Dionice i ostala ulaganja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by XTRage, Mar 22, 2020.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Posto je zbog corone sve u haosu da pitam kako stojite u vezi ovoga, i planirate li nesto uzimati.
    Vidim neki panicno prodaju sta imaju, neki strpljivo drze, neki kupuju...
     
    EL NINO CFC likes this.
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo ja gledam i pratim.
    Tetkin čoek je u toku godinama, kaže čekaj još ne kupuj. On će uzimati dionice kad još padnu a koliko vidim istorijski se to obično pokaže kao dobar potez.

    Ja imam ušteđevinu i prije ovog sam kontao uložiti lovu u Vanguard etf I sada se desi ovo pa hajde mu ga znaj. Treba preko brokera i potpisati ugovor i sve odlagao jer mi se nije dalo.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni je sve ovo jos totalno nesigurno i nepoznato da bi se ista ulagalo...sada sve pada...poceti ulagati treba eventualno kada ovo stane i pocnu indeksi ici u plus
    i ja sam se jedno vrijeme interesovao za ulaganja ali kako nisam tu bas na svom terenu,nisam ni ulagao...vise sam se informisao
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To je sad umjetnost znati gdje je donja granica ali ne bi trebala biti daleko.
    Pitanje je kad ce se i koliko nafta vratiti.

    Kako je u bosni za porez na ovo ?

    U austriji je poprilicno papreno, 27,5% na svaki dobitak (dividendu, prodaju itd.) i jos te broker oguli za vodjenje depot-a i transakcije.
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Trenutno to istražujem. Gledao sam Raiffeisen brokerske usluge to mi opet nekako najsigurnije.

    Treba još sačekati definitivno i dobro razmisliti u šta uložiti. Trenutno mi izgleda najnesigurnije da lova stoji na banci, a tržište će se vratiti sigurno, kome se ne žuri stvarno mislim da je ovo prilika.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Lutrija cista, bolje u toalet papir ulozi.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Citav svijet zasnovan na dionicama, fondovima, zlatu, nekretninama... nikakva lutrija.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Meni su sa 34% plus otisli u minus. Sad trenutno gubim samo 500e ali ne planiram uopste prodavati. Stovise, planiram i uletiti opet sa par hiljada e cisto da budem dio "lutrije". Dionice ce uvijek ici gore, samo je pitanje vremena (naravno pitanje je i sta uzimas). Bilo je jos vise u minusu ali prve vijesti o vakcini i onom u francuskoj odmah triggera kupovinu. Znam isto par ljudi koji su bjezali brze bolje prodavati ali to je samo panicna reakcija.

    Sad samo HOLD, malo kasnije INVEST i bice tu profita kroz par godina sigurno. Ne treba ocekivati brz obrt novca (mada se i to moze odraditi).

    U Swe, koliko sam ja skuzio, sablonski placas na investiranja. Npr 65e godisnje poreza placas i onda ne placas nista na dobitak (moze me Zeleni ispraviti mada ako sam dobro razumio ovako je).
     
    Lamagician likes this.
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    I past će još, čim se ovo smiri odmah to ide gore. Samo treba gledati ih historijski, svako desetak godina naleti nešto, poslje obično ljudi kažu eh da sam tad uložio ;)


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Slazem se da ce kad tad ici gore, treba samo strpljenja i naravno znati sta kupujes.

    Meni se je sada na kriptovalutama smanjila vrijednost drasticno ali nema panike. Sada je cijena nekih kriptovaluta toliko niska da samo kupujem jos i onda sacekat da se sve vrati u normalu :)
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    I svi dobijaju, niko ne gubi? :D Tako isto govore ovi sto sjede povazdan u Premieru, kaze nema veze i dalje sam na nuli.
     
    Vedo likes this.
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Smiješno poređenje. Ulaganje ovog tipa je šireg aspekta, od takvih kockarskih poteza do nekog ko želi uložiti novac kao vid štednje.

    Da si stavio 10k dolara prije pet godina u paket dionica sada bi imao 15k ili više. Ne kontam onda kojom logikom to porediš sa kladionicom. Da si stavio u vrijeme 2009 krize sada bi imao preko 35k da su stajale na banci imao bi manje, da si oročio bio bi sretan da su ipratile inflaciju.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 23, 2020
  13. selvin

    selvin Moderator

    Ma zezam se naravno, nije lutrija, ali je rizik jako velik.
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Naravno da ne dobija svako ali sam normalni ekonomski razvoj (sto je slucaj 90+% vremena gledano na duzi vremenski period) stvara nove poslove, potraznju a i novac.

    Ostavi hiljadu maraka pod jastuk i za 5-10 godina ces moci kupiti za njih samo pola stvari kao danas.

    Stavi ih u neki umjeren fond i barem ce ispratiti inflaciju a vjerovatno i donijeti koju marku.
     
    Lamagician and Haker like this.
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Hajd vi to ispratite, pa nam javite za 10 godina dokle ste. Ima subreddit za te stvari, ljudi sebi zivote unistili. Da to tako lako ide svako bi.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ne ide to tako lako ko hoće da se obogati :) javim ti.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zavisi koji ti je tip racuna za stednju. Ako je ISK onda se sablonski oporezuje bez obzira na dobit. 1.27% od totalne sume. Ako je ”värdpapper” onda ide 30% na dobit.

    Ja sam trenutno donji oko 20k eur na fondovima. To me ne brine ni sekunde.

    Imam jos 20k u keshu, cekam da vidim sta ce korona uradit u americi, negdje mora biti dno ili totalni krah. Onda ulijecem s keshom. Racunam da ce svaka kruna koju uplatim biti vrijedna 6-7 kad se trziste vrati na neki normalan nivo.

    Pricajte sta hocete, ja djeci na primjer uplacujem djeciji doplatak na fondove. Nekih 100 eur mjesecno, nedavno se povecalo na 130. Ako racunam laicki, za 96 mjeseci sam uplatio oko 10000. Prije korone bilo je 16000, sada oko 12000. Pa ti gledaj.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 23, 2020
    donjapa likes this.
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kad podignu kredit 100-200k i uvale u stock options misleci da ce postati milioneri za pola godine sjedenja.
    I onda preko noci duzni 500k.
    To je igranje sa zivotom i nema nikakve veze sa ulaganjem 30-50% vlastite ustedjevine u neki fond ili normalne dionice.
     
    dag_sa, donjapa and Haker like this.
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    u BiH je trziste dionicama premalo...osim u telekom,elektroprivredu i bosnalijek i eventualno 3-4 druge firme,nemas u sto uloziti novac
    o trgovanju na svjetskim berzama preko brokera iz nasih banaka,provizije i ukupni trosak izadje pofino,tako da je i to upitno koliko se isplati
     
  20. colg

    colg Aktivista

    Jel se iko od vas bavi nekin day tradingom ili copy tradingom.
    Malo sam krenuo na Naga trading to raditi neke novce sam uzeo pa da vidim ima li neko jos iskustva sa tim ?