Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nekad se remont radio na golfu 2, a ko sad radi remont motora, pa niko. Lakse je ili promijeniti auto ili ubaciti novi motor.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    1.6 je. Nemam pojma, sve mi se čini super. Mislio sam da se to radi na 300K kao neka preventivna mjera or someting.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne radi se nista sem velikog servisa na svakih 100.000 km i malih servisa svake godine, i ako se sta pokvari. Ako se auto pregrijava guta vodu, ima probleme i to se da rijesiti, ali nisam cuo da neko radi remont motora danas.
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Planiram ići do 500.000 pa onda prodat.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo ti odradi servis mikro remena sa svim pratećim djelova i pumpom vode da ne rizikujes pregrijavanje zbog kojeg bi kasnije morao otvarat motor i samo vozi. Taj motor i kad je nov troši neke minimalne kolicine ulja tako da pazi i na to i doljevaj po potrebi i to je to. Antifriz se mjenja na 10 godina koliko se sjecam pa i njeg promjeni ako već nisi al naspi toyotin koji ga sljeduje. Nije bas jeftin al ni 10 godina nije malo. Svecice se mjenjaju na 90k km pa posto je to ionako dugo vremena zna se zaboraviti da i to treba. Mjenjaj ih na vrijeme.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Antifriz sam neki dan promijenio zajedno sa regulatorom goriva koji mi je malo poremetio potrošnju. Sad je sve OK. Ulja na pređenih 10.000 gubim oko 1.5l-2l, tu količinu dospem, kad se sjetim provjeriti, a svakih 10k promijenim filtere zraka, ulja. Svjećice mijenjam svakih 40-60k km, kad se sjetim. Nisam ni siguran šta bi veliki servis podrazumijevao za mene. Koliko sam mogao locirati, ovo bi bio taj automobil: https://www.toyodiy.com/parts/g_E_2001_TOYOTA_COROLLA_ZZE112L-AGMNKW.html
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druže nećeš ga gurati ko ženu do groba, brate auto se promijeni s'vremena na vrijeme.
    Zar taj motor guta 1-2l ulja, pa moj mercedes 1984 koji je prevalio milion kilometara trošio 0,5l.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ključna riječ mercedes.

    Sent from my Huawei P30
     
    aNaToMiC ! likes this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vala nisam vozio auto koje moze srknuti vise od litra ulja na 10k.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mene je jedan vrli vw poznavalac i majstor ubjedjivao da moj prošli mondeo nešto ne valja jer ne troši ulje... Kaže svaki "TDI" mora trošiti... Tako da svega ima...

    Sent from my Huawei P30
     
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    A ne znam što bi ključna riječ bila Mercedes, kad neuništivost i pouzdanost nisu to što prodaje Mercedes. Ja sam mislio da to uzimaju bogati ljudi koji hoće savršeno auto, koji neće žaliti i skup servis s vremena na vrijeme. Mislim da su negdje na sredini onih consumer reporta po pouzdanosti? A mijenjat će se auto kad-tad, da je dočekat uzeti nov hibrid ili električno, a ovo nek vozi do tad - ako mogne. Volio bih nabiti neku rekordnu kilometražu. Jedno vrijeme sam prelazio 10.000 za 2-3 mjeseca, sad slabije. Nije me ostavio nigdje, osim jednom kad mi je nestalo benzina na autoputu. To je bilo smiješno.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ključna riječ bi trebala biti nekad. Sad merc ugrađuje renolove motore i u c klasu a čuo sam i u kombije. Ne bi to bilo ništa toliko loše da to masno ne naplaćuju.
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ford C Max 1.6 (9.000 KM)
    https://www.olx.ba/r/35048644/114743

    Evo i ovaj izleti 1.6 benzin kupljen u BiH eto održavan. Možda bolja opcija od astre? Meni ona Astra ružna nekakva
     
    Last edited: Sep 17, 2019
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    puno ga cijeni al makar znaš šta kupuješ (lijep)
    ne znam kakva je potrošnja za taj motor koliko planiraš prelazit godišnje ?
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma malo, zimi skroz slabo i ljeti putovanja sigurno ispod 10k
    Ma svi 1.6 troše slično, više zavisi od težine vozila.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ako je auto kako piše i kako izgleda, super je. Do sad najbolja opcija. To što više plati plati da bude miran. Bolje i ovo par stoja više nego neki izraubovani dizel na kojem je kikometraža po želji...

    Sent from my Huawei P30
     
    tesy likes this.
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa da, kaže da je svaki servis rađen u ovlaštenom, a c max a sigurno nije vozio neki dvadesetogodišnji nafuranko, plus ima i slodinu opremu koliko vidim.. Jedino što je astra registorvana cijelu godinu, ali ni ovom niko neće dati devet milja za ovo, može se spustiti to sigurno.
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    Ništa onda otiđi na pregled pogotov koroziju pregledaj ako je sve ok pazari i to je to
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma sad svi nose polis u osiguranja tako da te dodje to tu negdje...

    Dobar C max, idi gledaj to da pazaris :)

    Sent from my Huawei P30
     
    Haker likes this.
  20. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    146 Nm obrtni ... to ga jedino zeza