Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Da, nije tako jednostavno sve zavrsiti.

    Ja sam potpisao ugovor sa prijateljem koji je imao dovoljno veliki stan da mogu 2 porodice zivjeti da cu kod njega biti. Taj ugovor su mi poslali iz Magistrata i uz njega morao poslati ugovor o iznajmljivanju stana od tog prijatelja.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pitanje za one u Njemackoj: da vam se sutra pojavi prilika da odete u Graz ili Bec, bi li otisli? Ipak je dosta blize kuci.

    Odnosno koliko je Austrija realno losija?
     
  3. igor.g

    igor.g Komšija

    14 plata :eek: što je lošija:D samo su rigorozniji sa vizama. Ja bi izbjegavao glavne/vece gradove za početak, tko zna jezik može u manjem bolje proći i uštediti, em lakše stan naći. U manjem gradu manje stresa, posao ti blize, nema gužvanjca i žurbe.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Manje plate i skuplje sve, neka hvala. Dosta prijatelja koji zive na granici idu u shopping u Njemacku.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mislis skuplja hrana? Kako sve kad je renta stana osjetno manja? :)

    Evo recimo da imam 45k EUR u Becu ili Grazu, ili 50k u Dortmundu, ili 55k u Minhenu, sta je najbolje?
     
    mirseth likes this.
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Gdje je osjetno manja i koliko je to?
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Graz i Beč razlika velika. Beč je ogroman grad dakle kirije skuplje Al više se garant zarađuje. Imam jarana u Grazu plate nisu čemu i nije bas toliko lako naći posao. Al opet ne možeš porediti nas i njih ali zato plaća stan skoro 60 kvadrata 600ak eur. Austrija jeste skuplja recimo sjećam se primjera voda obična flaša u lidlu 19 centi u de u aut 25 centi. Ali gorivo je jeftinije bilo osjetno u aut čini mi se sad da je dizel mrvu skuplji u de.
    Opet sve je to individualno od čovjeka do čovjeka kakvu diplomu ima koliko je snalazljiv itd.
     
    Stevie_Ray likes this.
  8. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Sve zavisi kakav posao mislis raditi, gdje i kakvu platu mozes ocekivati. Ja zivim u Becu, radim kao database specijalista za elektroprenos Austrije i kao i svugdje IT dobija ok plate. Istina je da je skuplja hrana u prodavnicama, cak je i kafa/pice vani skuplje od Minhena, auta su skuplja kao i osiguranja. Mogao sam otici u Njemacku da radim kad pozelim ali sam trazio posao u Becu jer mi je grad puno lijepsi, javni prevoz top, prilicno mirno i sigurno, odlicne biciklisticke staze, 52% je zelena povrsina u graud, i blize je Sarajevu :) . U minhenu su primjerice stanovi za nijansu skuplji u odnosu na Bec, javni prevoz duplo skuplji.

    Ja placam kiriju za dvosoban stan (50m2) u novogradnji (blizu centra) 780,00 EUR + struja + grijanje + voda + internet = 950 EUR mjesecno. Slijedeci stan ce vjerovatno biti nekih 75-85 kvadrata i mogu racunati s cijenom od 1200 eura s rezijama.

    Kada spominjes te godisnje plate, trebas vidjeti kako ce ti se porez obracunavati u jednoj i drugoj drzavi jer se moze desiti zbog poreza da ti bude netto iznos koji dobijes isti... ja bih prije birao Bec 45k nego Dortmund 55k - ali to je samo moje misljenje :)

    Generalno iskusni ITevci (developer, database specijalisti, qa inzinjeri, arhitekti itd.) ne bi trebali gledati ispod 50-55k u Austriji ili 65-70k u Njemackoj. Ako se racuna na to da ce dvoje raditi onda je puno lakse i sa manjim platama. Ja znam diplomirane ekonomiste, racunovodje, novinare koji rade za 35-40k - pokazatelj da plate u Austriji nisu za sve dobre. I odmah mogu reci za sve koji ne misle raditi u IT-u ili na bausteli bit ce teze naci posao u Austriji jer nema toliko slobodnih mjesta kao u Njemackoj.
     
    Stevie_Ray and bhd like this.
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sve je to u 5 deka zavisno ko kakav zivot preferira.

    Austrija vs. Njemacka, svaka ima svoje prednosti i mane, mene recimo u Austriji nervira sto su auta i porezi na njih puno veci, sve preko 150KS ispada luksuz dok je u Njemackoj normala voziti sestaka :D
    Nominalno malo nize mjesecne plate ali ih ima 14, hrana malo skuplja, rekao bih bolje javno zdravstvo, blize BiH.

    U Grazu sam i nema sanse da bih isao u Bec osim u nekom ekstremnom slucaju (tipa hiljadu eura neto mjesecno vise, ali to je nemoguce).
    Ta razlika od par stotina eura plate ode na razliku najamnine stana. A manji grad, manja guzva, manje stresa.
    U Graz-u normalan narod jos uvijek moze kupiti nekretninu sto je u Becu vec gotovo nemoguce.
    Mada za 5-10 godina ce i Graz biti losiji zbog masovne imigracije i divljanja cijena nekretnina.
     
    Stevie_Ray likes this.
  10. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Graz mi je isto lijep. Problem je samo dosta manje firmi pa samim tim i ponude poslova. Kako se krecu plate godisnje bruto u Grazu?

    Tacno za auta, ako predjes 110ks vec te deru, a preko 130 pfff... primjer je 110 ks bez popusta (bonus malus) te dodje 900 eur godisnje.
     
