Bežično Lan umrežavanje!!!

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Inzinjer, Mar 28, 2004.

  1. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Pozdrav.

    Interesuje me sljedeća stvar.

    Da li postoji kakav uređaj koji omogućava bežično umrežavanje između dva ili više računara u udaljenosti maximalno oko 3 kilometra.Znači nešto kao Lan umrežavanje samo , naravno bežično - jer nemamo kablo dugo 3 KM i ako imamo podaci bi se gubili.

    Znači da taj uređaj nema veze sa telefonom i nikakvim plaćanjem.

    Ja i prijatelj smo udaljeni jedan od drugog oko 3 KM .

    Eto , to je to.

    Znači : Postoji li takav uređaj , na kojem principu radi , gdje ga se ima nabaviti i koliko otprilike košta i da li vrijedi-da li je efikasno?Da li je nešto poput mrežne- ili sporije i koliko sporije?

    Hvala!!!
     
  2. TeamE

    TeamE Novi član

    Bezicno umrezavanje

    Potrebna ti je sledeca oprema:

    Wireless kartica (PCI izvedba, zato sto ti je na nju zbog konektora naj jednostavnije spojiti antenu mislim pravu onu vanjsku)

    Sektor ili usmjerena antena od 15 dB

    i pripadajuci kablovi.


    Posjeti http://www.printex.ba imaju mikronetovu oprema nije skupa a poprilicno je dobra.

    Ja sam radi na linku 10 km ali sa Buffalo access point-ima i usmjerenim ant. od 24 db

    A tvoje na 3 km trebale bi pokriti i dvije kartice sa dobrim antenama ali moras u tom slucaju imati opticku vidljivost i propusnost mreze nece biti veca od par megabita.

    A sve ce te to kostati:

    Micronetova kartica je oko 80 km
    Antena sa 24 db je cini mi se oko 250-300 km
    a kabal zavisno od duzine.
     
  3. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Hej !!! :D

    Pa znači ipak može.

    Al ima problem.

    Nemamo vizuelni kontakt. Ja sam u gradu u zgradama a on je na brdu .Malo je pretrpan brdima.Ali ako on stavi uz kuću kakvu 5 metara dugu šipku i mogli bi malo doći do kontakta,

    Ako je samo to onda je to extra.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    i ja sam mislio da je to sve super... trebao sam se spojiti preko wireless-a oko 300m vizualno na switch u susjednoj zgradi, tu su krenuli problemi... ako će u mreži bit samo vas dvoje onda vam samo trebaju kartice i antene... ako će bit više ljudi ili će na "drugoj strani" bit switch, onda je preporučljivije uzeti karticu i access point (za više ljudi u wireless-u ap je neophodan, a ako ideš na switch onda ti je bolje da se spajaš na ap, da ti veza ne bi ovisila o nečijem upaljenom kompu).

    zapravo najveći problem mi je upravo bio kabel od antene do kartice... stvar je u tome da taj kabel ako nije kvalitetan može gutati i po 35 dB pojačanja na 30 metara (računaj da je ova antena od 24 dB podosta "jaka"), sa druge strane ako se uzme kvalitetniji koji guta 6dB na 30m, onda če te metar takvog izać oko 10€!

    ali svejedno ti je uvjet da imaš vizualni kontakt sa drugom stranom... i ako će bit još ljudi u vašem wireless-u, onda ti treba ap i omni antena koja odašilje signal u svim smjerovima (360 stupnjeva horizontalno i oko 10-20 vertikalno), ona je malo skuplja i ima manje pojačanje od usmjerenih.