Kvalitetan zrak

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Stihoklepac, Feb 21, 2019.

?

Da li mislite da će se u vašoj sredini popraviti kvaliteta vazduha u narednih 24 mjeseca?

  1. Da

    3 vote(s)
    7.3%
  2. Ne

    36 vote(s)
    87.8%
  3. Nisam siguran

    2 vote(s)
    4.9%
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    A Austriji su na ravnici je li? Nikakav to izgovor nije, isto to politicari palamude godinama. U Zivinicama ravno, nigdje fabrike pa isto zagadjenje kao u Sarajevu.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne vjerujem da se u Austriji koriste cvrta goriva. Eto neka nije do toga, kazem da se treba rijesiti na nacin da se kuce spoje na centralno grijanje, ili da opstine sufinasiraju ljude da se griju na pelet ili struju. To treba biti prioritet, a ne brza cesta Tz-Sa. Pa jedna hemoterapija kosta drzavu 5-10k KM.
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Pelet je ekoloski prihvatljiv u smislu ukupnih CO2 emisija (obnovljivi izvor), ali je lokalni zagadjivac i nije pretjerano dobra alternativa uglju i sl.

    Plin je energent buducnosti, i to iz vise razloga, prvenstveno jer postoji vec infrastruktura, a drugi najbitniji faktor je sto od svih postojecih goriva/energenata, plin je jedini koji trenutno mozemo ekonomski isplativo sinteticki proizvoditi. Biogas, odnosno u prociscenoj formi, biometan, i njemu slican bioLPG se vec proizvode u relativno obnovljivom ciklusu, a vrlo moguce da ce se u buducnosti koristiti za sezonsko skladistenje energije (solarna i vjetro).
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Instalacije centralnog grijanja su iz doba jugoslavije. Zenica je svake godine (osim ove) imala problem sa otkazivanjem kotlova koji su iz 1974. Mi nismo sposobni obnoviti postojece infrastrukture a kamo li da pravimo neke nove kao zapadni svijet.

    Mi i kada imamo ponude za bolja rješenja, kao sto je to Termoelektrane Kakanj koja je nudila Zenici toplu vodu, naši se politicari jednostano ogluse na takve stvari.

    Ne treba o politici ali tesko da se zaobidje.

    Takodjer, cijena gradskog grijanja nije jeftina. Za stan od 50 kvadrata se placa 60KM cijelu godinu. Vecina penzionera i siromasnih u stanovima odjavljuje grijanje pa predju na loženje. (jedna četvrtina objekata sa instalacijama je odjavljena sa grijanja)
     
    heroic likes this.
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    Kakvih 50mil realno je ta cifra puno manja bez kojekakvih dozvola itd

    Al nema te trenutno kapaciteta za neka velika pripajanja korisnika



    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nigdje se ne loze ligniti i mrki ugljevi, za individualno zavrijavanje, cak su ti ugljevi nerentabilni za bilo sta.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    To država treba da stimuliše, ukidanjem pdva na velike kotlove, instalacije i slično, ali šbb kbb nema smisla komentarisati.

    Mislim da je trenutno najjeftinine riješenje ovo link, ko baš hoće ići macgyver style može sa crknute napojne skinuti Fan, napraviti cilindar i odmotati ga hepa filterom. Jača alternativa je D se kupi box fan i samo postavi hepa filter sa okvirom link.
    Ovo su sve diy varijante do 50km, alternativne varijante su obi bauer air cleaneri koji su oko 300km
     
    Esh likes this.
  8. selvin

    selvin Moderator

    Linkovi ti nesto ne rade.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ko kupuje klimu da ugradi, doplatiti jos i mogu se naci klime sa hepa filterom, ionizatorom i sl.
     
    Esh and Stevie_Ray like this.
  11. Esh

    Esh HWB

    Ovi Xiaomi modeli u Sarajevu su u ponudi City Group doo, imaju na svojoj FB stranici više detalja.
     
    exwizzard likes this.
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Evo i posljednji izvještaj link
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dominacija :D
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Barem smo prvi u necemu :)
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Misliš zadnji.
     
  16. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    Koliko vidim Lukavac je ubjedljivo prvi. A i ovaj podatak je djelimicno ublazen. Puno je gore stanje na terenu.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Zenice nema na listi tako da..
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Nema Zenice, Kaknja, Ugljevika, Broda..
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Uzmite u obzir jos da se ne mjere isti vidovi zagadjenja u svakom gradu, npr kod mene u Zivinicama nema pm2.5 senzora ali ima SO2. Moze se i pm2.5 i SO2 stavit u air quality formulu:

    [​IMG]
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Evo do 2028-e će sve biti podnošljivo link, ;) nije da se ništa ne radi, imamo "strategiju"