CoVid-19 [bez politike i sirenja dezinformacija]

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Mar 17, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima dokumentacija, mrsko mi je traziti. Lijepo se vidi pad od 15mil korisnika. To je bez jednog veceg operatera koji nije dao informacije za februar. Ne mora biti 15mil mrtvih, ali ovo sto stoji da je samo 3 hiljade mrtvih u tolikoj Kini, dok u Italiji umire 700-800 dnevno, je cisti bullshit.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Po toj racunici bi dosad u Italiji umrlo 300 hiljada ljudi.
    Dajte ljudi okanite se zavjera.

    Ne znate (ko ni ja) uopste kako racunaju aktivne korisnike, samo prenosite nebuloze.
    Ako je metrika npr. nadopuna racuna u zadnjih x dana mnogo ljudi nije radilo ni izlazilo iz kuca pa time ni nadopunjavalo (spekulisem).
    Ili su banovani zbog sirenja (dez)informacija ili nepostivanja karantene, mnogo mogucih razloga, ali tale i ti odmah ma pomrli su.
    To je 1% populacije, ne mogu nestati sa lica zemlje da niko ne primijeti.
     
    selvin likes this.
  3. xman

    xman Komšija

    Kinezi definitivno lazu. Ta komunisticka partija tamo je cisto zlo i sigurno bi vrlo rado sakrili sve sto mogu...ali 15 mil mrtvih sakriti je komicno i pomisliti.
    Po nekoj logici imaju slicne % kao i talijani vjerovatno jer su manje vise isti period proveli ne radeci nista.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa nije 15 mil mrtvih vec to, vjerovatno "sankcionisano". Oni imaju onaj nacionalni sistem koji se boduje. Ako ne igras kako partija svira, gubis prava na gradski prijevoz, posao i slicno.



     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    cekaj,je li to neko hoce da kaze da je 15 mil zarazenih ili umrlih u Kini ali se krije ?

    ne pratim detaljno teme,gledam da minimiziram ove vijesti maksimalno,koliko je moguce

    u kuci sjedim,gledam filmove,cackam sa linux distribucijama,isprobavam i tako se zabavljam

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    xman likes this.
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koliko firmi je u Kini prestalo sa radom kada su otisli u karanten? Dostavljaci, restorani, fabrike, svi su koristili firmine telefone, tako da je ocekivano ogroman pad mobilnih korisnika. Ti ljudi imaju po 3-4 mobitela u dzepu.

    Da ih je 1 milion umro to bi se vidjelo iz svemira, kao grobnice u Iranu, a njih je "samo" par hiljada umrlo.
     
    Sena likes this.
  7. NAILS

    NAILS Moderator

  8. xman

    xman Komšija

     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dobar video
    Mislio sam da je neka teorija zavjere kada sam vidio naslov.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kod mene u naselju imaju 4 najpoznatije maloprodajne prodavnice 3 nemaju brašna od petka niti će dobijati. Jedna imala danas dvije isporuke, rasprodale se za 10 minuta.
    Apoteke nemaju maske, sredstva za dezinfekciju i gumene rukavice i vjerovatno neće dobijati. Navodno imaju kamione na carini, ali hoće li ih i kad će ih pustiti ...

    A smijao sam se onim "american preppers" na discovery-u.

    Btw Velepekara po izvještaju medija ima brašna, on site stanje je da nema :)
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sve kontam ovi što su pokupovali da su se "namirili" više, pa ne mogu dovjeka skupljati brašno.
    Ja ovo bijelo stvarno ne trošim, imam ga 1kg u kući i generalno živim kao prije, kupujem na dnevnoj bazi.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Iskreno ja ne jedem mnogo brasna u godini, pogotovo ne bijelo. Barem se hljeb moze kupiti, a ima ih sad i sa duzim rokom trajanja, drzanjem u hladnjaku ce trajati jos duze. Ako ces pitu kupi gotove jufke :D
    Ja sam napunio kucu mesom i smrznutim i konzerviranim povrcem, to mi je bitnije. Mi smo jedan od rijetkih naroda kod kojih mora biti hljeb za svaki rucak.

    Sredstvo za dezinfekciju mozes sam sebi napraviti, imas na netu dosta o tome, mada su Bosnalijek i Dita proizvodnju sada usmjerili samo na to, tako da ocekujem da ce pokriti trziste uskoro. Dita je dobila dozvolu i za pravljenje etanola sto je ftw. U Tuzli imaju jos jedna ili dvije firme koje prave te stvari. Ja sam nasao 5% Asepssol, mozes i ruke i povrsine dezinfikovat sa tim, 20ml ide na 1l vode, tako da od 1l te tekucine mozes napraviti dovoljno za cijelu krizu :) isto tako izbjeljivac, 1/3 cajne solje na 1l vode, ovo samo za povrsine. Citao sam nesto slicno i za Domestos. Tecni sapun i topla voda je na prvom mjestu za ruke.

    Maske sam sebi kupio preko olx-a, pamucne sa gumom, 15kom za 22.5KM. Nisu 100% zastita, ali su bolje od onih sto sam dobio na poslu, sto su isto papirna maramica. Mogu ih dvije istovremeno staviti da poboljsam zastitu, a mogu se prati i dezinficirati. Imam i FFP2 maske ali izgledaju kao da cu na baustelu sa njima, a ni one nisu skroz sigurne.
    Najsigurnija zastita je svakako izolacija.

    Treba se samo prilagoditi situaciji i bit ce ok.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne kontam sta su se ljud naklatili na Italiju i broj smrti.
    Zemlja je imala preko 60 miliona stanovnika u 2016.
    Imaju smrtnost od 10.1 po 1000 stanovnika u 2019.

    Znaci 600000 godisnje, 50000 mjesecno, 1750 dnevno umre u Italiji. I sad je vijest sto je 800 umrlo od korone u italiji :)

    Jebo lud zbunjenog.
     
    Lamagician likes this.
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa 800 od korone mimo te stope smrtnosti :D
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa nije baš normalno da ovoliki broj ljudi oboli od ovog virusa, to znači da je zarazan i to dobro. U videu je gore lijepo navedeno, zaraznost koja dovodi do pretrpanih bolnica što vuče smrtnost ljudi koji bi se u normalnim okolnostima spasili.



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa kako racunaju, oko 300 vise dnevno umre radi korone. U sustini sad sve smrti pripisuju koroni.
    Gdje bi ljudi vjerovatno stradali od jace prehlade.
    Mislim statisticki gledano nije nesto opasnije nego inace, hype is real.
    Suosjecam naravno, i moji su u rizicnoj grupi, ali jebemu mater.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Sad sam bio autom vani. Ljudi se okupljaju ispred prodavnica, ubi ih prica. Kao da se nista ne desva. Naravno, niko ne nosi masku. Narod i dalje navlaci robu.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    u Tz bogami vecina sa maskama. Sad se cudno osjecas ako nemas masku.
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ostavite te maske medicinskim sestrama i doktorima zivi bili.
    U Japanu zdravi ljudi ne nose maske jbg.
    I ovdje se ljudi okupljaju, ide se na skijanje ovo ono, iako su zatvorili restorane i after ski na skijalistima.

    Mi smo juce bili u sumi, zive duse nije bilo u krugu od 5km.
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    treba maske nosit
     
    Reventon likes this.
Thread Status:
Not open for further replies.