All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Eko test je isti kao i svugdje, nasi pravilnici su manje vise prepisani. Kod dizela se mjerenje vrsi na povisenom broju obrtaja, i na temperaturi preko 80C naravno, a prije mjerenja se vrsi propuhivanje. Generalno bas nesto treba da ne valja, pa da eko test bude los, jer svaka euro norma ima razlicite granicne vrijednosti.

    Puno vise benzinaca pada, lose gorivo, zacepljen katalizator, lambda losa...

    To sto ste vi navikli potplacivati, je do vas, umjesto da za svoje pare trazite da vam auto bude korektno pregledano.

    Kolko vas licno odveze auto na tehnicki, a kolko da nekom iz osiguranja da sve uradi za vad?

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  2. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ljudi mijesate stvari. Eko test nije isti za sva vozila, iz tog razloga ga prolaze Golf 2 i stara auta. Auto ako je Euro3 mora zadovoljiti tu normu na eko testu, kao i sva starija svoju
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Logicno, ali nema sanse da auto koje ispušta crni dim na svako dodavanje gasa prolazi bilo kakvu normu po testu u leru kad mu se nabiju max obrtaji.

    Evo detaljno, pise i za dozvoljene vrijednosti CO.
    https://www.ipi.ba/wp-content/uploa...ju-izduvnih-gasova_EKO-test_SNFBIH-102-16.pdf

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Regeneracija moze biti mnogo cesce, cak vise puta u 100km ako se voza puno po gradu. A narocito ako bude neuspjesnih. I cesce zimi nego ljeti, jer se slabije zagrijava DPF od same voznje.
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Dino je gore objasnio dosta toga.
    A koliko znam ne mogu ove stanice PM ni izmjeriti.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mjere zacrnjenje, sto je u biti ekvivalent PM10 ili jos vecim cesticama.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Bez DPF-a prolaze auta tehnicki i u Hrvatskoj, Sloveniji i Austriji...
    Jedini nacin da skontaju da je uklonjen je softverom ili fizickom provjerom, na izduvnim gasovima ne skontaju.
     
  8. nivla

    nivla Komšija

    uvijek sam odvezem auto na tehnicki i svaki put otkako se radi u razlicitim tehnickim pregledima prosao eko test, mjerili zacrnjenost, uvijek pitam treba li sta preventivno od onog sto gledaju promijeniti i uvijek je odgovor da ne treba
    potplacivao ne bih jer svakako ako sta nije ispravno od onog sto gledaju na tehnickom treba izvrsiti popravku, dvije godine zaredom mi govore da trebam selene promijeniti a ja provjerio sa vise majstora i kazu da ne treba(nisu jeftini, jedva bi docekali da zamijene ako sta treba)
    ja svako pola godine radim servis zbog kilometraze koju pravim i svaki put uradim i preventivno pregled ako sta treba zamijeniti, i pored toga opet pred duze putovanje odem na provjeru i zamijenim ako sta treba
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Komsija radi prodaju, koliko je auta uvezao bez dpfa i fapa iz Švicarske i Njemačke, voze ljudi po švici normalno, posebno kad incognito rade tuning motora. A ja vam kažem, svako auto sa ispravnim sistemom ubrizgavanja i ispravnom egr ventilom, ce sa obicnim katalizatorom proci sve ekotestove u svakoj drzavi. Jer ce oni biti u dozvoljenim odstupanjima, a dozvoljeno odstupanje za euro 6 je vece od norme euro 3.
    [​IMG]
    Uostalom, ja ovdje vidim norme se smanjuju a izmjerene vrijednosti ostaju gotovo iste.
    Svi mi znamo zakone termodinamike, da je postoje nacini smanjenja emisije, nabili bi ljudi FAP ili DPF na Termoelektranu pa je nastavili koristiti, no, nema toga, 2050 europa gasi sve i termoelektrane i proozvidnju auta na fosilno gorivo.
     
    Last edited: Apr 28, 2019
    zippoo likes this.
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zbog cega? Što radi svoj posao, pa covjek testira auto, ono zadovoljava odstupanja i normu za stiker, to sto je vlasnik skinuo dpf i izbio saće, nije problem njegov, niti da utvrđuje stanje dpf-a. Kada malo pogledate, nema mnogo razlika od euro3 do 6. Ali valja prodavati nova auta, sto bi rekli valja vuku prodati magarca.
    [​IMG]
    Pa naravno DPF u gradu skupi "hamelj", pa ga na regeneraciji ili autocesti vrati opet u atmosferu. Kako god, za kvalitet sagorijevanja je zasluzna tehnologija modernog ubrizgavanja sa sofisticiranim diznama i kroz ecu proracunatim kolicinama. I to je to, što se moze izvuci od navedene tehnologije, zato su fosilna goriva prevaziđena i dolazi kraj ere SUS motora, i ide se na elektriku, jer se ista moze koristiti iz obnovljivih izvora energije.
    Uostalom, sve je to fino pripremljeno i objašnjeno jos od 2000 godine u Industrijskoj revoluciji 4.0 koja nam dolazi na siroka vrata.
     
    Last edited: Apr 29, 2019
  11. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    To je pohvalno i super bi bilo da svi razmisljaju tako, ali nazalost mnogi to ne rade.

    Kolko god da je los eko test, i sko nije u granicama, u nasoj drzavi jos uvijek nije eliminatoran. Vazno je da kontrolor kad vidi neispravnost, upozori vlasnika vozila, mada realno i bez tehnickog pregleda svako normalan vidi da mu nesto nije uredu s autom, ps ne treba ti eko test da ti kaze da nesto ne valja ako ti auto dimi ko ciro.

    Ako su ti 2 godine na razvlakacici vidjeli da nesto ne valja, nemoj zanemarivati, odi opet i objasni da ti majstori kazu da nije nista, sidji u kanal pa nek ti pokazu sta vide.

    Ako si u Sarajevu, javi se na pm.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  12. kio

    kio Komšija

    bas da vidimo ko se prodao :)
    Thomas je king!
     
    nivla and EL NINO CFC like this.
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa zaradice cak vise ovako. Ljudi ce ga samo vise cijenit. :)
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Provjeri crijeva do turba i usisa na šelnama, negdje ti vuče zrak.
    Ovo crijevo zna često puštati zrak i praviti tvoje probleme.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

  16. Lamagician

    Lamagician Komšija

  17. dino31

    dino31 Aktivista

    Provjericu i to.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    NAILS likes this.
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Wtf.. wakat mijenjati baterije.