Prodaja stana, kapara?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by nenji_avero, Nov 16, 2019.

  1. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Cao raja,

    Zena i ja prodajemo stan i imamo,sto bi se reklo, "vrucu musteriju"

    Eh sad nas zanima - kolike se kapare uobicajeno uzimaju po Sarajevu; otprilike?
     
  2. kio

    kio Komšija

    Sveeee aaaaaa....
    Ne znam, preko agencije mi to rjesavamo. Ali mislim da ti je 5% ok.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. kvaju

    kvaju Komšija

    To od tebe zavisi, i zapravo je samo kao neki vid rezervacije.
    Ako ce preko hipotekarnog ugovora uzimati, to traje zavisno od banke do mozda nekih mjesec dana do realizacije, zavisno od njihove kreditne sposobnosti.
    Al od 1-3k km je bar ovdje neka cifra koji su tražili meni i par poznanika.

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja kad sam prije dvije godine kupovao stan vlasnik nije htio kaparu, ja davao nekoliko milja kaže on jok, ne treba ništa.

    Sent from my Huawei P30
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Ako se i daje kapara, onda je praksa da se navodi i u kupoprodajnom ugovoru. Da se zaštiti i onaj koji daje da ce mu taj iznos biti uracunat u ukupan iznos koji treba platiti prodavcu.
     
    kio likes this.
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zar se prodaju stanovi mimo agenta?
    Ko sredjuje sve legalne karafeke?
     
  7. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Hvala svima na odgovorima :)



    Ma notari sad 90% posla urade.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ako stavis ok cijenu i stan ti je na finoj lokaciji i sa finom kvadraturom, agencija ti i ne treba. Ne vidim neku njihovu pomoć sa strane papirologije, sve opet moras licno sa notarom. Ako je malo teze prodati stan ili ti se zuri, onda su oni svakako bolja opcija jer znaju dosta kupaca.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  9. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Prije koji mjesec kupovao stan. 3k kapare dali i islo je sve preko agencije. Mislim da je uslov bio da ako mi odustanemo od kupovine stana gubimo kaparu, a ako prodavac odustane vraca nam duplo. Dali su nama izbor sta na kraju da uradimo sa tom kaparom (upisemo na ugovor da je kapara placena, umanjimo iznos na kupoprodajnom ugovoru, ostavimo sve isto pa da nam vrate kaparu, itd.), bilo im je poprilicno svejedno :)