Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Trebao bi jednoj osobi uzeti laptop do 300km, pa ako tko naleti na nekakav, uleti mu dok surfao pikom, nek baci link :)

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  2. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ima li više kolege na forumu da nam cijene napravi za raju :D



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. edgsi

    edgsi Aktivista

    Nisam ga primjetio u zadnje vrijeme ali mozes mu poslati pm na pik i pozvati se na ovaj forum. Ne sumnjam da ce, ako ima prostora, dati dobru cijenu.
     
  4. FearLess

    FearLess Aktivista

  5. nFare

    nFare Komšija

    Imam iste potrebe za laptop i mogu ti samo preporučiti da ideš na 17" sa što manjim bezelima. Obaveno IPS display i M.2 SSD gdje imaš još jedan slot za nadogradnju 2.5". Probaj filtrirati ponudu da je bez Windowsa, SSD, IPS, 8 GB ram (kasnije dogradiš).
    Od ovih što si postavio, HP jer ima procesor 8 gen. ali i HDD, ili ASUS kojem je mana samo što je kratak sa priključcima, nema card reader i usb 3 c.
    Probaj tražiti bez windowsa ako ti to nije problem.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Mama ima HP G4 250, Celeron N3050 u njemu (1.6 GHz, up to 2.16 GHz, 2 MB cache, 2 cores). Ubacio sam joj SSD i fresh instalaciju Win10 al se laptop opet pravo vuce, CPU jako cesto na 100%, Youtube jedva vrti itd. Posto je CPU zalemljen za maticnu, kontam sa aliexpressa da uzmem novu plocu sa Pentium N3700 (1.6 GHz, up to 2.4 GHz, 2 MB cache, 4 cores). Kosta oko 55 USD. Sa Core i3 je 150 USD, pa i nije neka opcija s obzirom da je cijeli laptop placen 550 KM prije par godina.

    Da li ce sa ovim N3700 moci laptop normalno raditi, ima li ga kod od vas? Jedina razlika naspram trenutnog Celerona je sto ima dodatne 2 jezgre.
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    ma vuku se svi ti laptopi od onih jeftinuh amd do ovih intel, cijena ih prodaje
    taj n3700 ce brze uraditi rendering ali lose je to ko pentium 3 u single threadu
     
    Last edited: May 25, 2019
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma nikakav rendering, već pitam hoće li normalno raditi YouTube, surfanje i sl


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    ma lose je ovo poprilicno mozda malo ugodnije bude al ce procesor biti na 100 odredjene jezgre, nije neki upgrade ako ti ssd i memorija nisu popravili, mozda jedino neki light linux distro da na to nabacis
     
  10. kvaju

    kvaju Komšija

  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    jah eto,uciti ce se sada zena na linux...sigurno muku muci i sa windowsom

    i kod mene u laptopu je neki od ta dva procesora,mislim da je taj prvi,dvojezgreni...prike 20 dana ubacio ssd i osim brzeg boota,skoro da nema nikakvog ubrzanja
    jos ima i 8 gb rama...jeste brzi ali nema onog wow efekta...kao sto sam ga dobio kada sam u desktop stavio ssd
    ali u desktopu je i7...

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  12. Esh

    Esh HWB

  13. nivla

    nivla Komšija

    ja sam u slican laptop, doduse sa amd konkurentom stavio ssd i 16gb rama, ali osim brzeg boota cak i na linuxu to je sve stekalo, jednostavno nije to doraslo desktop OSu
    rekao bih mozda da probas android x86, ali nemam bas pozitivna iskustva jer se relativno brzo pocne rusiti
    eventualno bi windows basic/starter kako li vec ali 32 bit mogao napraviti neki pomak ali tanko, kad browser hladno uzme koliko mu treba cpu-a jer sajtovi danas i nisu optimizirani da rade na sporom hardveru
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Thx @Esh, probat ću noćas.

    Al šega je da MS Edge radi perfektno fluidno scrollanje sajtova, dok Chrome i Firefox stekaju pravo. Otvaranje novog taba je jednako sporo na svim browserima, traje po par sekundi. Nije do Ram-a, laptop ima 4GB i zauzeće ne prelazi nikad ni 3GB.

    YT se i na Edgeu vuče pravo, neupotrebljivo.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    to je to...ja otvorim chrome,par tabova i cpu zakucan na 100%
    meni i sluzi samo za interneta i to kada nisam za dekstop racunarom pa mi ne smeta sto nije pretjerano brz ali kada sjedem za desktop nakon laptopa,nebo i zemlja a i desktop je ostario itekako
    edit:
    kod mene nema stekanja nikakvog,samo nije brz laptop,to je sve
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    Pa šta će učiti, stavi joj ikone na desktop kao na win i ćao.

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Bas se ima sta ucit na Ubuntu-u. Koristi zena vjerovatno samo Chrome (youtube, facebook i klix) :D
     
    kvaju likes this.
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo instalirao, fluidnije radi 50% od Windows 10, Youtube je sada upotrebljiv. Jedina mana mu je file expolerer, gdje ga i nemas bas pa da mozes drzati svoje dokumente, fotke itd, jer sve mu je cloud based. I druga mana je nemogucnost instliranja appova. Al stavio sam shortcut za Word & Excel Online, brzo ih ucita i fino rade.
     
    zippoo and Esh like this.
  19. FearLess

    FearLess Aktivista

    Na kraju sam uzeo:
    ASUS VivoBook Pro 17 Thin and Portable Laptop, 17.3"- N705FD-DS77
    Intel Core i7-8565U
    GeForce GTX 1050
    16 GB RAM
    512 GB M.2 SSD

    Bio je open box za 700 dolara, inace 1100, ali garancija nije bila aktivirana i svi dodaci su bili tu.
     
  20. kio

    kio Komšija