Pasta na procesoru laptopa

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by bhd, Apr 1, 2016.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Imal ko da radi ovdje ? Kolko love to kosta jel pegla neka
    ...
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zavisi od modela laptopa, neke je zajebano rastaviti/sastaviti da se dodje do procesora, neke i ne bas toliko...
    20-50KM
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: RE: Re: Pasta na procesoru laptopa

    Dv6 -hp? Kolko bi bilo to mislim samo je zamjena paste.huci mi vent na procesoru bezeze da se ohladi
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    Re: RE: Re: Pasta na procesoru laptopa

    Dv6 -hp? Kolko bi bilo to mislim samo je zamjena paste.huci mi vent na procesoru bezeze da se ohladi
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    trebaš ban dobiti što ne nećeš sam da zamijeniš pastu :D
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Radio sam to nekoliko puta i nema šanse da bih se opet toga prihvatio.
     
  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Meni kolega to sve odradi na mom HP pavilion 7. Pastu stavi, ventilatore ocisti, i sta vec jos treba. Pregrijavao mi se bio strasno laptop. Nisam mogao filma pregledat bez da se ugasi od pregrijavanja. Sad kak9 je kolega to se sve odradio, film pregledam, a laptop se skoro ni ne zagrije ni malo.
     
  8. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Vozdra raja, da ne otvaram novu temu, posto ova ima prikladan naslov pa ću je iskoristiti.

    Imam laptop Dell E6540, i7-4702MQ, grafička je 8790M, i prije 10ak dana sam mije jao termalnu pastu, stavio sam Arctic MX-2, nju sam imao u kući...

    Od tad mi se cini da su temperature podivljale, ne mogu ništa odigrati bez da ne doživim thermal throttling nakon 5-10 minuta.

    Dell ima neki stress test za komponente ugrađen softweru za podršku, i kad ga pokrenem, temperatura grafičke skoči do 95C, pri tom testu ne snižava frekvencije memorije i grafičkog procesora.

    Sa IntelBurnIn testom počne throttle već na 85C, I drži tu temperaturu.

    U idleu su temperature oko 50-55C.

    Jel ova pasta uopšte odgovara ovom procesoru (posto je nanosim direktno on die), isti je slučaj i sa grafičkim čipom, posto se oba hlade preko istog hladnjaka.

    Nisam imao ovaj problem prije promjene paste, standardnu line metodu sam koristio, osim ako za ovu vrstu procesora ne treba puno manje paste staviti?

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesli li propuho cijeli kuler prije vracanja, zna se tu dosta prasine nagomilati izmedju finova.
     
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Mozda si stavio previse, skini, stavi manje, pa provjeri opet. Mozda kuler nisi skopcao nazad.
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Bitno je očistiti i procesor chip i dio cooler koji nalegne kako bi bio dobar kontakt nakon skidanja paste.
    Također negdje je potrebno pored paste zamjeniti i thermal pad
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    je li vent vrti na max?
    meni djeluje kao da nisi dovoljno stegao
     
  13. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Sve ovo uradio. Sve očišćeno, sve zategnuto. Opet sam promijenio pastu, stavio duplo manje, sad je temp u idle 7-8C niza tj 45-50C, i dalje se dešava throttle ali duže mogu igrati prije nego se pregrije...

    Elem, malo sam čitao, možda probati undervolt cpu, je li neko radio to?

    Throttle mi se desi na 85C, greška dizajna ovog laptopa je sto su ružno na istom heatsinku postavljeni i cpu i gpu, I jedan drugog griju.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa gotovo svaki laptop ima takav dizajn hladjenja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nesto mi taj heatsink izgleda lose, izgreban ili je ispucao? A pasta ako je stara onda ne valja.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ama i laptop je to, nema on snage da to sve drzi hladno kako kolega hoce..
     
  17. Decerto

    Decerto Komšija

    taj heatsink izgleda ocajno. Nego,skini intelov XTU pa probaj undervoltat procesor,ne moze mu nista bit osim da ti sistem zaledi ako ga previse undervoltas. Ja sam znao spustit temperature i po 20c.
     
  18. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ma heatsink je takav oduvijek, , fazon je što mi je idle temperatura prije bila ista ovakva 45-50C, što je po meni normalno, pogotovo što Win10 čim vidi da ništa ne radiš krene neko svoje smeće vrtiti, tako da je proc i tad na nekih 10% skoro stalno, doduse samo jedna jezgra, na full speedu.

    Eh jučer sam testirao malo, konkretno FIFA20, pokrenem igru, sve radi super, 60fps zakucano, opterećenje procesora 35-40%, grafičke 65%, i konstantno tako, a nakon 10 min polako se počinje smanjivati frekvencija procesora, FIFA čini mi se ne koristi 4 jezgre nego 2, to se sve dešava čim temperatura dotakne 85C, u samoj igri nema pada performansi dok se brzina procesora ne spusti na 1GHz. Nevjerovatno mi je da temperatura tako brzo skoči, pogotovo što mi se ovo nikad prije nije desilo, ni sa daleko zahtjevnijim igrama.

    Pokušao sam jučer i unervoltati sa XTU, našao sam otprilike na -0,080V granicu, ali nikakvog efekta, ni na performansama ni na zagrijavanju. Sve isto.

    Sve mi se više čini da je ovo neka čarlama oko windowsa, ili da pasta baš ne valja nikako, ali i prošli put sam istu pastu stavljao i sve je bilo ok. Je li moguće da je pasta od stajanja izgubila svojstva?

    Eh još nešto, igru nisam pokretao nekih 15 dana, u međuvremenu jedina promjena koju sam radio je da sam ubacio mSata ssd i na nju prebacio igru, ali nisam je pokretao, također je i Win10 radio dva updatea. To su jedine promejene
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nisi odgovorii da li se vent vrti na max?
    Zna se desiti na laptopima da ventilator pocne da zeza, moze max 1000rpm umjesto 2500 npr. Cim dolazi do throttle temp, kod tebe laptop mora da urla.
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako ti se brzina venta ne povećava sa rastom temperature to može značiti da vent ne fercera dobro ( to možeš ispratiti sa stress test senzorima na Aida64).
    Ako radi na max obrtajima a temperatura i dalje raste, to znači ili ti ne leži dobro cooling modul na chipovima ili ti je defektan heat pipe.
    Imaj u vidu da većina grafičkih na laptopima nema thermal shutdown, tako da ti se mogu sjebati kontakti na gpu i gpu memoriji ukoliko kontinuirano gpu temp ide iznad 100 C.