Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Zakon kaze: sve sto dobijes tokom godine a prelazi iznos 3 prosjecne plate FBiH se smatra licnim dohodkom i podlijeze oporezivanju.
     
  2. rainman

    rainman Aktivista

    Da li je neko od vas otvarao obrt za freelancing kao sto neki savjetuju da se uradi? Na stranici porezne pise da ako primanja prelaze sporadicne slucajeve potrebno je u skladu sa zakonom otvoriti obrt... Pod ovome se misli ako primanja lijezu svaki mjesec onda to vise nije sporadicna stvar i freelancing nego je potrebno otvoriti obrt? Izvinjavam se ako smaram, ali novi sam u svemu ovome.
     
  3. monK

    monK Komšija

  4. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ako poslujem 100% online kako ide proces sa kasom? Da li moram izdat rucno racun za svaku transakciju i cuvat ga dok ne platim porez?
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    Ma kako to
    Bolje registruj firmu ono litvanija ili gdje već eu...

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Mislis ono estonia e residency, problem sa tim je sto moras licno otic da pokupis dokumente jer nemaju ambasadu na balkanu uopste.
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    Jašta ćeš nego otići jest na to mislim

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  8. sumeir

    sumeir Komšija

  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Obrt ne može imati devizni račun, tako da ako radiš za inostranstvo ništa od obrta, mora ići doo


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    koliko se u procentima placa poreza za ove koji rade kao freelanceri ?
    i kolika je granica koja nije oporeziva...?
    mislim na uplate iz inostranstva
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Kad dobijes 1.000 KM das drzavi 108,80 KM, tebi ostalo ostaje. A od tih 108,80 KM otpada 76,80 KM na porez, a 3,26 KM + 28,74 KM na doprinos za zdravstveno.

    Nema granice, placas to na sve sto dobijes.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    znaci oko 11% sve ukupno
    ovo pitam jer planiram ici vani raditi a poslodavac mi nesto spominjao kao da mi platu uplacuje na racun u BiH...mada to jos provjerava u banci,jer do sada nisu imali radnike van EU,valjda u EU mozes placati platu i u drugoj drzavi,tj. na racun u drugoj drzavi
    pa ako bude ova opcija,da znam sta me ceka i plus jos konverzije valute oko 1-2%

    ovo dodje kao dvostruko oporezivanje,jer ce jedno oporezivanje biti u drzavi rada a drugo u drzavi gdje je racun
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Ako imas dokaz da je tamo placen porez, onda si oslobođen ovdje. To stoji i na stranici poreske uprave. Btw. nece ti ni on tamo placati full poreze kao da zivis tamo, ali ce vjerovatno platiti neki porez? A ako ces zivjeti tamo i ako je to full zaposlenje, onda ne znam zasto bi ti on uplacivao platu ovdje?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    posao je sezonski ali bi bio normalno osiguran za to vrijeme,5-6 mjeseci
    ni meni to nije jasno zasto bi mi placao na moj racun,ali kaze da su oni tako radili sa drugim radnicima,koji su doduse bili u EU,pa mozda imaju neke sporazume ili nesto
    direktor firme je rekao da ce to provjeriti sa bankom ali jos nemam konacnu informaciju

    a sta se smatra dokazom za nasu poreznu upravu...sta mi trebaju tamo dati od papira,tj.sta ja trebam traziti pa da mogu ovdje dokazati da sam tamo radio i da ne platim porez,ako je vec placen u drzavi gdje se radilo

    ljetos sam bio u Hr i tamo sam dobio odjavu sa osiguranja i sa tom odjavom sam se onda kod nas prijavio na biro,nakon dolaska
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Ne bih ti to znao. Najbolje da pitaš njih. Znam samo da nema duplog oporezivanja i da treba neki dokaz.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Promjene u porezu po novom planiranom zakonu

    [​IMG]
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    jesam li ja ovo pogresno skontao ili ovo pise da iako uplacujes pare za PIO i zdravstveno,ne priznaju ti se te uplate i ne mozes koristiti usluge?

    pa koji je ovo debil pravio ovakav zakon,pa ovi nisu normalni
     
  18. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Tako je oduvijek bilo, samo sad po novom hoce jos vise para da im uplatis. Problem je sto freelanceri nisu definisani u zakonu pa ne mozes dobit nista uplatom poreza.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Onaj koji je pravio "zakon" ni ne zna sta je freelancer, zapravo ne zna ni laptopa upaliti u kancelariji, stoji mu onako ko ikebana.
     
    zippoo likes this.
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Haha genijalno, platis i nemas nista ot toga.