Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hahaha joj Tale strasan si. Kakav je to servis za 60KM, samo ulje je 80-100KM. Gdje su filteri, ruke majstora?
    Ako ce vec to auto, ja bih dodao jos dvije milje i uzeo 308, ako moze naravno.
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    50 KM su ulje i filteri Total 5w40 4l. U motorexu. Ruke su 10 KM, 307 Facelift je odlican auto.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Za mog Forda litar ulja 18 ili 20KM, ide 5.5l, I filter ulja ne sjećam se, ali oko 30KM mislim...

    Sent from my Huawei P30
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    sam filter goriva za 1,6hdi je 50km

    Ljudi poistovjecuju zamjenu ulja sa malim servisom i zamjenu zupucastog remena sa velikim servisom a to naravno nije isto.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Za godinu dvije dolazi doba kad ce biti tesko uzimati 6 sedmica odmora u cugu, i imati mogucnost vozikati se autom.
    Put Swe - Bih uzme manje vise 4 dana, na 4 sedmice odmora, to je previse.
    Rent a car je zara, gdje moram izletiti 2000+km za mjesec,

    Diskutujemo da kupimo auto, da ga drzimo u Sa, stari je dole pravo cesto, moze ga vozati, mi kad dodjemo juli august nek se snadje ;)
    Gledao sam i garaze dole u novoj Otoci, mozda bi i to mogla biti alternativa za parking.

    Okvirno, gledamo na budget od 15000km,
    Kriterije su generalno pouzdanost, da moze povuc 4 osobe i prtljagu na more i na kojekakve izlete.

    Neka oktavija ili slicno?

    Da uzmem auto ovdje pa da ga prevedem dole, zvuci mi malo priglupo.
    Uvoz iz Njemacke?
    Uzeti nesto lokalno? Kramar?
     
  6. xman

    xman Komšija

    Imam 2.0 hdi 66kw. 2002god. Kod mene je 10 godina,presao sam preko 250k i u prvih 7 god nisam dao 1KM za neke popravke,zamjene dijelova itd. Zadnjih godina me stiglo jer se auto ne gasi maltene i morao sam mijenjati kvacilo, nesto oko mjenjaca i diskove.
    Al dijelovi nisu skupi,servisi takodje. Preporuka mene sto tice.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Taj filter se mijenja na 50k to je nekome 4 godine. Ja govorim o obaveznoj zamjeni svake godine, to je ulje i uljni filter, sve ostalo se mijenja u vise vremena, znam ja da ce svaki majstor uvaliti da se sve treba mijenjati svake godine. Ali eno na sluzbenoj oktaviji filter goriva 5 godina i 100k. Sve udure.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Filter goriva se mijenja na 40k km. Mozes ti voziti i da ga ne mijenjas nikad, i kad ode nesto na motoru kazu ne valja marka auta. Isto sto ljudi ne mijenjaju ulje u kocnicama, iako je potrebno zamjeniti na 60k km, ili ne zamjene remen, sve do jednom.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja filter goriva mijenjam (bar sam do sad) svaki servis.. ne vjerujem nasem smecu od dizela...
     
    Ronaldo_9 likes this.
  10. electro_p0wer

    electro_p0wer Novi član


    Astra,Ceed,i30 benzinci atmosferski sa sto manjom kilometrazom i da su auta kupljena u BiH.

    Recimo ovako nešto

    https://www.olx.ba/artikal/34394740/astra-opel-1-6/

    https://www.olx.ba/artikal/34500026/hyundai-i30/

    https://www.olx.ba/artikal/34286501/opel-astra-j-sedan-1-6-benzin-2015-061-507-234/
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    To, miran i za auto i održavanje i registraciju

    Sent from my Huawei P30
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    i30 i Ceed su ista auta ispod haube, i30 mi je malo ljepsi i od Astre. Jedino sto ova Astra ima sedan verziju i ima vise prostora u gepeku.
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mene mehanicar gledao poprijeko kad sam mu donio antifriz da zamijeni :D
    Filter goriva 10 eura, mijenjam na 30k, nije vrijedno ciganluka.
    Motorno ulje isto radije na 10k.
     
  14. tesy

    tesy Novi član

    Ulje 5w30 acea a5/b5 ili c2 elf ili total 11KM/l , ide 4l
    Filteri : ulje 10KM, zrak 12KM, klima 14KM , gorivo 45KM , cijene su za Filtron , ima i jeftinije , a i skuplje , filter nafte po knjizici se mijenja na 60 000km , zbog naseg goriva prepolovis interval na 30 000 km i miran .
    Veliki servis : komplet set zupcastog remena , vodena pumpa , set kanalnog remena , 3l antifriza kosta 280 KM , cini mi se INA i Dayco .


    Koji je ford ? Bitna ti je specifikacija ulja , jer svakako ford ne proizvodi ulje . Ako je 1,6 TDCi kupis 5w30 acea a5/b5 ili c2 .
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne kontam evo INA set sa 1.6 HDi 66 kw, spaneri, zupcasti, vodena pumpa. 160 KM, za ruke ide oko 70 KM ja sam sa istim presao 100k.
    Pežo 307 2006 god 1.6 66 kw VELIKI SERVIS (169 KM)
    https://www.olx.ba/r/31570748/402
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    2.0 tdci 120kW... nije taj mixer :D
     
  17. tesy

    tesy Novi član

    Mondeo MK IV , Kuga , nebitno isto ulje ide i u taj motor , tj. 5w30 po fordu WSS-M2C 913-C ili D , odnosno bilo koje 5w30 koje ispunjava acea a5/b5 ili acea c2 .

    Tih ulja imas vec od 10 KM/l , licno sam probao ELF 900 SXR 5w30 (11KM/l) i nikakve razlike u odnosu na original "fordovo" (kojeg svakako ne proizvodi ford , nego za forda pakuje castrol) .

    p.s. Castrol kupljen u BiH nikad ne bi nasuo u svoje auto ;) .
     
  18. nivla

    nivla Komšija

    sta je razlog pa castrol valja svugdje osim u bih?
    uzimao iz razlicitih izvora, prije dvije godine kupim u austriji kad ono isto ulje ko ovo sto dobavljam iz nuica, trgomata, stronga, simimpexa
    ista prica za autodijelove kad gle cuda uz svaki iz shaeffler grupacije u kutiji dodje serijski broj koji kad na repxpertu uneses dobijes bodove koje mozes iskoristiti za dodatni popust u normalnim drzavama ili preuzimanje uputstva za montazu, ne kazem da nema dupljaka ali sva ta prica je preuvelicana
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    +remenica radilice, remenica alternatora, zatezac mikro remena, mikro remen i onda je to VELIKI servis.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Reventon likes this.
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Po fordu veliki servis za mog forda je oko 1900KM :D sa original dijelovima. Ja odradio veliki servis, znaci svi spaneri, zubcasti (lanac nisam mijenjao), mikro remen, ulje, svi filteri, antifriz.... oko 1000KM me sve doslo...