Microsoft Edge (Chromium)

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Apr 30, 2019.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    mrtva tema :D
    bas zadnja dva dana koristim edge cromium beta i stvarno vrhunski browser...puno je brzi od mozile u svakom aspektu
    mozila mi je primarna bila od kako je izasla ali evo sada cu pokusati da mi ovaj browser bude primarni
    u odnosu na stari edge,koji je jos brzi...chromium mi je sporiji samo prilikom prvog otvaranja i loada google pocetne stranice...u ostalim stvarima ne vidim razliku izmedju ms edge i chromium edge
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Evo i ja malo poceo da koristim ovaj Chromium edge... do sad je OK, bas je brz. Brzi i od FF i od Opera...
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja ga koristim sada kao glavni browser,vec sam se i navikao i od mozile je brzi visestruko...kod mozile me najvise nervira sporost prvog pokretanja...ms edge se otvara instant,ovaj chromium edge mozda sekundu sporije ali otvaranje stranica ide munjevito

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  5. crnivrag

    crnivrag Novi član

    Od večeras je javno dostupan novi Chromium bazirani Edge browser za sve korisnike.

    Ako vam se isti nije pojavio putem Windows Update-a, možete ga downloadovati sa sljedećeg linka za Windows 10, 8.1, 8 i 7: https://www.microsoft.com/en-us/edge

    [​IMG]
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo da quotam sam sebe :D
    koristim ga sada vec neka 2-3 mjeseca,navikao sam se na njega i defaultni mi je brower
    za sada sam prezadovoljan...brz,stabilan,ima sva prosirenja i dodatke

    jedino sto me nervira a ne znam gdje iskljuciti bing pretrazivanje sa oovog na sredi pretrazivanja na toj slici

    kada sam u adress baru,tu mi pretrazuje google a kada kucam u ovo u sredi kao na ovoj slici od vraga,onda bing pretrazuje

    ako neko zna kako ovo rijesiti,neka napise
     
  7. crnivrag

    crnivrag Novi član

    Evo sad sam detaljno istražio, i izgleda da su namjerno to stavili da promovišu Bing pretraživač.

    Ovaj pretraživač u address baru se može modificirati da koristi Google kao zadani pretraživač.

    Evo sad sam googlao i izgleda da se search engine ne može mijenjati na new tab prozoru i da tu forsiraju Bing pretragu.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    to sam i ja trazio i znao ali sam mislio da mozda zna neko neku caku
    nema veze,ja svakako po navici pretrazujem iz adress bara,tako da mi ne smeta...vrlo lijetko mahinalno kliknem u onaj srednji dio da trazim

    problem sa bingom je sto daje vrlo malo rezultata za nase podrucje ovdje,google daje puno vise
     
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Skinuo i ja, iz nekih razloga mi po defaultu instalirao na italijanski. Jedva se snadjoh da prebacim na engleski.

    Skinuo i na telefonu ali izbrisao brzo, previse sam se navikao na chrome i njegove gesture. Plus debilan onaj dio sa tabovima. I jos jedna stvar na koju sam navikao bas, jeste kad ugasim tabove hocu da se zatvori web browser, a ovaj me uvijek vrati na pocetnu stranicu.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo gledam malo review-ove i svi hvale novi edge
    meni je definitivno od sada defaultni browser...vec sam se i navikao na ovu brzinu,skoro pa instant otvara sve
    mozila je naspram ovog edge-a kornjaca
     
  11. Decerto

    Decerto Komšija

    chrome vs edge ne znam kako porediti kad su oba bazirana na istom klincu...sta mjerite,otvaranje fejsbuka u milisekundama :D ?
     
    Aldiin likes this.
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Strašno je brz iako mi neke legacy stvari renderira pogrešno (isto kao chrome).
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ko munja :D
     
  14. bega

    bega Novi član

    Ja sam i dalje zadovoljan sa Google Chrome zbog addonsa koji postoje.Probao Edge nema trenutno jako malo ih ima.Mada meni je svaki brz iskreno.

    Sent from my GM1900 using Tapatalk
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nisi ti probao novi edge nego stari ocito
    novi je baziran na istom engineu kao i chrome i ima sve addonse koje ima i chrome
    ukucaj na google chromium edge i skinibi probaj ovaj

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  16. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Dobar
    Evo koristim ga nepuna dva dana, dosta je brz i lijepo izgleda.
    Sve ekstenzije koje sam koristio na Chrome/Opera/Firefox imam i ovdje. Super!
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni defaultni vec neka 3 mjeseca...predobar
    stranice i sve otvara bukvalno instant a sada ima i sve ostalo sto nije imao prije,prosirenja i sve ono sto je krasilo chrome