Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Google da, ovi ostale to rade na druge nacine, samo ih ne zanimaju isti sadrzaji i osobe kao gugl. Mi smo imali forum za geopoliticke igre, FBI kontaktirao direktno osobe zbog odredjenog sadrzaja koji je bio iza login dijela, tako da itekako prate. I to je bilo 2006-07 godine.
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Google je smeće za privatnost korisnika. Da ne bi pisao u detalje o tome samo izguglaj jednu stvar preko google search engine-a i preko duckduckgo.

    Vidjet ces koliko google zapravo daje rezultate koje su namjesteni da bi korisnik vidio socijalno pozeljan odgovor a ne ono sto zapravo trazi.

    Tesla, nisi u pravu kad kazes da se sve vrti oko googla. Google nije vlasnik interneta.. skoro je 2020ta, mozes biti pametan.

    Vjeruj mi da svi moguci prate sve. Poslusaj par razgovora od Snowdena. Pročitaj malo na redditu sekciju privacy.

    https://techcrunch.com/2019/11/13/g...in-partnership-with-banks-starting-next-year/

    Sve su uzeli, sad zele da uzmu i bankovne informacije. Jos malo google ce vam gace skidat.
     
    Last edited: Nov 14, 2019
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Mislio sam da impliciras da Google sistem autentikacije i ostali servisi koje nude nisu pouzdani isl. Privatnost je drugi par cipela, ali to smo davno prodali za komfor i sve pogodnosti koje dolaze u paketu. Zasto bih krio broj mobitela od Googlea kada mi nudi veliki broj pogodnosti? Nekada zelim da mi se serviraju reklame kao podsjetnik, pa cu pustiti algoritam da me "namirise", a onda narednih par dana dobivam razlicite update na temu search querya koji sam napravio. A ako te ne prati Google - pratit ce te neko drugi :)

    Postoji nivo anonimnosti do kojeg zelim "ici" kada su pitanju licne stvari i podaci, s druge strane u globaliziranom svijetu i tehnologijom u svakoj pori djelatnosti - nemoguce je ostati anoniman.
    Snowden i whistebloweri su simpa za pogledati/poslusati i pratiti kroz desavanja i kolumne, ali srecom nisam u nekom high-risk poslu sa iznimno povjerljivim informacijama (kao i vecina ljudi uostalom).
    Isto tako, mislim da je glupo ne uraditi osnovne mjere predostroznosti i zastite vlastitih accountova na razlicitim stranicama.

    Medjutim, nije samo Google "the devil" kada su te stvari u pitanju, svi imaju svoje zamke i naravno, svima je u interesu sto veci data hoarding. Dobar clanak koji govore o tome koliko su se ove kompanije uvukle u infrastrukturu interneta: https://gizmodo.com/i-cut-the-big-five-tech-giants-from-my-life-it-was-hel-1831304194

    Morala tu nema mnogo, samo ekonomsko-politicki benefit po zainteresirane strane, ali ako nista u zapadnom svijetu imaju odredjeni zakoni i pravni sistemi koji pojedincu dopustaju da se brani na ime "plausible deniabilitya" u slucaju inkriminacije, odnosno da si nevin dok se ne dokaze suprotno, i onaj ko zeli da se "sakrije" se moze relativno dobro sakriti. S druge strane, u totalitarnim sistemima (Kina) drzava kontrolise sve, prate se i privatne konverzacije - ali ankete medju korisnicima (samo sto ih je tesko pronaci da su neovisno radjene, ha, ha) ukazuju na to da im je to "ok" - jer im je u toj mjeri vaznija sigurnost i komfor koji servis/drzava pruzaju od vlastite privatnosti. I pokušaj se zaliti na nekom sudu tamo da nisi kriv ako postoji neka osnovana sumnja, nece te niko cuti.

    Zapadna civilizacija stavlja pojedinca i njegove zelje/prava u centar, a "istocni moral" se vise bavi grupom/zajednicom, ciji je interes ispred interesa svakog pojedinca. To je kulturalna stvar, i u doba tehnoloskog razvoja kakvog imamo danas - to ce biti sve veci jaz i kompleksniji problem.
     
    Stevie_Ray likes this.
  4. TESLA_EDISON

    TESLA_EDISON Novi član

    Ma znam da nije vlasnik, normalno, ali toliko je zastupljen da bez Google-a nema ništa. Kad Google proglasi neku stranicu opasnom, to joj je kraj. Ko god to da uradi, bilo koji drugi servis, ne bi ni primjetio ali kad to Google uradi, tu joj je i kraj. Isto tako, ako neki site nije kompatibilan s Google Chrome browserom, taj site kao da i ne postoji.

    Nije Google vlasnik interneta ali kontroliše ogroman broj informacija i podataka na netu tako da, htio ti to ili ne, zaobilazio ti njega koliko god želiš, Google zna o tebi više nego što misliš.
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kontroliše i zna samo ako koristiš njihove servise.

