CoVid-19 [bez politike i sirenja dezinformacija]

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Mar 17, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja je ne nosim. Gledam ljudi u autu, samo vozač, rukavice i maska, kontam wtf. Jel to postalo zakon ili ih strah voziti bez maske

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Fazon je kad stavis masku i rukavice da ih ne skidas dok ne zavrsis izlazak napolje. Ako ih skidas i stavljas vise puta vani onda nema efekta, prljavim rukama mozes zaraziti masku i lice.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako misliš da ti je filter klime (hrpa ili non hepa) dovoljan imaš jednostavan test. Ako osjetiš izduvne gasove dizela ili lpg-a ispred sebe na semaforu onda ti treba maska.
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ako vam treba jako efikasan dezinficijens i ucinkovit 100% evo vam i jedan recept:
    Potreban vam je samo domestos i voda.
    Na 1L vode dodajte 8ml domestosa i imate jako efikasan i ucinkovit antiseptik.Od jednog domestosa od 750ml mozete si napraviti 100L.

    Po podacima CDC, koncentracija od 200 ppm (mg/l) aktivnog hlora uspesno inaktivise preko 25 vrsta virusa, medju kojima je i grupa corona.

    Domestos je ~ 1-5% rastvor natrijum hipohlorita.

    To znaci da u litri Domestosa imamo max 50 gr hipohlorita ili 50 000 mg. Aktivnog hlora, iako proizvodjac ne deklarise tacan procenat, racunacemo da je oko 50%. Znaci 25 gr ili 25 000 mg.

    U 1 ml Domestosa imamo 1000 puta manje, 50 mg hipohlorita. Tj. 25 mg aktivnog hlora.

    Sledi da cemo koncentraciju od 200 mg/l aktivnog hlora dobiti ako 200:25 = 8 ml Domestosa rastvorimo u 1 L vode.

    Ne bacajte novce na preskupe (u ovom momentu) alkohole. Od boce Domestosa koja je 750 ml, mozete napraviti 100 litara efikasnog dezinfekcionog sredstva. :)

    Ja licno za svoju licnu dezinfekciju odnosno dezinfekciju ruku koristim provjereni bosnalijekov Aseptan koji je po meni najbolji kako za ruke tako i za povrsine. Ali najcesce za podove i povrsine sads koristim ovaj rastvor domestosa a Aseptan samo za ruke.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 23, 2020
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Domestos pravi sve i svašta. Koji konkretno?

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Nije bitno koji.Ovi gelovi sto su za wc standardni od 750ml.Ja imam zeleni onaj

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne znam da li je isto u svim opštinama, ali ima akcija za penzionere. Grad daje pomoc ili pakete ili novcano. Pa ako nekoga znate, javite. Njima je sada najteze. Niti se mogu kretati niti imaju para.

    Jedini je problem sto predsjednik kućnog savjeta mora napraviti spisak a obicno kod nas odgovorni ljudi nemaju pojma o cemu se radi.
     
    Reventon likes this.
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    "Za sve ima rjesenje" strikes again :D

     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ja veceg debila vidio nisam

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Stanje u Minhenu, Dino legenda :)
     
  11. sumeir

    sumeir Komšija

    Reventon likes this.
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Koji levati haha

    "Boris Johnson orders U.K. citizens to stay in their homes to slow the spread of coronavirus, except for carrying out essential tasks including buying food and medicine"

    [​IMG]

    Mislim da je sada kljucno zatvaranje granica zbog politickih bolida u ostalim drzavama. Mada, nije sad' da kod nas puca od turizma :D
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    I u americi se poceo širiti znacajno.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    U americi su brojevi malo off. Prvo im je zdravstvo labavo. Dosta osoba je odbijeno ili ne pokusava ni da se prijavi. Drugo, oni ne testiraju sve osobe koliko znam jer nisu imali nacina da testiraju.

    https://www.nytimes.com/2020/03/20/...us-testing-world-countries-cities-states.html

    "By contrast, anxious citizens in the United States and many parts of Western Europe have endured byzantine delays, or have been denied testing altogether."

    Oni su još cekali i neke "bolje/brže" testere iz Južne Koreje pa je i to doprinjelo kašnjenju. Na kraju, brojevi a i pretpostavke su da ce procenat zaraženih u US biti mnogo veci nego u Italiji. Neka partijaju na plažama dok mogu. Ali su prvi prijavljeni slucajevi bili u isto vrijeme kada i u J. Koreji. J. Koreja je imala najbolji plan i najbolji tim od svih drzava. Zato se virus ne širi kao na pocetku:

    [​IMG]

    Dok je u svim ostalim drzavama aovako:

    [​IMG]
     
    Vedo likes this.
  15. Decerto

    Decerto Komšija

  16. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Last edited: Mar 24, 2020
  17. Neso

    Neso Komšija

    Oko 50K zarazenih i 580 umrlih, po zadnjim racunicama, ovdje u USA. Ako u Americi krene epidemija kao u Italiji, ova zemlja ce jako tesko proci. Mnogo gore od italije, garant. Amerika ima brutalno lose zdravtsvo, opste poznata cinjenica. Mnogi ljudi preleze vrlo teska oboloenja u kuci, radi straha da idu doktoru, jer ce ti naplatiti takvu cifru da ce ti i djete otplacivati racun za bolnicu. Naravno, ako nemas solidno osiguranje. Cak i ako imas osiguranje, u dosta slucajeva moras da doplatis sto osiguranje nije pokrilo. U Americi otici doktoru je mnogima luksuz.

    Sa aerodromima i ukidanjem internacionalnih letova su odradili odlican posao. Na vrijeme su napravili pravi potez. Prije neki dan sam imao let iz Atlante za Cikago, morao poslovno otic. Nisam imao izbora i mogu reci da je sablasno vidjeti Hartsfield Jackson i O'Hare, kao jedne od najprometnnijih aerodroma na svijetu, haman prazne.
     
    Last edited: Mar 24, 2020
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Konjic se treba izolovati, i svi koji su feštali onu noc famozni Igman.

    Samo protok hrane dopustiti.

    Tu je žarište FBIH.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Baš me interesuje kako će republikanci i alt right reagovati sa svojim nakaradnim stavovima o američkom zdravstvu.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kad ljudi pocnu masivno umirati, on je jos uvijek nema stav u glavi da je virus realan.
    Jesi vidio komentar za Romney? O gee, is he sick? Katastrofa.

    Cekam barem 2 sedmice sa investicijama da vidim kako ce se pandemija odvijati u USA.
     
Thread Status:
Not open for further replies.