Nov racunar uzasno spor

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Vector Ing, Aug 26, 2019.

  1. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Evo za one sto su pitali koji je hdd, u pitanju je wdc wd3200avvs-63l2b0
    Naravno nista od kupovine ssd preko firme,ako hocu mogu licno da kupim pa ubacim
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Pa sta se stisno, nije danas disk ni 100KM... Bem ti firmu...

    Sent from my Huawei P30
     
    Decerto likes this.
  3. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    A jbg sta on zna sta je ssd,kaze jel radi,reko radi sporo,kaze cim radi dobro je to :mad:
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Eto, meni trebaju screenshoti Decerto... Nema sanse ako je HDD ispravan, ne govorim ja o pokvarenom HDD-u. On kaze da je kupio nov prije 20ak dana. To sto svi govorite da je do HDD-a, da treba kupit SSD, je lupanje onako jer je to najjednostavnije rjesenje. Koristim x racunara koji imaju HDD kao sistemski disk i svi rade kako treba. Presli smo na SSD-ove prije 5-10 godina i sad kao zivot bez njih je nezamisljiv. Pa sta smo prije koristili? Naravno da je osjetna razlika sa SSD-om, to je i debilu jasno, ali za razlog sto je racunar spor reci da izbaci ispravan HDD je suludo. Treba prvo skontat uzrok, testirat HDD, testirat sistem, i slicno, pa onda predlagat zamjenu komponenti.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Pa to nije novi disk. U tome i jest fol. Odnesi u genelec na reklamaciju nek ti daju neki "ispravniji" jer je taj izgazen.
     
    Vedo likes this.
  6. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Evo gledam u genelecu neki apacer 49 km,vjerovatno cu njega uzet iz svog dzepa pa kad budem odlazio ponijet ga sa sobom
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ja bih prvo reklamirao taj disk. Cak i to sto ga prodaju kao pull on mora biti ispravan. To nije ispravan disk. Opet ponavljam, da je ispravan, NEMA SANSE da bi se racunar vukao.
     
    Vector Ing likes this.
  8. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    A vjerovatno ce tako i biti,usput cu uzet i ovaj neki ssd o svom trosku a ovaj nek mi stoji za storage,into mi je bitno da bude ispravan da mogu rahat arhivirat na njega
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Bolje je da su stavili Athlon GE 200 i stavili neki pošten SSD. Sada možeš za smiješne novce uzeti tako neki Athlon, A320 ploču, 8 GB RAM-a, na to neki SATA ili čak NVME SSD od 240-256 GB... i velika većina poslovnih potreba običnih korisnika je zadovoljena i više.
     
  10. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Evo uzeo neki pny 120 gb ssd, hdd ne mogu da reklamiram nije mi direktor tu a kod njega je racun pa cu to kasnije. Kad instaliram ponovo na ssd sve javim se da kazem koliko se brzina popravila
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    U normalnom radu nema razlike između ispravnog HDD i ssd, posebno u officeu. Hajde sad ispa ako imaš HDD ne možeš koristiti računar. Dok se komp ne upali i pri samom pokretanju programa ima razlike ali kada je sve up radi fino i na hdd-u.
    Ovaj disk je definitivno ima loše sektore, isti problem imam i na svom hdd-u.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    selvin likes this.
  12. efo

    efo Komšija

    Evo kod mene ovaj racunar iz potpisa, za use case kojeg si spomenuo (office, youtube, surfanje...) leti. Najvise zbog SSD-a i to malesni od 60 GB koji ima dosta skromne brzine u svijetu SSD-ova, ali i dalje daleko ispred prosjecnog HDD-a.

    Sad imas na AliExpressu SSD-ova od 128GB, duplo brzih od ovog mog, za 30tak KM sa shippingom. 256GB 40tak KM. Nedavno sam uzimao prijateljici ovaj od 128GB, sve 5;
    https://www.aliexpress.com/item/32657147484.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.792b4c4dsLLpzV
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Bravo, to i govorim, odmah svi navalili moras imat ssd. Sta ce mu ssd za neki obican office rad, pogotovo sto rece da je kod direktora PC, znaci i ne koristi se. Hajd da vidim tog koji ce skontat razliku izmedju hdd-a i ssd-a prilikom surfanja, rada u office i business aplikacijama.
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Da li možeš koristiti moderni PC sa HDDom? Možeš
    Da li se primjeti razlika u opštem radu računara između HDDa i SSDa? I te kako


    Poenta je... 50KM za 120GB SSD je više nego dobra investicija kako god da pogledaš
     
    Last edited: Aug 27, 2019
  15. efo

    efo Komšija

    Pa i za obicni office rad se itekako primjeti, konkretno mislim na otvaranje i zatvaranje aplikacije sto ide visestruko brze, a dijelom i kreiranje novih dokumenata, spasavanje i sl. Paljenje racunara da ne spominjemo, kao i paljenje bilo koje druge aplikaciji, ali i rad u istim. Pogotovo je smjesno u cijeloj situaciji (bez uvrede ikom) imati tako jak procesor bez SSD-a. Ja ne bih ni ovu svoju konfiguraciju koristio bez SSD-a, jer jednostavno je to danas no brainer i must have, opet kazem pogotovo za iole bolje konfiguracije, a takodjer i za ove malo starije, jer i njih pogotovo itekako ubrza. Ko god je probao SSD pa opet recimo nakog nekog vremena probao koristiti racunar bez SSD-a (da se potsjeti), kao sto sam ja nedavno kod prijateljice, zna o cemu govorim(o). A 256GB 40 KM na AliExpressu...
     
  16. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Evo da se javim nakon postavljanja ssd-a,racunar radi osjetno brze i sve otvara trenutno,sto je i ocekivati sa ssd-om. Imam sad jedan drugi problem,kako sam uradio update biosa windows mi registruje 7,94 gb od 8 gb rama,a prije update je pisalo 8gb. Vjerovatno treba nesto iskljuciti ali ne znam sta,pa ako neko zna sta da uradim nek napise :D
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Garant ti je ispalo 60MB kad si mjenjao SSD, vidi ispod stola zna se nekad memorija otkotrljati :D
     
    forzamilan and Decerto like this.
  18. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Hahahaha,vrlo moguce da se i to desilo :D
     
    heroic likes this.