Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Onda dodjes u Stockholm, udjes u najveci shopping centar u Skandinaviji, i nemas gdje tom novcanicom da platis, jer ni jedna prodavnica ne prima cash.

    @Tale Imam jednog jarana ovdje iz Varesa, dosao prije godinu. Arhitekta po zanimanju, ovdje radi cad crteze, leta geodetske dronove i sta vec ne, modelira, itd. https://career.clinton.se
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Dolazim u srijedu ali nakratko samo nazalost u posjetu tvornici. Ali planiram svakako obici Nordics, dio po dio dok sam tu.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Javim im se. Hvala :)
     
  4. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Nego ima li ko da preporuci kakav solidan provjeren smještaj u Sarajevu (hotel, motel, apartman).



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ibiss

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Eldorado likes this.
  6. Loki

    Loki Komšija

    Ne mogu ponovo da pretresam temu...

    Kakva je situacija sa papirima za Kanadu, SAD, Irsku, Englesku, Australiju ili gdje god se može s engleskim u slučaju da nemam EU pasoš? Šta treba i jel' baš mnogo teže zbavit' vizu i otić nego u S. Europu?
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    koliko sam cuo,bez EU pasosa,bas tesko. Osim ako te neka dobra kompanije ne uzme i budu ti sponzor za radnu vizu. Onda je sve laganica. Evo ja u meksiku cekam privremenu/radnu vizu vec 5 mjeseci,iako mi je zena meksikanka o_O:D . Prije bi ju dobio u kanadi,irskoj,itd...
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Za Irsku pravo teško
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prekipilo i meni i odlucio sam da dignem sidro. Da ne listam cijelu temu, pitat cu ovdje.
    Planiramo u narednih godinu dana za Njemacku, dok savladamo jezik. Supruga i dijete imaju pored naseg i EU pasos (Slovenija), ja sam Bosanac 1/1. :D
    U slucaju da supruga nadje posao gore, sta je potrebno meni da i ja dobijem boravisnu i radnu vizu? Znam da ima to neko spajanje porodica, koliko se to ceka? Predpostavljam da je brze nego klasicni zahtjev za radnu vizu koja se ceka preko godinu.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Moja je prijateljica otisla u decembru tako samo je njezin covjek imao naš pasoš. Proces spajanja je trajao tacno godinu dana. Išla je par puta na razgovor sa djetetom koje je u to vrijeme imalo 3g.

    Ne znam da li je sada nesto brze i da li ce biti u tvom slucaju obzirom da ona ima EU papire.

    Kako god, neka je sa srecom.
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja cijelo ljeto (4 mjeseca) bio u Hrvatskoj,radio sezonu u ugostiteljstvu
    iako je u spici ebeno,radi se momacki,itekako se isplati finansijski otici na sezonu...jer se moze zaraditi kao da kod nas radis cijelu godinu za neku platu od 8-9 stoja
    najtrazenije pozicije su konobari,sankeri,kuhari,rostilj majstori,pomocno osoblje u kuhinji i ko je iole vrijedan i spretan,moze fine pare uzeti

    ja sam isao prvi puta,bukvalno grlom u jagode ali je na kraju sve dobro proslo
    najbolje bi bilo ici preko preporuke,da vas ubaci neki ko je vec bio,jer cete tako znati sta vas ceka a ako idete sami i prvi puta,morati cete sve proci licno a i na primorju ima svega...od debila do normalnih ljudi...tako da je i rizik prilicno velik
     
  12. kvaju

    kvaju Komšija

    ja sam isto radio na moru, sezone, Dubrovnik, extra prilika za zaradu. Sada su još bolje plaće nego kad sam ja bio, plaću nisam dirao, smještaj jako skup i hrana, nisam imao ništa od toga plaćeno, a opet sam dobro izlazzio, sve od bakšiša.
    Na vrijeme otići, 3-4 mjesec, malo prohodat stradunom, svi traže ljudi. zajebano jest, al se isplati.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma drug to je meni "od danas do sutra" sto bi se reklo, ok za osobu koja nema porodicu.
    Nije samo novac, nego inace ne vidim ovdje svijetlu buducnost, pogotovo ne za dijete.

    Nego me interesuje ovo za spajanje porodica ako je jedan clan drzavljanin EU? Jel po novom zakonu to sta krace?
     
  14. mirseth

    mirseth Aktivista

    Nesto sam citao da u istom terminu kad tvoj partner predaje za vizu, ti predajes za spajanje porodice tako da puno manje cekas nego inace. Valjda se moze najaviti koliko osoba ce biti na zakazanom terminu pa se mozete oboje pojaviti. Provjeri negdje detalje i da li ti mozes to iskoristiti. Moj prijatelj planira ici u Irsku, zena i dijete imaju hrvatski pasos. Cim ona nadje posao i dobije poreski broj i 3 platne liste( u Irskoj su plate sedmicne ), on moze predati za spajanje porodice i kaze da se ceka max 3 mjeseca.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Moj brat se oženio u martu a nedavno mu je žena dobila vizu na 5 god i počinje sad uskoro integracioni kurs od 6 mjeseci. Brat je eu pasos ona bih. Sistem spajanje porodice i preskaces ambasadu i ide brže. U biti tebi bi žena trebala prvo gore kad riješi stan prijavu itd onda ti na osnovu nje predajes za vizu. Ne treba ti kvadratura stana ko sa bih pasosem čini mi se. Evo sad sam na pauzi pitat ću brata kako ide pa ću ti detaljnije napisati šta i kako. Imam još i jarana i poznanika koji su to već radili isto eu plus bih pasos pa ti mogu tu pomoći.
     
    Last edited: Oct 17, 2019
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Žena mora raditi imati ugovor o radu
    3 platne liste
    Prijavu morate imati na istu adresu
    Ugovor o najmu stana
    Pasos tvoj mora biti frisak jer koliko ti pasos vrijedi toliko ćeš dobiti boravišnu dozvolu
    Sve se predaje u lokalni KVR tj nešto kao opstina kod nas ima odjel za strance.
    Internacionalni vjenčani list ako si se u bih oženio
    Eto to je onako sturo, radim sad a detaljnije ako ništa za vikend.
     
    Last edited: Oct 17, 2019
    Reventon likes this.
  17. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Ja sam prosao proces za Austriju, teskom mukom i s puno vise papirologije i provjera od strane AMS (biro za zaposljavanje) i Magistrata u Becu. Ali jedno mi nikada nije ostalo jasno a to je kako dostaviti ugovor o iznajmljivanju stana kada predajes za vizu a stan da bi mogao iznajmiti moras priloziti 3 platne liste...
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nisam siguran ali ako misliš na klasičnu radnu vizu mislim da kad ideš u ambasadu da bi dobio vizu ne traže ti ugovor o stanu jer ti se u tom momentu još nisi ni prijavio na novu adresu u inostranstvu. Ja sam stan dobio čim sam počeo raditi u Njemačkoj a nisam imao nijedne platne liste jer je šef garantovao za mene
    Stan i jeste problem ako nemaš 3 platne liste ali opet tebi privatno lice može izdati stan ako hoće a svakako nadje se neki smještaj dok se ne snadjes.
     
  19. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Nema sanse da ti daju vizu za Austriju ako nemas ugovor o stanu gdje ces boraviti u Austriji. Naravno da apartmane i hotele ne priznaju.

    Nije problem snaci se za smjestaj prva tri mjeseca ali hajd dobij vizu prvo :)
     
  20. mirseth

    mirseth Aktivista

    Tu je jedino problem naci vlasnika koji ne trazi platne liste ili da firma garantuje za tebe.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk