tamo formular da se popuni i hajde popuni ja jedno,popuni drugu stranicu,vidim 5 stranica,traze sve zivo,ja preskacem i to bi to
    sutradan me zove neko,ja se javi,kaze hitno nam trebaju radnici,prvo pitanje je ,imas li termin u ambasadi,reko nemam...i jos par nekih pitanja,pita me za jezike,reko ucio njemacki u skoli i hajde ja kontam da zavrsim,kada kaze,imamo jos otvorenih pozicija i spominje mi ovo nesto rad na aerodromu
    i rece opet ce se javiti za 15ak dana,kao ako sam zainteresovan za ovu drugu poziciju,tu moze valjda i bez termina...ili ne kontam :D
    a ja neki dan tek pasos izvadio,stari mi bio istekao...pa cu popuniti onaj obrazac sto mi je neko ovdje linkao,za prijavu u DE ambasadi
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Kakva bi opcija bila organizovati posao, otvorit firmu u Austriji npr i ovdje u BiH. Na koji nacin bi (sve full legalno) covjek mogao radnike nase "uvozit" gore da rade odredjene poslove? Moze li moja firma iz Austrije zaposliti moju firmu iz BiH i njene radnike, ili prvo mora zaposliti firme iz Austrije pa tek ako nema te radne snage onda iz BiH? I kome se placaju onda porezi i doprinosi radnika, Bosni? A gore placas porez na promet samo?
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Znam par ljudi koji su direktno iz moje firme otišli vani na neke senior/project lead/executive pozicije za nenormalno velike plate. Njih su vrbovali head hunteri iz inostranstva a mene smoriše samo ovi lokalni doduše ja sam limitirao na linkedin-u neke opcije koje sam sada ukinuo @heroic hvala na savjetu :D
     
    heroic likes this.
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    podjelite te tricks how-to :D
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Cao raja, evo i ja kako sam pa skoro finalizirao lijecenje, kontao sam ici.
    Imam pravo uvijek u Tursku, ali bi mnogo preferabilnija opcija bila neka zemlja sa engleski govornim podrucijem.
    IT sektor je sto me zanima, programiranje ne, vise It journalisms ( otvorit cu portal oko it news, tehnicke analize igara, elektronskih uredjaja i itd, uglavnom sve sto je it vezano), ako mogu kakve upute, linkovi, moze ovde ili na pm.
    Da se razumijemo mindset je takav da sam odlucio da idem, i ne preispitujem tu odluku vise, sad samo gledam najbolje rjesenje, meni se ne zuri, hvala Bogu finansije su dobre, stambeno pitanje rjeseno, evo i zdravlje je sad, samo neke finese da dotjeram i onda samo kontrole, ali atmosfera je apokalipticna, ne mogu istu pricu slusat 365 dana u godini, ali aj to smo svi 99 puta ponovili, vec ovde, pa da ne idemo dalje u to.
    Sam idem, nema djevojke, ne planira se brak.
    Auu, ofula ja temu, halali aero, mislio sam da je odlazak iz bih.
    Edit: prebacio sam.
     
    Last edited: Feb 11, 2019
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Non-EU radnike uvoziti je komplikacija, jedino sto lakse prolazi su deficitarna zanimanja (IT strucnjaci, masinski tehnicari, njegovatelji, varioci...), ali i tu traje procedura 3-4 mjeseca.
    Rade oni brdo nekih provjera, i gledaju ima li takav radnik kod njih na birou, ali uglavnom prolaze ova deficitarna ako se firma zalozi za radnika i insistira da hoce bas njega.

    Koliko znam mozes outsource-ati bez problema, obaveze radnici rjesavaju u Bosni, a austrijska firma svoje poreze standardno kod sebe (koji nisu nimalo niski na dobitak, zbog toga uzimaju bijesna auta da otpisu dio poreza i ustede :D)

    Tacno mi dodje da otvorim firmu i outsource-am :D
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Na osnovu cega planiras dobiti vizu?
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pa gle, laik sam totalni za ovo, tek sad istrazujem, mogu se ja i u nesto drugo za IT presaltat ako ovo teze prolazi, ovo sebi ostaviti za razonode, samo ne programiranje( ADHD).
    Gdje, sta, koje zemlje?
    Jeli potreban faks za web development, eto to mi pade na pamet, imma vremena da ucim sta hocu, samo kao sto rekoh programiranje je out, steta, ali jbg.
    Najveca barijera mi je jezik, da njemacki znam lakse bi bilo.
     
    Last edited: Feb 11, 2019
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne mozes ti otici u neku drzavu, pokrenuti taj portal i od toga zivjeti. Mora te neka firma u toj drzavi zaposliti, zanimanje mora biti deficitarno i ne smije biti EU radnika koji su aplicirali za taj isti posao. Ako vec ima, poslodavac mora naglasiti da bas tebe hoce i na osnovu toga dobijes vizu, a neces sigurno naci posao IT novinara, to definitivno nije deficitarno ili bismo svi radili taj gospodski posao vani :D Sto se tice web developmenta, tesko bez diplome.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Aha, ok, hvala na pojasnjenju.
    Kao sto rekoh nije mi zurba, pa cu istraziti sta je meni licno dostupno.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    A druze, kakav crni IT portal.. pokreni portal dok si u Bosni pa probaj zaraditi 5KM.
     
    BiceBolje and pac like this.