Kako do relativno jeftine radne/gaming masine

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by mobsterc, Mar 19, 2019.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Napisacu jedan write-up o iskoristivosti starog hardvera i sastavljanju potentne radne/gaming masine za relativno male novce. Relevenatnost je djelimicno opala jer je cijena DDR4 krenula dole, ali nema se vise toliko slobodnog vremena pa malo kasnim :D
    Ovo podrazumjeva strpljenje ponajprije u lovu na procesor, ostalo manje vise nema sta da se ustedi.
    U pitanju su stari xeon-i i kineske ploce. Xeoni se mogu naci povoljno na aukcijama na ebay-u, ponekada i na pik-u. Zanimljivi su jer imaju soldered IHS, time manje temperature i svakako su probrani cipovi.
    Primjer otkljucanih xeona:
    1620 v2 (4c8t nesto izmedju 3770K i 4770K) - moze se nabaviti za 50-100KM
    1650 v2 (6c12t nesto izmedju 3930K i 4930K) - moze se nabaviti za 80-170KM
    1680 v2 (8c16t nema slicnog u i7 seriji jer je doneavno najvise bilo 6 jezgara) - ova igracka je poprilicno skupa jer se pokupovalo sve, ali ne sumnjam da ce se moci uloviti u skorijoj buducnosti, sto ostavlja zanimljive opcije nadogradnje ove platforme u buducnosti.
    Posto je ovo x79 platforma, i ploce su kao suho zlato, obracamo se braci kinezima koji su iznasli neka zanimljiva rjesenja. Predstavljam ono najpopularnije, Huananzhi x79 2.49p plocu koja dolazi kod vas za nekih 100$.
    Popularna je posebice u Rusiji, tako da vec ima modovanih bios-a koji omogucavaju overclock jer ploca inace dolazi bez te opcije. Samo u nazivu ima x79, a zapravo koristi serverski chipset c602 gdje dolazimo do glavne prednosti ovoga zbog cega sve pisem - JEFTIN RAM.
    Ploca podrzava quad channel registrovanu ecc memoriju koje 16GB dobijete za nekih 60KM (ako kome zatreba neka se javi). Iako je DDR3, posto je quad channel, throughput performanse su tu sa 3000-3200mhz DDR4, a uz nize latencije.
    [​IMG]
    Ploca je zanimljiva jer za razliku od originalnih X79 ploca ima nativnu podrsku za NVME m.2 diskove, tj. boot sa istih.
    Ako se necete baviti ubacivanjem BIOS-a, na defaultu od 1650 v2 mozete ocekivati performanse ryzen-a izmedju 1600 i 2600, obzirm da intel ima nesto brze single core perf, a u poredjenju sa ryzen-om nesto losije multicore perf.
    Posto su cijene m.2 dosta pale, neka radna stanica sa 32GB ram i brzim diskom te solidnim procesorom kosta ispod 500KM.
    Jedina mana koju sam do sada nasao je nemogucnost odlaska u sleep u S3 modu jer je serverski chipset, ali ako napravite tihu masinu ili vam to nije bitno, nije ni neki problem.
     
    Last edited: Mar 19, 2019
    Saby, selvin, nivla and 15 others like this.
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Kul, svaka cast za text!

    E ima li sad opcija ubacivanja 2 CPUa u tako neku kinesku plocu sa 2 socketa?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Esh likes this.
  3. Esh

