Nvidia Ampere - GeForce RTX 3x00

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jan 3, 2020.

  1. Esh

    Esh HWB

    Lamagician, Zer0 and Neso like this.
  2. Neso

    Neso Komšija

    Bice ovo pravo jaka godina za tech. svijet. Puno toga dolazi na trziste.
     
  3. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Zanimljivo strasno i ja jedva cekam da vidim nove karte.
     
  4. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  5. Decerto

    Decerto Komšija

    75% u cemu ? Da nije opet neki gimmick kao ray tracing,kao 100% brza nego prosla generacija.............................................................u ray tracingu. Lol.
     
    Picoooka likes this.
  6. xman

    xman Komšija

    Ono sto mozemo sigurno ocekivati su monstrumi od karti. Ostaje samo da se vidi po kojim cijenama.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I da mogu, nisu budale da u jednoj generaciji puste toliko performansi napretka. Bit ce standardna RTX 3000 serija, a ovisno o konkurenciji i Super modeli naknadno.
     
  8. Neso

    Neso Komšija

    To oni spominju skok u performansama u tim njihovim kalkulacijama u superkomjuteru, sa Amere arhitekturom. Mi cemo sa gaming varijantom Ampere kartica dobiti pofin skok ali ni blizu 75%. Bice sigurno kao na onom prelazu sa Maxwella na Pascal, sto ce biti odlicno. Nove konzole dolaze, sada ce i PC zahtjevi da skoce, sa novim igrama.
     
    Last edited: Feb 5, 2020
    Sena likes this.
  9. efo

    efo Komšija

    I onda lagano skarati performanse RTX 2k seriji, kao što su uradili i sa GTX 1k serijom nakon izlaska RTX 2k. Šupčine. Zato je sad Vega 56 na nivou GTX 1080 performansi na 4k.
     
  10. Neso

    Neso Komšija

    Tradicionalno sakacenje “proslo sezonskih” kartica kroz drivere. Ja kad sam vidio da RDR 2, koji u nekim dijelovima igre dosta tezi fotorelizmu, pici na base PS4, nisam mogao da vjerujem. Eto ja sam pregazio igru na njemu, igrivo je bilo. Hardware star nekih 7 godina, mislim, istorija covjece. Jbga sve je do optimizacije.
     
    efo likes this.
  11. Esh

    Esh HWB

  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bombasticno, mora se priznati.
     
  13. Decerto

    Decerto Komšija

    bit ce i cijena bombasticna ako se ovo pokaze tacnim. Quadro 8000 ima pola cuda jezgri naspram nove generacije,a kosta 5500$ + . Ove karte ce biti po 9,10k$ najmanje :D . Nacekat cemo se mi dok to ne kapne u gaming segment i naprave 3080ti ili tako nesto.
     
  14. xman

    xman Komšija

    3070 bi trebala biti ravna 2080Ti za 400$ manje vise. Nadam se:D
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja sam pred kraj godine zajedno sa next gen konzolama pc kontao, ali bas cjene su divlje. Pii
    Pogotovo radi ovoga virusa.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ma svaki put se najavljuje nesto nenormalno. Ovaj put smo jedva dobili karte koje kostaju kao slabiji polavan automobil, a koje nisu u stanju da rade ono sa cim se najvise ponose, npr. Ray Tracing. RTX 2080 ima samo jadnih 8GB memorije.
    Je li stvarno neko vjeruje da cemo dobiti nove karte sa 24 i 48GB?
    Karte ce se pozicionirati vjerovatno onoliko koliko je dovoljno iznad konkurencije. Cijena ce biti vjerovatno jos i veca, ali ce defnitivno biti super taj neki skok u performansama, koliki god da bude, iako kad se RT ubaci u jednacinu, mozda to i ne bude toliko koliko smo zamisljali.

    Sena, u svakom slucaju super je ako planiras novi PC, jer ce biti pravo vrijeme i nikad uzbudljivije nije bilo uz nove procesore i graficke.
     
    Sena and Aldiin like this.
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma jesam, dovoljno sam ok pod navodom hehhe, da se mogu da vratim. Imam tu terapiju neku, ne idem vise vani, pa i bolje stojim sa finansijama, ali odoh off topic. Jedva cekam svakako kraj godine jer bas super stvari izlazi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Zer0 likes this.
  18. xman

    xman Komšija

    RT i DLSS su bili razlog nenormalnim cijenama.
    Ne znam da se iko lozi na to i ne vidim kako bi im to moglo opet biti "opravdanje". A i AMD ma kako nesposobni bili u kada je GPU u pitanju imaju iznenadjujuce dobru 5700xt tako da se nadam da sa big Navi nece usrat kao sa Radeonom 7 i lupiti nenormalnu cijenu i tako postati koliko toliko kompetitivni i u tom segmentu.
    Nove konzole ce navodno biti vrlo jake i licno iako sam pc gamer bi volio da budu brutalno jake da raja pocne napustati pc platformu radi zaista nenormalnih cijena hardvera.
     
  19. Neso

    Neso Komšija

    Ovo sa Coronom, kako ce se odraziti na trziste elektronike je jos uvijek nejasno, ali ako vrlo brzo ne suzbiju virus, ne pise se dobro. To na stranu za sada.

    Ja licno mislim da bi vrlo brzo nadolazeca nova generacija kartica od Nvidie i AMD-a trebala biti u nekon "prihvatljivom" cijenovnom rangu, upravo radi novih konzola. Next gen. konzole ce imati jako puno da ponude, pogotovo sa ovim monstruoznim specifikacijama. Kompanije ce imati totalno drugaciji pristup developmentu igri. Sada ce developeri imati mnogo vise slobode pri razvoju naslova. Tako da bi se jos vise ekskluziva za konzole moglo pojaviti. Garantovano je da dolazi novo doba u gamingu, ovo ce biti bas veliki generacijski skok. Samo zamisli GPU cip u konzolama koji je ekvivalentan RTX 2080.Izgleda da je ova AMD-ova RDNA 2 arhitektura bas zvjerski odradjen posao od AMD R&D tima, sto ce biti u novim kozolama i na kojoj ce biti zasnovane "Big Navi" kartice. Sada ce i konzolasi imati 60 Fps perf. u igrama, hladno...

    Nekako logicki gledano, nema smisla da Nvidia opet bubne astronomske cijene, nemaju vise taj luksuz suzenog trzista. Sto se tice RDNA2 nadolazecih desktop kartica, ja mislim da bi ih jedino mogla pokopat HBM memorija, a valja su se opametili...

    Evo i update za nadolazeci GTC:

    "As the coronavirus situation is not improving, we’re turning GTC San Jose into a digital conference rather than a live event."

    https://www.nvidia.com/en-us/gtc/
    https://videocardz.com/newz/nvidia-shifts-gtc-2020-into-online-event-due-to-coronavirus
     
    Last edited: Mar 2, 2020
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja i dalje sumnjam da cemo za 500 USD/Eur dobiti 2080 ekvivalent + Zen2 CPU sa 8 jezgri + nVme SSD+ kuciste + napajanje + gamepad itd. Morat ce tu nesto dobro osakatiti.
     
    Zer0 likes this.