Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Sad ti je plata 20% veca :D
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Slaba ti matematika :)

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Na tih 20% ne placas 4% zdravstveno i 10%, tako da ustedis samo to, manje od 2.8% :D
     
  4. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Kad bi osnovo obrt da li bi ja licno imao jos vise ustede?
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Obrt ne moze poslovati sa inostranstvom nit moze imati devizni racun. Za to ti ipak treba doo.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Znaci samostalno zaposlavanje najbolje sto se tice profita?
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ima li kakvih izmjena zakona koji su planirani vezani za obrt i izvoz? Neko mi je rekao da je u pripremi novi zakon, ali nisam nasao nista konkretno za izvoz u prijedlogu sa pocetka ove godine.

    Inace, tu je i prijedlog zakona o dohotku, tako da bi kad se ovo usvoji moglo biti promjena.
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    Teško bilo šta očekivati u ovoj godini, početak će biti zadužen za formiranje vlasti, sredinom iduće tek nešto za očekivati...
     
    bhd likes this.
  9. exwizzard

    exwizzard Komšija

  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A sta je sa onih sto su placali? Bili budale? Nije ni to fer.
     
  11. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja sam placo, ocel mi dati refund?
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Refund nece sigurno, mozda uspijes izganjati da tu razliku ne placas na buduce transakcije dok ne dodjes na nulu. Al sumnjam i to iskreno.

    Ja placam vec par godina 10% poreza na svaki dinar koji zaradim. Bude li refund eto Vede u novom M4 :D

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    O refundu i ne pomisljajte. Ako se prica o otpisivanju duga, to znaci da je svejedno obaveza na snazi. Samo se prica o tome da se otpise dug za retroaktivno. Ne znaci da ovi sto su placali da nisu trebali. Nije fer, ali nije fer ni kad neko redovno placa rezije a drugima otpisani zastarjeli dugovi. Isti fol.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ja sam jutros dobio drugi "dopis", prvi je bio poziv u UIO po pitanju prihoda iz 15, 16-e i 17-e, gdje su trazili da dodjem ODMAH u prostorije UIO Novo Sarajevo.
    u danasnjem sam dobio obracun da trebam toliko-i-toliko platiti - a sad sam kao oslobodjen toga?
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa otidji i vidi, nemoj ih ignorisati. Kako god da odluce, njihova je zadnja.
     
  16. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    mali update ovdje: desetak ljudi koje poznajem je diglo kredite da plati potrazivanja od strane UIO, srecom i intuicijom sam ignorisao njihove dopise - znajuci da to potrazivanje nema jasnu zakonsku osnovu i da retroaktivna naplata ne moze biti pravosnazno ostvarena jer ista nije bila najavljena niti radjena u davno proteklom vremenu.
    nisam im platio nista, dok ostali koji su platili (neki i kredite digli 2-5-10-15+ k maraka) novac nece dobiti nazad nikada.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Pa je li ima igdje zvanično da ne treba placati retroaktivno? I ako ima, od kojeg datuma nije retroaktivno? Od datuma donosenja zakona?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    Potkujte vi to

    Al opet do vas je hehehe

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
     
    MakaveliTheDon likes this.
  19. Tensai

    Tensai Komšija

    Da li neko ima problema sa paypalom? Prodao sam 2 itema na ebayu ali mi kupci ne mogu poslati novac. Dobiju slijedeću grešku "To comply with government regulations, this transaction has been declined."

    Jel iko nedavno primao pare preko paypala?
     
  20. GV

    GV Komšija

    To ti je regulativa zemalja odakle su kupci.

    Sent from my HUAWEI SCL-L21 using Tapatalk