Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. nivla

    nivla Komšija

    ma po cijeni najbolji valeo (ako ides onom skupo je sobro) od ovih zamjenskih, a za ove luk kazu da druk lager treba uzeti posebno jer on je kao najslabija karika u ovom luk rep setu sto je opet daleko od 1000-1100 koliko traze ovi garaza majstori, sto se tice garancije bolje da ti ni kod koga od kog nabavljas ne zatreba
    u kare dijelovima daju isto slicne cijene ovim samo moras licno otici
    sto se tice ovih cijena koje ja imam gotovo identicne su u strong auto zenica i tamo majstori uzimaju(bez fiskalnog) sa cijenom bez pdva, ne znam kakve malverzacije rade ali izbiju im pdv iz cijene
    sto se tice razlike u kvaliteti oem za vw su i luk i sachs, pa racunaj da je to tu negdje, luk na svojim seminarima garantuje da je njihov set identican originalnom koji je ugradjivan ali da zbog zamora materijala motora i mjenjaca to ne moze nikad trajati kao prva ugradnja
     
    Reventon likes this.
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sva auta trose od 5-10l otvoreno/grad. Moze tu biti neke manje razlike ali tu je to.
    Uvijek je plivajuci, ali auto sa fiksnim brunda buraz ko golf 2, vozio jednu peticu sa fiksnim, trese se noga na kvacilo. Taj golf je imao vjerovatno dosta otvorene voznje. Ali buraz sa 400k je to stara baba. Sav materijal je vec u zamoru, svaka gumica i selen.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nisi upravu, meni je stradalo kvacilo na 190k, zamijenjeno je 2011-te, evo presao 115k i dalje je u dobrom stanju. Ta 1/3 nema logike, mislim da ce izdrzati sigurno jos 50k. Jer jos nije potroseno.
     
    Last edited: Jul 16, 2019
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko si ga platio pa je tako izdrzalo?
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Oko 700 KM u ovlastenom servisu, doduse ne znam koji su ugradili. Set je bio 460 KM. I danas fercera.
    [​IMG]
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    pa kod tebe fiksni zamajac, ako ti je taj part number seta kvacila i u slobodnoj prodaji je cca 200km 2052j1 luk/valeo/sachs
    trese li ko golf 2?
     
    Last edited: Jul 15, 2019
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa jeste fiksni fabricki, ali isti motor sa vise kW nosi plivajuci. Znam ja kako radi 1.9 TDi, izmjeri buku u autu na leru. Kad mu fiksni ubacis trese jos vise.
    Ja ne govorim da je ovo kod mene neki kvalitetan set, zaboli me kakav god da je. Ja kazem da je do sad izdrzao 115k. Znam da je sav set sada 195 KM. Ali prije 8 godina je ovo bila cijena u ovlastenom.
     
  8. tesy

    tesy Novi član

    Kod mene kolega na 407 1.6 HDI 80KW ugradio set sa fiksnim i kaze da nema nikakve razlike ili on ne primijeti .

    Iz koje radnje navodis cijene , gdje su povoljne ?
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    ima razlike dmf i smf kad se uradi konverzija, za ovu cijenu seta sa dmfom nema puno razmisljanja, ide dmf, kad polovno sto je doslo na autu jos nije krepalo, nece ni novo luk dok ga ja vozim(ako budem morao ugraditi)
    cijene koje sam naveo su iz nuica(prva ruka, za preko 10k prometa ide 10-20% rabata zavisno od toga sta se kupuje) a u 20 maraka u radnjama koje sam imenovao u ranijem postu, pristup nuicu i nema bas svako moras imati servis ili dobrog druga tamo
     
  10. tesy

    tesy Novi član

    Ako imas pristup mozes li provjeriti cijene sa dmf i smf za Focusa 2 , 1.6 TDCi 80KW G8DA ?
     
  11. nivla

    nivla Komšija

    dmf luk 1200 sa pdv
    smf sachs je 850 sa pdv
    valeo dmf 900 sa pdv
    cijene su 10% nize za prometnije autoservise
     
  12. tesy

    tesy Novi član

    Kakva su tvoja iskustva sa Valeo setovima , ja što sam mijenjao ranije stavljao sam LUK ?

    Kolega sto sam ranije spominjao na taj PUG 407 stavio je Valeo sa fiksnim , reče sa zamjenom oko 800 KM ga izašlo .
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E da vas nadmasim, za Astru J 1.7CDTI, A17DTE, ima start-stop, mora bit preko milju :D
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma kakvi stavljanje fixnog umjesto plivajućeg... Pa jebem mu majku Jel sve moramo nakaradno raditi. Ja još nisam shvatio mozak kod jednog na focus u mk2.5 skinuo dpf, izbio katalizator i blokirao egr... Kaže da mu ne guši auto... Bože sačuvaj...

    Sent from my Huawei P30
     
    Vedo likes this.
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa se čude kako ga mijenjaju svakih 70k. Nije kvačilo sa fiksnim zamajcem predviđeno da se kači na mjenjač sa plivajućim, a kad se već stavi, sve trpi, od mjenjača do radilice. Jaki su to dinamički udari, ubrzano se troši lamela. Zato je na preko 200 Nm obrtnog momenta i 66 kW, predviđeno kvačilo sa plivajućim zamajcem. Naravno ima i do konstrukcije motora, načina ubrizgavanja, neki motori su jako mirni kao 1.6 HDi 66 kW koji je do 2010 ugrađivan sa fiksnim zamajcem. Uostalom simptoma ima, auto trese kad se kreće i šalta i ima bučniji rad, odlaze druge komponente koje trpe kao nosači motora itd.
    https://www.torquecars.com/tuning/dmf-solid-flywheel.php
     
    Last edited: Jul 16, 2019
    Qler likes this.
  16. tesy

    tesy Novi član

    Sve ekologija , ako izuzmemo zagadjenje vlasnik je na dobitku , a što se tiče plivajućeg on je za uzimanje para . Prije nego sto su izmislili plivajuci daleko jaca auta od 66kw su se vozila normalno sa fiksnim i sa lamelom sa oprugama .


    Ako neko ima konkretno objasnjenje spreman sam promijenit misljenje , u cemu je razlika da na nekim motorima kod VW ide plivajuci , dok na istim motorima u Škodi fiksni , nije na VW stavljen ni "ojacani" mjenjac ni "ojacani" nosaci ?
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koja Skoda ima fiksni zamajac, a da VW isti motor i godiste ima plivajuci?
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hajde da i ja čujem to

    Sent from my Huawei P30
     
  19. nivla

    nivla Komšija

  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jeste, sve to treba pogaditi, jebo fabriku i inžinjere i to sto su prilagodili auto da radi sa svim time i što je tu hiljadu još razloga, bošnjo je njih provalio

    Sent from my Huawei P30