    Esh HWB

    Sa aspekta cijene cijele mashine, RAM definitivno igra glavnu ulogu. Super ideja u svakom slucaju!
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nema zezancije sa kinezima :D
    [​IMG]
    Ali problem je sto su pokusali da utrpaju i 'gaming' u nju pa su je osakatili sa prostorom i ram slotovima, tako da ako bi da se drzis jeftine strane limitiran si na 64GB ram-a, a najniza cijena joj je problematicnih 315KM :D
    Mada, mislim da bi se to dalo dogovoriti da nekako se napravi transakcija 299 pa da im naknadno platis ostatak, ili mozda pojeftini u dogledno vrijeme.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Imas li gdje specs te maticne, zahtijeva li double 8pin napajanje?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Naravno, svaki cpu mora imati svoje
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Taj 1650 V2 daje oko 1000 bodova u Cinebenchu, znaci ista brzina kao ovaj moj Xeon. Mislio sam da je dosta brze (s obzirom je moj Xeon na eabayu 80$). E kome treba bolji IPC on nek ganja tog V2.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da, bez oc-a. On je 6core a tvoj 8core.
    Za te namjene se ne moze porediti, i svakako on ne moze da radi u dual konfiguraciji, za to mora da ide 2650 kojeg vec imas, odnosno 2650 v2.
    Generalno su dosta skuplji xeoni serije 1 jer su unlocked i mogu se oc-ati, dok sa 2650 dobijes sta dobijes, pa ako ti treba malo brze vidis koliko kosta 2690 v2, za dva komada moras platiti 500eur a ne dobije 3000 bodova total.
    Tebi treba nesto specificno i onda stimas sebi, vecini je vaznije da ne gubi single core perf
     
    Last edited: Mar 20, 2019
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma to ja na glas razmisljao, kontao sastaviti jos jednu render masinu kad je vec tolika bagatela. Al nije bas toliko isplativo za moje potrebe.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. darsh

    darsh Aktivista

    Kolega jesi ovo nabavljao na taobao?
    Tamo su X79 ploče oko 50$ + shipping, za oko 100$ se mogu naći X99.

    Mogu se relativno jeftino nabaviti kombinacije ploča+cpu+ram
    Većinom Xeoni druge serije.

    Uskoro vam i ja predstavim malo egzotike ako sve prođe u najboljem redu :)
     
    efo likes this.
  11. black

    black Komšija

    Jesi li ti narucivao sa taobao, ne mogu nikako da se snadem na onoj stranici a narucio bih kabl od par dolara.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  12. darsh

    darsh Aktivista

    Do sada 4 paketa, 5 na putu, malo egzotike ako sve prođe u redu predstavim na forumu.
    Kabl ti se ne isplati preko taobao, gledaj na aliexpress.
    Jedino ako nešto baš ne možeš naći tamo.

    Što se tiče Xeona, kakav je Xeon E5 2690, malo sam gledao po yt ne izgleda loš za gaming.
    Na aliju se može naći za ~80$
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gledam sinoc ovaj video pa me podsjeti na ovu temu


    I drugi u kojem tvrdi da igre dobijaju patcheve gdje usporavaju ove stare cpue!?
     
  14. darsh

    darsh Aktivista

    Vjeruj svašta, Kinezi i Rusi su ludi za ovim pločama i xeonima.
    Po prodaji u rangu s r5 2600, i3 8100, i5 9400f.
     
  15. Saby

    Saby Novi član

    Moze li link gdje kupujete ove komponente?
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Aliexpress
    Sta ti treba, mozda imam nesto na stanju?
     
    Saby likes this.
  17. black

    black Komšija

    Ja kupio HP Z620 sa E5-1620v2, 16GB DDR3(2x8GB), 180GB SSD i HDD 500GB za 360 KM. Malo za ESXi i GNS3 igranja :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Saby likes this.
  18. Saby

    Saby Novi član

    A brte gdje ga nadje
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija

    Postavit cu par slika za sedmicu dvije,uzeo sam racunar sa 29" ultra widescreen monitorom (neki korejski crossover 290M koji koristi LG IPS 2560x1080 panel) za 300$ .

    Maticna : Crosshair V Formula
    Proc : FX 8350 (sa noctua NHD14 kulerom koji sam kosta 80$)
    RAM: Adata 16 GB DDR3 2400
    Grafa : R9 280X (ima vodeno hladjenje,nzxt kraken g10)
    PSU : Corsair RM750 W
    Nema SSD niti HDD al to je barem jeftino.

    Mislim da sam ubo deal,jer ako ubacim RX 580 umjesto 280x,bit ce prava mala gaming masina,pogotov sa overclockanim 8350 na 4.7 GHz.
     
    Saby likes this.
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kako pratiti ove Xeone? Sta predstavlja V slovo?

    Vidim na aliju ima finih dealova, mozda su sad malo skuplji nego prije jer je hype za njima porastao s vremenom, rusi grabe lopatama.