Vracanje podataka

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by VR6, Feb 15, 2010.

  1. VR6

    VR6 Komšija

    pa vidi,podatke cu neke snimiti na dvdove(filmove) a ostalo na drugi hdd,tako da cu ovaj hdd od 320giga ispraznit skroz. Tako da imam na raspolaganju sa njim da radim sta zelim :D
    Mogu ga ako hocu formatirat,djelit itd... zato pitam imal sta da odradim :) da uradim prvo full format ovog od 320giga u windowsu,pa onda da preko win7 dvd.a napravim particiju ili preko partitiona ovog od win7 ?
     
  2. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    aha, ako tako mislis, onda sa njim mozes radit sta hoces i sa windows alatima, ne treba ti gparted. to sve mozes rijesit u disk managementu
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Nemoj ga vise u disk managment :D pravi pi*darije :mrgreen:
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Ma najbolje rijesi prije instaliranja sistema, napravi particije i ne komplikuj nista vise poslije.
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Da ne otvaram temu novu imam problem veliki.Naime tokom instalacije linux minta pogresno sam radio sa particijama i na kraju se desilo to da mi je disk prebacen u dinamicni iz basic diska ni sam ne znam kako i sad nemam pristup podacima.Hocu bar da spasim podatke i da uradim delete i onda ponovo convertiranje u basic disk jer drugacije ne moze (probao sam sa raznim alatima ali ne moze).
    Ima li neko neki program da zna da mogu sa njum uraditi backup?Da napomenem da nemam pristup disku tj niti ga vidi linux niti ga vidi windows.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    get data back
     
    SpookyMoO likes this.
  7. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Vidi, kad "obrišeš" particiju, ti disku ustvari samo obrišeš MBR i MFT

    Grubo rečeno MBR boot-a disk, MFT mu govori strukturu fajlova i foldera

    TL;DR: Nisi ništa "obrisao", samo si na neki način sakrio



    Doslovno i oni jednostavni alati poput Recuva mogu vratiti veliki dio podataka.

    Od jačih alata, preporučio bih Active File Recovery, jer radi deep level scan.




    Napomena: Fajlovi veći od 4GB se ne mogu vraćati sa prethodnih NTFS sistema. Linux ima neke varijante da se pokuša, ali šanse su veoma male.
    Ako su ti podaci BAAAAAAAŠ važni, onda se obratiš profesionalnoj firmi koja se time bavi i dogovoriš cijenu i uslugu.



    Sretno!
    Ja sam prije pola godine spržio 3TB podataka (dva diska), pa jbg... Nastavi se sa životom :D

    :)

    :rolleyes:

    :oops:

    :(
     
  8. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ovaj get databack je obecavajuci.Radim pa sutra probam.Svakako moram delete diska da ga vratim na basic.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    E svaka ti dala za ovaj komadic software-a.Hvala drug spasio me.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    nikakav problem i meni je pomogao u vise navrata :D
     
  11. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Pitanje s moje strane

    Kod korisnice je SSD usporio drama, jedva išta pročita (Kingston uv400)
    Nakon što je kolega odradio chkdsk, sad ga je pretvorio u RAW format i ne može ništa da čita.

    Pomoću Active File Recoveryja pokušavam, ali svako malo stane s nekom greškom i uradi abort.


    Koje su mi opcije, da joj pomognem izvući što više podataka?o_O
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa get data back :D
     
    nenji_avero likes this.
  13. n3r0n

    n3r0n Novi član

    Najbolje kupiti jos jedan disk i imati backup backup-a :)
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Zašto bi to radio pored clouda ? Inace to se zove raid.
     
  15. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Evo pokušavam... Malo mi čudan UI, ali ako ga već hvalite, dam mu šansu :)
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Imam externi hdd 2.5" od 1TB, jucer prebacivao neke stvari na njega, uspio prebaciti, kasnije htio da pogledam neke stvari, pc ga ne prepozanje uopste, nema ga u disk managementu, ali stoji dole u taskbaru da ga mogu ono safely remove.

    je li prn´o hdd? inace sam bas nagrajso onda, puno odnosno 99% bitnih stvari su mi tu.

    hdd vibrira dok je prikljucen na pc, okrece se magnet unutra ako to ista znaci

    pokusao kroz neki program da idem na recover data, ali ni jedan program ne prepoznaje uopste hdd

    kad hdd u pc prikopcam unutra direktno preko sata kablai onaj sto ide pored sata misli za napajanje, disk management ga prepozna, ali samo stoji Disk 1 - not unitilized, i da ponudi mi opciju GPT i MBR, ni jedna ne radi na koju kliknem, a i da radi mislim da bi sa ovim formatirao hdd?


    prijedlozi? smiren sam za sad, ali u sebi polako pocinjem panicariti
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    ocita li ga bios?
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ne

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    mislim kada ga spojis na sata kabl i das mu napajanje hoce li ga ocitati bios?
     
  20. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ako ga bios ne ocitava kada ga izvadis iz latice i prikljucs kako je dmr rekao, otisao je na vjecna lovista..