Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ko ti salje pare? Jel prodajes nesto online ili primas pare od nekog? Moze ti neko slat direktno na bankovni racun i to bi bilo ono najbrze i bez zajebancije, ako hoces instant pare onda imas transferwise ili western union ali tu placas proviziju oko 10%. Za online prodaju imas dosta vise opcija ali svi rade na fazon paypala tj moras cekat pare.
     
  2. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Imam paypal godinama i nisam imao nikakvih problema.

    Javio im se mailom u petak da provjerim zašto sad moram čekati mjesec da mi pare ne budu "on hold", pa onda do prvog u sljedećem za automatski withdrawal.
    Dobio odgovor u ponedjeljak, čovjek mi objasnio da to ide tako dok ne postaneš pouzdan prodavač tj da ti na račun ukupno legne $10k.

    Čak mi napisali i koliko mi je do sad uplaćeno, tako da znam otprilike kad da očekujem da postanem trusted seller, pa da nemam više taj "on hold" period :)



    Raiffeisen Visa kartica.
     
  3. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Pozdrav, trebao bih da me neko sa područja TK uputi u plaćanje poreza vezano za freelancing.

    Znam otprilike sistem kako ide međutim nemam brojeve računa (od dva zavoda za zdravstvo i poreske) niti znam šta ide u ono polje "Taksa za ovo - ono"...

    Pa eto ako neko ima volje da se bakće sa mnom, tu sam. :)

    Hvala unaprijed.

    EDIT: Samo da napomenem bio sam u poreskoj i rekla mi gospođa: "Nemam ti ja više onih papira iskopiranih, snaćeš se ti". :D
     
  4. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Meni je u poreskoj lik ispunio sve uplatnice i ja samo platio, ne znam jesam li sliko neku al pogledat cu.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa ako nisi sliko, uzmes i slikas. Te uplatnice treba čuvati godinama. Svako malo znaju ponovo poslati da platiš i ako nemaš dokaza da si ranije platio mor'š se jbat :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  6. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ako ništa onda ću ponovo do poreske, pa ću tamo rješavati ovo s uplatnicama.
     
  7. rainman

    rainman Aktivista

    Pozdrav ljudi. Planiram cashout nekih 1000 csgo kljuceva, skinova itd... Nije mala cifra koja ce mi biti uplacena putem paypala. Uglavnom, buduci da ne smatram ovo freelancingom, da li je potrebno placati porez na ovo? Koliko znam, u zakonu stoji da ne se porez na prodaju licne imovine ne placa.
    Ima li neko iskustva sa ovim? Sta mi je raditi...
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa tako nekako pise, prihod od prodaje imovine koristene u licne svrhe se ne smatra dohotkom. Ali je pitanje je li to oni gledaju kao imovinu koristenu u licne svrhe...
     
  9. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Zaposlen sam full-time, uredno mi se uplaćuju doprinosi i sve.
    Mimo svog posla, radim i privatno i zarađujem mjesečno prosjek $300.

    Nisam nikad dobio poziv iz poreske, a prije sve ove frke sa porezima sam išao u poreznu upravu da pitam kako i šta, oni mi rekli "sine ništa ti to ne plaćaj dok ti ne zatraže" i ja i nisam.

    Eh sad me već pomalo hvata "šuhveli" osjećaj, kontam da odem i otplatim 2019 i da krenem s 2020. redovno plaćati.


    Može li mi neko ELI5 kako da sve odradim i završim i kakvi bi me dodatni troškovi (zatezne kamate vjerovatno) mogli čekati?
    Nezgodno mi je ići u poresku isl jer ne mogu uvijek izaći s posla, a oni imaju kurčevo radno vrijeme.
     
  10. exwizzard

    exwizzard Komšija

    @nenji_avero Dodatnih troskova nema. Saberes sve uplate sto si dobio tokom godine i popunis obrazac ams-1035. U obrascu u prvoj koloni za iznos dohotka odbijes 20% jer imas pravo na te neke licne troskove.

    Imas ovdje u vise detalja:
    https://github.com/komljen/fbih-freelancers
     
    nenji_avero likes this.
  11. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

  12. rainman

    rainman Aktivista

    OK evo i da zelim da platim porez, onih 10% + zdravstveno, kako navesti, prema AMS 1035 obrascu, ko mi salje uplatu (podaci o isplatiocu - adresa, ime o drzava) kada ja cashout radim preko marketplace.tf sajta koji je jedan vid ebay-a za ove stvari?

    Iskreno, malo bih se glupo osjecao jer ni sam ne znam kako zeni u poreznoj da objasnim sta sam ja to prodao? Ili na kraju krajeva, mogao bih reci da je freelance work i unijeti podatke sajta preko kojeg prodajem ove stvari?
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    Nemoj se šaliti da plaćaš
    Bolje pomozi koga u potrebi nego dat ovim našim uhljebima

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa vjerovatno treba da napises taj sajt kao isplatioc, jer ti on stoji i na izvodu? Mada ako je u pitanju X malih uplata, sve moras pojedinacno i vise para ces dati na uplatnice. Ne znam moze li se sve odjednom... Vjerovatno moze. Mada je po zakonu kao dan poslije uplate da to rijesis, nebuloza.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. rainman

    rainman Aktivista

    Stoji mi na izvodu PayPal jer sajt isplacuje na paypal a onda ja povlacim sebi na racun. Morat cu otici do porezne i raspitati se sta i kako... Bice cirkus kad ljudima budem objasnjavao sta su csgo skinovi i kljucevi haha
     
  16. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ja sam stavljao da mi uplaćuje Paypal adresa Luxemburg i zdravo đaci. Nije bilo nikakvih problema u poreskoj.

    Edit:
    Adresa: L-1150 Luxemburg a pod država naravno Luxemburg.
     
  17. rainman

    rainman Aktivista

    OK hvala na info. Cujem sad da traze i ugovore. Koja glupost... Siguran sam da je milion primjera da ljudi ugovaraju posao npr. izrade website-a ili prevodjenja bez ikakvog ugovora i covjek im plati na paypal. Ako bude problem oko ugovora isprintat cu im ToS web sajta na kojem planiram prodavati iteme. Mislim da je to jedino sto im se moze ponuditi a da ima nekog smisla.
     
  18. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Meni nisu tražili nikakav ugovor, radi se o poreskoj na području TK. Platio sam i dostavio obrasce 8.01. ove godine zadnji put.
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Nisu ni meni trazili, nit sam moro upisat ko mi je uplatio.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da pitam nesto,mislim da je srodna tema
    ako odem vani raditi recimo,moze li meni firma platu isplacivati na racun banke koja je u BiH ?
    ako moze i ako to urade,da li onda i ja spadam pod ovo oporezivanje kao freelancer ?