Google Stadia

Discussion in 'Igre i konzole' started by Vedo, Mar 19, 2019.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma da igras 2 sata dnevno to je 1 TB mjesecno prometa, sicha.
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    Nista od ovog dok optika ne udje u totalni mainstream. Jos koja godina...
     
    Last edited: Jun 7, 2019
  3. igor.g

    igor.g Komšija

    Ko igra 24 sata na dan? :rolleyes::D:D
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Jedini Google datacentar da ima "doduše nvidia" grafulje blizu nas je ovaj link , latencija 38-42ms sa BHT konekcija.
    Sada ako su host serveri u istom ili do 10ms udaljenosti, onda gore navedena latencija nije nikakav problem.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To je u realnosti 80-90ms sto je osjetno.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako bude opcija za ovo kod nas ja ću ga koristiti. Sviđa mi se ideja plug & playa,ubodem Chromecast u bilo koji TV u kuci i nastavim tačno gdje sam stao. A 10 $ mjesečno je stvarno sića.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako je ping do servera 40 onda je to 80 kada bi se odmah dobila informacija. Uzmi obradu podataka i da ide sve preko wirelesa i ide to dobro preko 100msec. Žičani uredjaj na 60FPS ima 16.6msec letaciju. Deset puta toliko se primjeti. A VPN ce samo letaciju povecati. Zavisno koja je "zaobilaznica".

    Meci ce se mozda nesato igrati ali zaboraviti na naslove koje najavljuju poput destiny 2, division, RDR2, doom, AC itd.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Prvo treba sačekati, ipak je Google to. Preko vpn vjerovatno ništa od ovog, a naše tržište će se načekati na ovo.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    ...moram pitati, wtf je letacija? Latencija?
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne znam da li ce se nase trziste nacekati. Sumnjam da ce se serveri ikada pojaviti. Ovo neka gledaju ovi sto se sele u Njemačku.
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Najveci Americki ISP Comcast jos uvijek ima data cap pakete. Cak sta vise mislim da vecina njihovih paketa ima 1TB limit nakon cega idu penali od 50$ za svakih 100 ili 200GB prekoracenih. Buraz placa svoj paket nekih 120$ mjesecno i ima limit od 1TB.

    Ovo njihovim korisnicima nece biti pametno uzimati. :D
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ovisi šta igraš i gdej se hostaju serveri te igre. Ako npr igramo Fifu, obojica u cloud-u i server u cloudu, latencija između tvoje i moje instance je 5-10ms.
    Plaćao bi mjesečno Fifu 20 10$ da me ne machira sa Turskom, Sirijom, Rusijom, Grčkom, jer se u igri bar na pc-u osjeti ta latencija od 100+

    Da bi se igralo iz jugoistočne evrope po zapadnoevropskim uslovima, do datacentra treba postojati zakupljeni tunel kroz internet backbone samo za tu svrhu.
    To košta pun qrac para i mislim da ako se ne desi neki boom da ćemo ostati na ovim 70-80ms latencijama.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ovdje se salje komanda i ceka povrat kroz video streaming. Nije kao PVP gdje se komanda salje u jednom pravcu. A i tada lag servera zna biti po 60-80ms. Tesko je to staviti na papir i izracunati jer performanse servera znaju oscilirati. Sve zavisi.

    Mi se mozemo nadati nekim free turn based naslovima i to je to.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Valjda znaju sta rade pa su vec testirali te situacije. Ako iko ima novca za najbolje servere onda je to Google tako da se nadam da ce valjati.
     
  15. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Evo u ponedjeljak event za stadiu. Navodno, RDR2 promo igra.
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Moja je pretpostavka da Google ne želi investirati u južni dio europe jer se "ne vrti dovoljno para".
    Koliko ja vidim latencija do datacentra u kojem je vjerovatno Stadia je ista za "Portugal, Španiju, Italiju, Grčku, Tursku, Rumuniju, Bugarsku, Srbiju, BiH, Hrvatsku, Mađarsku, Ukrajinu".
    Vjerovatno su radili analizu i skontali da se postavljanje datancentra u južnije krajeve ne isplati jer je sve sirotinja kada se uporedi sa nordijskim zemljama.
     
  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Event je počeo:



    Edit: Smetlje event. Laga im stream a hoće da streamaju aaa naslove. hahahaha
     
    Last edited: Aug 19, 2019
  18. Neso

    Neso Komšija

    Ma kakva Stadia, nece to zaziviti kako treba jos makar 5 godina. Nemamo mi jos uvijek dostupnog bandwitha za takve egzibicije. To je samo rani pogled u buducnost.
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija

    ne vjerujem da ce uopce uspjet...ako ista,buducnost gaminga ce biti u VR-u,sa lokalnom masinom,PC,konzola,il sta vec....tesko da ce ovaj "cloud" gaming zazivit.
     
  20. Neso

    Neso Komšija

    Neka nama nasih masina i konzola :)