CPC, COD95, državni...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kolinsb, Mar 26, 2019.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam skoro gotov.

    [​IMG]
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I ja :) samo mene bus za sada ne zanima a i nemam $€ za njega.[​IMG]

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja vec vozim pomalo u firmi, kad je kriza za vozace.
     
    zippoo likes this.
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Svaka cast. Ja cekam da se raspiše konkurs za drzavni, pa cu CPC i onda se zadati u potragu. Prijatelj kod koga sam i polagao za C i E mi je vec spiminjao par firmi koje traze vozače, njega cesto kontaktiraju i pitaju ima li koga. Koliko znam, bez drzavnog se ne moze voziti za neku firmu, bez obzira sto imas kategorije. Ili grijesim?

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 12, 2019
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zakonski ne moze. Zavisno sta imas od srednje, moze se drzavni brzo zavrsiti.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Elektrotehničar računarske tehnike i automatike, imam nekih 10tak predmeta razlike :) Moglo je brze do afere zvana Diploma... Sada je malo prpa i mnoge obrazovne institucije su prozvane. Činjenica je da se ovo radi samo proform, a da se nesto posebno i nauči, i ne baš. Slično, vlasnik autopraonice sada mora imati zanat automehaničara da bi otvorio obrt.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 12, 2019
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma moze i sad, to je zajebancija svakako da ti uzmu pare.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To bi bila super stvar. Kod nas je sugava politička situacija, ni oko cega se ne mogu jednostavno dogovoriti. Onda tu je i taj lobi koji profitira od tog "obrazovanja". Mada, ovi nasi su se ipak odlučili za EU put

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja sam se ipak odlučio za državni. Prvo, nema nikakvih naznaka kad bi se izmjene zakona mogle desiti, a ni kad će stupiti na snagu. Otpor kantona je veliki, jer je obrazovanje dobrim dijelom u njihovoj nadležnosti, a pojedine općine imaju taj smjer škole, pa bi ispao problem šta s tim školama kad taj smjer više ne bi bilo neophodan (nakon završene škole opet treba polagati C i E, kao što je i sada, tako da se sa školom ništa posebno ne bi ni dobilo pa je vrlo vjerovatno da će je mnogi izbjegavati i smatrati nepotrebnim troškom). Drugo, ovdje se spominje samo domaći transport, dok će vrlo vjerovatno za CPC i dalje biti uslov državni tj. srednja skola.
     
    zippoo likes this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nisu to sada neke velike pare ali eto
    mene je prekvalifikacija izasla oko 2000 KM,nemam uplatnica pri ruci ali tako nesto kada se sve sabere

    moze varirati u zavisnosti od prethodne srednje skole i koje predmete si vec imao polozene

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  12. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ne znam jesi li upratio i jel ti imas kakve koristi od ovoga:
    https://www.bljesak.info/gospodarst...u-fbih-uskoro-dovoljna-vozacka-dozvola/269509
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa o tome upravo i pričamo ;) vozačka će vjerovatno biti dovoljna samo za one koji će voziti na području BiH. Oni koji žele i međunarodni transport, njima trenutno treba CPC licenca, a uslov za nju je srednja škola za vozača motornih vozila, i pretpostavljam da se u tom dijelu oko dobijanja CPC licence neće ništa mijenjati. Kod nas izmjene pravilnika kasne po godinu dana za izmjenama zakona. Isto tako je bilo i sa Pravilnikom o osposobljavanju za vozača motornih vozila, nakon što je izmijenjen ZOOBS u januaru 2018 u smislu da se sa B može polagati za C, preskačući C1. Pravilnikom nije bilo propisano koliko je potrebno časova obuke za C ako se ima B (bilo propisano koliko treba za C ako se ima C1).
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    CPC ne znaci vani nista. Ustvari vazi u regiji, za EU moras imati COD95.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    vjerovatno je na to i mislio
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To mi je jasno. Jedino CPC, koji se ranije izdavao u Slo, koji se zove i spričevalo (potvrda) o poznavannu temeljnih znanja... (Ne znam dalje haha) su u De prihvatali kao COD95 u početku. CPC omogućava vozačima zaposlenim u transportnim firmama u BiH da obavljaju međunarodni transport tj. nešto iz BiH odvezu u npr. Italiju, Francusku. Ne znam da li se sa CPC može raditi kabotaža na teritoriji EU.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 16, 2019
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sad trenutno u Njemackoj ne prihvataju ni COD95 polozen u Sloveniji, nego moras polagati gore. CPC i COD95 je prakticno ista stvar, stvar je u licencama.
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Tačno, sve sam to istražio :) obuka je identična, kvaka je u tome da nam ne vjeruju. Isto tako se u DE ne priznaje vozačka C i CE kategorija, nego se mora ponovo polagati a to košta blizu 3000€. Čim na vozačkoj imaš BiH logo, mora zamjena. Neki su je pokušali zamjeniti slovenskom pa onda otići u DE i nije prošlo jer na zamjenskoj i dalje ima oznaka BiH. Čuli ljudi da se ovdje vozačke kupuju i nedaju više. Isto tako su čuli da se kupuje COD95 u slo, tj. pa nedaju više.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    balkanci naucili sve na muljanje i lopovluk a ljudima ne gori pod nogama i primaju samo one kod kojih je sve regulare