    Site da nije kompatabilan? Pa nismo u 1998. Moze bez google servisa sve da postoji kao i sa njim.

    Naravno da nije samo google. Tih 5 koje si naveo, to je to.
     
  6. TESLA_EDISON

    TESLA_EDISON Novi član

    Iskreno, CIA može imati optički link direktno spojen na moj modem, briga me. Ne radim ništa ilegalno tako da, mene puno ne tangira to sve.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Prije nego sto kupih win10 kljuc, probao kljuc sto sam sestri uzeo ljetos. I aktivirao. Je li moguce da je key za vise racunara ili MS nije odmah skontao da je aktiviran pa ce mi poništiti za par sati? (kljuc je ovaj sa ebay-a 3-4 €).
     
    Last edited: Nov 18, 2019
  8. TESLA_EDISON

    TESLA_EDISON Novi član

    Ja sam davno kupio ključ za win 7, platio po punoj cijeni. Nakon toga besplatno nadogradio na win 10 aktivirao sa MS accountom. Poslije kupio drugi računar, stari deaktivirao preko MS accounta i aktivirao novi računar i radi bez problema.

    Možeš aktivirati drugi računar ali ne i dva da su aktivna u isto vrijeme. Prvi moraš deaktivirati i biće ok.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Za sad stoji aktivacija.

    Nadam se da Enis ne cita ovaj dio foruma :D
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Čita ti taj sve, ne brini :) :)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Sjetio sam se i tebe da prebacim key sa starog racunara ali moram imati oba racunara upaljena u isto vrijeme i ulogovana sa istim acc. I onda preuzmes licencu. Ne znam je li ovo nesto novo ili je to samo u slucaju ove moje licence sa stare konfe ali samo da se ukuca mail, nije proslo.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Sada i kod mene tako pise jer sam ulogovan. A ne mogu sada vidjeti kako idu koraci tacno,jer je win aktiviran, ali ima opcija kada hoces aktivirati, da preneseš sa starog hardwarea. I onda otvori prozor sa listom racunara koji su upaljeni sa istim acc. I onda odabereš sa kojeg ces racunara uzeti key. Samo mora biti upaljen u isto vrijeme.

    Probao sam sa laptopa ali nije proslo, pisalo je nesto kao da se tip licence sa laptopa ne moze prenositi.

    Vjerovatno se radi o razlicitim licencama. Ali kada sam se ulogovao na ovaj PC, nije nikako povlacilo key.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da li neko od vas koristi citac otiska prsta na laptopima,na sistemu windows 10
    fujitsu lifebook s904 ima ugradjen citac otiska prsta ali ga ne prepoznaje windows,kao ni programi
    originalni program koje je fujitsu slao je omnipass ali ni on vise ne radi

    googlao sam,pokusavao intalirati onaj neki microsoftov framework ali nista nije pomoglo...na win 10 ne fercera
    da li neko zna neko rjesenje ?
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Iskreno nemam pojma, ja znam da na HP probook I elitebook radi, kao i na lenovo carbon X1.. Nikakvih problema bukvalno. Još meni na mom HP radi i onaj face recognition...

    Sent from my Huawei P30
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nemam pojma sto ovdje nece...laptop je originalno dolazio sa win 8.1 sistemom i odmah po upgradeu na win 10 su neki imali probleme
    mislim da je ovdje problem sa onim nekim windows biometric driverom,jer ga ocito nema i ne pokazuje ga u device manageru
    instaliran je win 10 pro...dosao mi lap sa instaliranim sistemom i uradjen je update na 1909
     
  17. zdici

    zdici Aktivista

    Moze pomoc ? Kako da na Windows 10 uklonim da me svaki put pita PIN koji sam stavio ? Moze li se account koji sam napravio obrisati da mi se pali PC bez ikakvih upita ? Hvala[​IMG]

    Poslano sa mog SM-G975F koristeći Tapatalk
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovaj bi trebalo da proradi...ja sam vise puta radio po ovom upustvu



    a ako to ne uspije,evo neki drugi video sa YT
    https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+remove+login+password+from+windows+10
     
  19. zdici

    zdici Aktivista

    Hvala drug rijesio sam :)
    Imam sada drugi problem..cooleri koji mi rade na MS kucistu mijenjaju boju svijetle..na istom takvom PC samo crvene gore na coolerima svjetla..i kada kliknem reset dugme na PC racunar izgubi kontakt sa monitorom preko HDMI kabla..i dalje cuje se radi ali nemam sliku..moram dugo drzati Power dugme na kucistu da se ugasi pa upaliti ga ponovo i onda sve OK. Sta mislite da nije nesto pogresno spojeno ?

    Poslano sa mog SM-G975F koristeći Tapatalk
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Instalirao malorpije decembarski update, hajd sto je trajao gotovo pola sata al da mi svaki put s*ebe audio ne mogu da vjerujem. Svaki put moram nanovo namjestiti front panel na koje kopcam sluhe.