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Vezano za auta...skupo da ali zato imas cisci zrak, nema smoga, ekoloski osvjesteni :) sve lova moze rijesiti pa i taj problem :)
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Eto u Njemackoj zagadjen zrak.
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa i nije bas tako, vozi se puno starih dizela jer su auta 20-30% skuplja nego u Njemackoj, a osiguranje+porez i visestruko ako je jak motor.
    Meni (sa maksimalnim bonusom) bi recimo na 260KS samo obavezno osiguranje i porez (bez (polu)kaska) bili 1800 eura godisnje, mehhh.

    Nisam puno upucen u ostale struke ali u IT-u su ok plate, nista spektakularno ali za standard i troskove solidno.
    Recimo nekih 38k brutto (26k netto) za neke pocetne pozicije, 48k brutto (32k netto) nakon 3-4 godine, 55-60k brutto (36-38k netto) za senior(skije) pozicije.
    Dobre zanatlije znam da na zaradjuju nista manje od IT-evaca.
     
  14. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Ne znam ko ukida dizele zbog zagadjenosti...ah da...njemacka.
     
  15. Lamagician

    Lamagician Komšija

    I ne treba ti 260ks kad ces voziti 130 km/h :) :) ali jest preskupo ko hoce jace motore.

    Sto se tice auta u Becu..iskreno moze se vidjeti neki koji cadi da ga vozi neki turcin isl. ali rijetko zaista, 1 od 1000. i nema smoga nikada tokom godine ali je i cirkulacija zraka dobra odnosno godinama nepromjenjena.
     
  16. Lamagician

    Lamagician Komšija

    p.s. mislim da su dosta stroziji na tehnickom pregledu u Becu osim ako imas neku vezu za neki servis koji ce te pustiti bez obzira na sve. meni su dali negativan rezultat za tehnicki pregled jer su mi zadnji diskovi preko zime malo hrdje nafatali a diskovi fakticki novi, nissan suv star 3 godine presao 40 000.
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa valjda znam gdje zivim ima li smoga ili nema. Kakav smog covjece... Ukidaju se nuklearne elektrane, nema to veze sa zagadjenoscu.
     
  18. Lamagician

    Lamagician Komšija

  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Gdje je najjaca autoindustrija tu se i uvode euro norme kako bi se zastitili gradjani a ne kako bi kupovali sve novija i novija auta sa euro 6 :D
    Evo interesantne realtime mape o zagadjenosti zraka, interesantno. Pogodite gdje je najzagadjenije u Europi :D

    http://aqicn.org/map/germany/

    Sto ove stvari ne uvode Kinezi i Ameri koji bar na desetine puta vise zagadjuju od Njemacke?
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mali oglas za sezonce koje bi mozda isli vani. Znaci nista jos uvijek nije 100% ali recimo da se 80% izganjalo...

    Svedska, firma srednje velicine
    decatak.se (pogledati video na pocetnoj, bukvalno opis posla)
    2 mil eura godisnje obrnu, stabilna

    Kontakt iskljucivo direktno sa CEO-om a ne preko stranice

    Radna viza na 4-6 mjeseci, zavisno od sezone. April-Septembar
    Posao ciscenja krovova (masinom, naravno).
    Engleski jezik, vozacka dozvola prednost. Engleski je manje vise must-have. Radi se u timova od 3, jedan sto prica svedski i dva mogu stranca ali jedan barem od stranaca mora znati engleski da bi mogao ovom drugom prenijeti.
    HQ firme je u gradu gdje sam ja, kolega mi je CEO pa umjesto poljaka pokusava dofurati bosance da se malo i nasem narodu pomogne. Trenutno cekaju zeleno svjetlo od migracionog da mogu dovoditi i iz BiH tj izdavati radne dozvole.

    Plata je 1700-2000e neto. Smjestaj je placen, nikakav luksuz ali nije ni uzasan. Soba u stanu, skromno namjestena. Prevoz placate sami do Geteborga, tu vas moze neko pokupiti (najbolje onda da se dodje u timovima da ili da se sami snadjete do lokacije, 90m busom)

    Posao ukljucuje putovanje po cijeloj svedskoj po potrebi, a nekad i nocenje na drugim lokacijama udaljenim po 200-300km ako se radi par kuca/zgrada u odredjenim mjestima.

    Mozda pogresan forum za postaviti "oglas" ali vidim da ima vas koji konobarisete isto pa mozda ima neko da bi preferirao svjeziji zrak i nekakav drugaciji tip posla.

    Da unaprijed odgovorim na pitanja koja mogu proizaci:
    - Ne znam da li ima mogucnosti da se ostane, jos nemamo detalje o vizi
    - Posao je iskljucivo sezonski tako ako niste strucni u stolarstvu onda cete najvjerovatnije ici kuci. Stolari rade i preko zime, a sigurno ima i drugih poslova ako je vrijedan radnik i dobro se ubaci
    - Ne znam da li ima mogucnosti da povedete familiju (s tim da je smjestaj placen jednoj osobi sumnjam da bi mogli tu familiju dovesti, ali nekakve posjete nesto sigurno mozete privatno organizovati)
    - Ja ne mogu srediti nikome nista, niti zelim. Rado prenesem detalje, posaljite CV (ne mora biti akademski naravno, samo ukratko o vama, i slika)
    - On je meni prisao i pitao da li imamo nekog ko bi radio iz BH, dosta mu posla sa Poljacima (tesko komunicirati s njima, htio bi nekoga s nasih prostora kome moze reci na nasem sta treba raditi). Ja generalno nemam niti zelim da imam ista s tim. Vi vrsite komunikaciju kasnije.


    Moze detalji u PM.

    LP,
    Jasmin
     
    Loki, Tensai, Lamagician and 4 others like this.