Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam prvih par mjeseci radio terenski i nikad vise. Bolje 2000e neto na jednom mjestu nego 3000 terenski.
     
    Lamagician likes this.
  2. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Pa prilicno je tesko ako hoces da ti odgovara lokacija, parking, prevoz, sam stan isl. Ako ti odgovara daj sta das vjerovatno ide lakse iako je opet potraznja jako velika i zna se desiti da u roku 3-4h stan ode...a ti na poslu 8h pa ne mozes ni doci pogledati. Recimo zgrada u kojoj ja zivim...tu je izdato 220 stanova za 3 sedmice a radi se o novogradnji blizu centra (3 bezirk uz prater).

    Ja sam opet birao gdje zelim zivjeti i tako suzio izbor na odredjene dijelove Beca. Htio da mi je sve na dohvat ruke a opet mirno i sigurno...a cjepidlaka i oko stvari tipa da stan mora imati balkon, UPC/magenta internet (telecom operator s dobrom konekcijom), ulazna vrata sigurna, garaza u zgradi i kilometarske zelene povrsine u vidu parka za bajk/trcanje isl.

    Placao sam maklera zato sto sve sto se izdavalo privatno (bez maklera tj placanja provizije) ili je otislo u roku par sati dok ne stignes ni pogledati, ili uspijes doci ali bude red ispred tebe jedno 15 zainteresovanih ili kaze otkup stvari u stanu 10 000 eura....eh pa ne dao ti 10 000 za izdrndani kauc i malo namjestaja.

    Dvosoban stan 50m2 u trecem bezirku dodje 750+40 (struja) + 70 (voda i grijanje) = 860,00€ ako racunas jos internet, okruglo 900€. Garaza u zgradi 100€, dakle s garanim mjestom za auto 1000€. I naravno ima i skupljih stanova :)
     
  3. Magnum

    Magnum Novi član

    Da upravo tako, potrebna je volja za odlaskom Haha
     
  4. kvaju

    kvaju Komšija

    Za ove u Njemačkoj sto su, ako može preporuka nekog operatera koji nudi najviše gb mobilnog interneta za neku normalnu cijenu. Ističe li se ijedan gore ili je to sve isto s ponudom?

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Prepaid ili ugovor?
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I mene zanima neka ponuda za EU. Ultra.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    Ja sam imao ORANGE karticu koja je radila po citavom svijetu. Od citave evrope,do amerike,puerto rika,kariba,pa i bosne :D . Kostalo me oko 20 eura mjesecno,dobijes 10 gb interneta,oko 100 minuta poziva za po evropi,itd..
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Možeš recimo uzet i hrvatskoj broj i neki paket ima dosta povoljnih recimo tele 2 samo to bi ti bilo dobro za net a za pozive baš i ne. Kako i znaš nema Roaminga u EU.
     
  9. kvaju

    kvaju Komšija

    Prepaid, bas od njemačkih ovih lihvara me zanima, ima li jedan da se ističe slučajno, nebih hr broj, osoba je već gore, starija, kentra bi to bila sad da devrim

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mislim da ti je lebara najzgodnija opcija. Sve je to u 5 deka ti prepaid dok recimo postpaid imas recimo 10 eur 10gb flat pozivi i sms i sl. Ja recimo placam 7gb 7.77 eur tacno mogu otkaz mogu dati kad hocu.
     
    Last edited: Feb 16, 2020
    kvaju likes this.
  11. hmudd

    hmudd Novi član

    Ne može svatko ostaviti porodicu i prijatelje i samo otici i poceti novi zivot ispocetka. Nekome su smao bitne pare pa ide van da zaradi kako god, a nekome vise znaci biti sa svojima kod kuce. Zivio sam par godina vani, uvijek sam se osjecao kao stranac, jbg.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sacekaj jos malo, kako se kuha situacija predomslit ces se, nema ovdje buducnosti.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Onaj tko se ne zna prilagoditi i prihvatiti novi način života, uvijek će se i osjećati kao stranac...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    svaki ulazak na klix i citanje onih bljuvotina i gledanje ucmalih faca te tjera odavde,barem mene
    raja masovno odlazi a ovi se maksimalno trude da rastjeraju i one neodlucne,sto vagaju
     
    Decerto and Eldorado like this.
  15. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Što bi Dodo rekao Goodbay Bosna, al zaboravio dodati Welcome Germany :D

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  16. Loki

    Loki Komšija

    Ima li ko preporuku za sudskog tumača za njemački za diplome tehničke struke? Može i u pp.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Sudske tumače možeš pronaći na stranici Ministarstva pravde FBiH jer ih ono i imenuje. Ne postoji podjela na te tehničke, netehničke itd. Svi oni su prošli iste provjere i pečati im imaju istu vrijednost.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  18. Loki

    Loki Komšija

    Ma jasno nego kontam da je možda neko imao lično iskustvo sa prevodom i da se lično uvjerio jel' to bilo kako treba. ;)
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nakon što ovlašteni sudski tumač stavi svoj pečat na prevedeni dokument, onda više nema ni dileme ni rasprave je li to OK. On je ovlašten od strane države/entiteta za prevođenje sa/na taj jezik i tačka. Uzmi tumača sa spiska koji ti je najbliži i zdrao. Radim u sudu i cesto stranke traže brojeve tumača i nikad nisam čuo da nekome prevedeni dokument ne valja tj. da tumač nešto nije dobro odradio.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 27, 2020
    Loki likes this.
  20. Decerto

    Decerto Komšija

    Da ne otvaram novu temu,postavit cu pitanje ovdje. Mozda zvuci malo glupo,ali koliko pasosa mozes imat ? Malo sam guglao ali ne mogu naci,vidio sam da ameri mogu imat max. dva. Ja imam bh,hrv,a evo ove godine cu dobit i meksicki pasos. :D