Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja bi medju zadnjim Njemacku odabrao...neko gleda samo iznos novca a neko gleda da zivi sretno i normalno,ne opterecuje se tim iznosima

    po meni treba ici tamo gdje se osjeca lijepo a pare i dodju i prodju...neko od velikih para postane kokuz a neko napravi nesto i sa manje para

    ja sada pokusavam preko ljeta u Hrvatsku sezonski,pa ako se sta zaradi,imam neku ideju za ovdje pa cemo vidjeti
     
  2. Lamagician

    Lamagician Komšija

    ni ja nisam bio za Njemacku pa sam zato otisao za Bec gdje sam valjda i od ranije dok sam bio na studiju navikao se nekako na grad i vidio da mi odgovara po nekim stvarima. manje love u odnosu na njemacku ali zato su mnoge druge stvari bolje (kvalitet zivota).
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A sta je lose sa kvalitetom zivota u njemackoj? I to zavisi od grada do grada...
     
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    https://www.klix.ba/lifestyle/putov...rad-za-zivot-sarajevo-na-159-mjestu/180321114

    Naravno da zavisi od grada do grada ali ne bih da poredim jer se bazira i na licnom osjecaju kada si u nekom mjestu. Za moj ukus je Bec prenatrpan ali to je nista za vecinu Njemackih gradova gdje ima isto svakakvog naroda, ogromnih guzvi na sve strane i sve je jos vise materijalizirano ili se barem dobija takav osjecaj. Ni njemci nisu poznati kao druzeljubiv narod, barem prema onome sto sam cuo i u pojedinim gradovima vidio :)
     
  5. Tensai

    Tensai Komšija

  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa naravno da ima kriminala, svugdje. Njemci i danas imaju neonaciste pa opet funkcionisu kao drustvo. To sto na nasim portalima ne vidis crnu hroniku drugih zemalja EU ili svijeta ne znaci da im cvjetaju ruze.
    U americi preko vikenda bude vise ubistava nego na balkanu za godinu.
    Ako si normalan i ides iskljucivo da legalno zaradis nece te niko dirati.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Daj ba, ti su slucajevi istaknuti jer se radi o nasim ljudima. Mislim, izvor ti je klix. Pet slucajeva mozes naci u bilokojojdrzavi. Samo Alex Đons i naši pisu o tome kao da je apokalipsa. Njemacka ima preko 80mil stanovnika pa ces vise kriminala naci u Bosni.

    Ne kontam kako se tako izbirljivi a zivite u najsiromasnijoj drzavi u evropi.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ima Moldavija, Kosovo :D, oni tek treba da stignu naše dno.

    Hrvatska je u manjim mjestima po visini standarda tu negdje oko +30%, Zagreb, Dubrovnik, Split i Istra jedno +60% iznad nas.
    Izraženo kroz BDP ispred nas su oko 20ak godina
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    ^

    [​IMG]
     
    Vedo and Mujka like this.
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo se mora uzeti u obzir da je Hrvatska kao drzava po zaduzenosti odmah iza Grcke. Mi smo tu daleko bolji. Plate im jesu vece ali je zivot daleko skuplji od nas, cak je skuplji od nekih starih clanica EU.
    Slovenija je dosta bolja, kod njih je oko 1000-1200 eura plata.
     
  11. aeRo

    aeRo Komšija

    Hrvatska, tacnije Zagreb, je preskup za ono sto nudi. Pocevsi od osnovnih zivotnih namirnica o cemu sam vec pisao u par navrata, a da ne pricam ako zelis neki normalan zivot da par puta sedmicno jedes vani i da za vikend izadjes. Ja stan od 30 kvadrata placam 350 eura. Da ne pricamo ako hoces da zivis neki lagodan ili da kazem mladalacki zivot. Prosjecni "gablec" ili jelo koje pojedes na pauzi je od 50-80kn, tipa fileti i pomfrit. I to u no-name grillovima unutar naselja recimo Novi Zagreb. U centru na pauzi ne mozes jesti ispod 100kn osim ako ne jedes McDonalds ili kebab. Isto vrijedi i za izlaske, piva je 20kn+, mixer tipa vodka red bull po 50-60 kn, a izlasci su smijesno naspram Beograda recimo.

    Ja sam dobio novu poziciju u Copenhagenu, tako da od 1.6. odo i ja u Skandinavce. U Zagrebu evo godina i po, i ne bih se vise vratio ovdje, dovidjenja i prijatno.
     
    forzamilan, Eldorado, Decerto and 2 others like this.
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    Jos je veca prosječna placa da nema u kovertu
    Al bice i to kad smane doprinose i postre kontrole

    Skoro slusam na radiju

    1200km pocetna plata rad na cnc masini 40sati sedmicno

    Uz prekovremeno može i do 2000 ici :)

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ništa posto je toliko loše u Njemačkoj ja se vraćam u sigurnu Bih :)
     
    Neraa and Esh like this.
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kada normalna plata bude trgovcu,radniku sto pravi prada cipele i sije armani odijelo,kada poljoprivrednik dobije svaki mjesec podsticaj i kada bude mogao sebi i porodici uplacivati doprinose,itd...onda mozemo pricati o nekom normalnijem zivotu ovdje
    to u kovertu sto neko dobije je 100-200 KM,to je u biti topli obrok...prosjecna plata sa prevozom i TO je oko 650-700 KM a svaki dan moras jesti...dakle oduzmi barem 100 KM i eto sto ti ostane

    ne moze se gledati na 2-3 grane koje su deficitarne i tu su malo vece plate i to je to...pa ni u jednoj drzavi nije sav svijet strucan za sve,nije visokoobrazovan itd...treba svaki rad da bude vrednovan i placen ,barem za osnovne neke potrebe a kod nas znaci prosjecna plata,koju opet vecina nema ,pokriva nekih 40% potrosacke korpe...ludnica
     
  15. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Niko nije rekao da je Njemacka losa ili gora od BIH. Samo smo pricali o tome da ima i drugih, mozda boljih drzava zbog raznoraznih razloga, iako se to uvijek moze protumaciti kao subjektivno misljenje jer nekom odgovara ono sto drugome ne. Cinjenica ostaje da je najlakse otici u Njemacku zbog lakseg dobivanja radnih dozvola (viza).
     
    Tensai likes this.
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da li neko zna koga da zivi u Splitu i radi kao programer? Mene privlaci prvenstveno jer ima more, a i generalno mi je lijep grad za zivot, mada i kod njih klima zna varirati.
    Bio sam sad za 1. maj na 3 dana i bas mi se svidio grad.
     
  17. aeRo

    aeRo Komšija

    Split je prijatelju slobodno mogu reci najkriminogeniji grad u Hrvatskoj. Otkako zivim u HR pratim lokalne vijesti i samo problemi dole. Naravno da u vecini slucajeva ko ne trazi problem nece ga ni dobiti ali svejedno po meni nimalo ugodan grad za zivot.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Zadar, Šibenik, Rijeka, Pula svi su 10x bolji od Splita
     
  19. commit

    commit Guest

    Za Rijeku mogu reci da je 'nako. Znam dosta Rijecana koji su svoju buducnost pronasli u Italiji.
    U prilog im ide sto vecina zna italikanski.
    Ja bih rekao sve gradove koji su u blizini luke izbjegavati kao stranac-radnik

    Sent from my Oneplus using Tapatalk
     
  20. Loki

    Loki Komšija

    Ovo nisam znao, ja sam mislio da se u Irskoj plate ne mou porediti sa recimo platama u Njemačkoj...

    Inače Enise, kakav si mi? :D