Konfiguracija za rad u CAD programima

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Vector Ing, Jul 29, 2019.

  1. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Zdravo ljudi, zbog poslovnih i privatnih obaveza dugo nisam bio aktivan na forumu, a isto toliko i van svih dešavanja oko hardware-a. Došlo vrijeme (možda?) da se uradi neki update. Uglavnom mi je rad na računaru baziran na CAD i par drugih građevinskih programa. Konfiguracija koju imam je slijedeća:
    matična: msi h61m-p20,
    cpu: i7 2600k
    ram: 8gb ddr3
    ssd samsng evo 128 gb
    psu: fsp 500w
    gpu: 9800gt

    E sad, šta bi preporučili ili ovo mže još neko vijeme da gura?
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ako planiraš rad sa ortofoto tiffovima, rad sa 3d modelima i importu istih u CAD ovaj rig ti je davno zastario...
    Novi Ryzen, obični SSD za sistem, nvme za rad sa datotekama, što više RAMA možeš da kupiš... otprilike ti je to to ugrubo
     
  3. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Geodetske podloge dobijem gotove,ne obradjujem ih ja,osim minimalno u slucaju da treba da ucrtam polozaj objekta ili slicno.
     
  4. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Koliko bi otprilike bila procjena ove maticne i cpu ako bi prodavao?
     
  5. mirseth

    mirseth Aktivista

    100-150 KM maticna i cpu, citava konfiguracija oko 300 KM.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
    Vector Ing likes this.
  6. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

  8. mirseth

    mirseth Aktivista

  9. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

  10. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Uzeo sam ovu kombinaciju rampage,xeon,32 gb ram. Najvecu muku sad imam sa kucistem,nikako da nadjem neko da mi odgovara i izgledom a inda moze sve da stane kako treba jer je ploca ogromna :D
     
  11. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Zasto imam osjecaj da mi je prethodna konfiguracija radila fluidnije (msi h61,i7 2600k, 8gb ram). Ne mogu da shvatim zasto pojedinim programima treba duplo vise da se pokrenu?Konkretno radi se o obradi fotografija.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    mozda zato sto je taj procesor za trecinu sporiji od 2600k u single thread, jos ako ti je bio oc-an...
    Samo u heavy multi-thread, kod npr encodinga, renderinga ce 2670 davati bolje rezultate.
     
  13. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Ma nije,bio je na defaultu kao i ovaj sad. Nije valjda da cu ga morat mijenjat hahahahaha
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Za to sto ti radis, ja ne bih isao ispod nvme diska, a ta ploca ga ne podrzava, dok ces cpu definitivno morati mijenjati ukoliko zelis snappier experience :D
    Pokusao sam te navesti u pravom smjeru, ali eto nisi imao povjerenja u bracu kineze :p
    e2670 imho vrijedi 20KM za prosjecnog korisnika, eto da se ima za testiranja, njegova namjena nije multimedia experience...
     
  15. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    A sta cu kad imam neki strah kad vidim xhuanghoui mb :D
    Asus mi nekako najdrazi,sta znam,vjerovatno grijesim al sta mogu...a vidjecemo jos sta ce dalje biti,skontao sam da je ova ploca za mene overkill jer ne klokam niti bilo sta cackam,a ona je upravo za to napravljena hahahaha
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Otkako sam napisao onaj post, "xhuanghoui mb" se nije ugasila, radi 24/7 :D
    Kakva god da je, nova je, a ta asus stara 8 godina, da je ne znam ti kakav brend postoji i zamor materijala.
    Mogao si procitati info o cpu, a prodavac od kojeg si kupio ima na stanju i 1650 v2 pa si trebao vidjeti da ti napravi cijenu sa tim cpu umjesto ovoga.
     
  17. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Ma vjerujem ti da radi,nije to upitno nego samo svoje misljenje kazem, nisam u pravu vjerovatno ali sta cu kad sam takav :D
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da se nadje jos koja korisna info, sto se tice single t. performansi, i da si uzeo ryzen 2600 ne bi nista bio brzi od tvog starog 2600k, ljudi su previse nahajpani na ryzen, razumljivo da se jedva docekalo vise jezgara za manje novca, ali ko to ne koristi, moze komotno da oc-a 2500k i ne trosi pare.

    (sent from my pc based on ryzen :D )
     
  19. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    A bas zato sto mi zatreba i multicore sam uzeo ovaj,ali haman da nisam nista dobio u odnosu na 2600k. A ryzen mi je ostavio utisak meh,nista posebno,imam ga na poslu i...previse hype oko njega
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Za tebe je 1650 v2 koji ide u tu plocu.