Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni jalapeno bezveze,najneukusnije...ali ukusi su razliciti :D
    dok su mi tabasco najukusnije,imaju neki poseban ukus i miris i smek
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kod mene se jalapena pojede 10ak kila tokom zime. Dok je sezone jede se onako sa rostilja, punjeno sirom itd.
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ekipa, moze li mala pomoc? Nisam nikad prije se bavio poljoprivedom a ove godine zelim da posadim povrce neko. (Krastavica, paradajz, luk, brokula i zelena salata).

    Svaki savjet dobrodošao, laik sam navjeci za poljoprivedu..
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa koliko planiras toga raditi? Nesto sitno na par kvadrata ili vise?

    Za manje povrsine ne isplati se peglati oko rasada Znaci mozes sebi sam prekopati lopatom i onda zvati nekog sa frezom da ti isfreza zemljiste. Rasad kupi na pijaci ili poljoprivrednoj apoteci kad bude vrijeme (maj). Mozes sve na youtubeu naci.
     
    Aldiin likes this.
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    luk i salata se sade sada,za salatu je upitno hoce li uopste niknuti na ovim niskim temperaturama,jer struhne sjeme brzo ali obzirom da je kesica 1 kM,neces puno izgubiti :D
    luk se sadi u retke...napravis lijehu (gredicu) i na svakih 15ak cm proparkas redke i u redke stavis sjemenski luk i onda to zagrnes tom istom zemljom
    paradajz se sadi u zemlju u maju (polovinom maja obicno) a rasadu kupis na pijaci (ne preporucujem,rasadu treba kupiti od nekog provjerenog a ne od bilo koga) i onda iskopas vece rupe u zemlji,stavis stajskog djubriva malo ili zrelog i stavis u zemlju duboko i zagrnes i zalijes odmah(ako su sadnice prerasle,treba ga ukopati sto duplje,da ne viri puno iznad zemlje,jer ce se prevrnuti i slomiti)
    ako ces ti praviti sebi rasadu,onda se sada sije paradajz i to je malo teze,jer moras imati odredjene uslove,temperaturu,vlaznost i tako to
    krastavice sadis isto u maju...takodjer napravis male gredice i posadis vise sjemenki a kada nikne,ostavis 3-4 da rastu,ostalo pocupas
    brokule se sade isto pocetkom ljeta...u biti,na svakoj kesici sjemena koju kupis imas pozadi vrijeme sadnje
    u biti,nista ovo nije tesko,cak je prelagano...a najbolje je da probas sam i da vidis kako ti to ide,nemas sta izgubiti,osim 10-20 KM na rasadu i sjemena,zavisno od kolicine
     
    Aldiin likes this.
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Odvojio sam jedan dio bašte za ovo. Ugrubo sve to na nekih 15-20m2 mozda. Sadim za sebe samo. Više bi volio jesti domaće i svoje. Provjereno.
    Puno je ukusnije od kupovnog. A i malo neki hobi novi za probati.

    Dosta je bolje kad neko od kolega ovako napiše.. hvala zipo. Definitivno cu probati onda to sve posadit, dati šansu pa ako propadne, nikom ništa.

    Vjerovatno cu kupiti rasadu, samo pojma nemam od koga. I moram zemlju malo pripaziti, prekopati, podjubriti definitivno.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    danas buraz i ja ostricali sve vocke sto smo imali ,takodjer i kupine ostricali i povezali...kupine su vec napupale
    vijeli dan proveli vani,bas lijep osjecaj...sunce je konacno pocelo da grije :D

    fotka kupina


    [​IMG]
     
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Sta krije taj pored tebe u kuci pa je digao toliki zid? hahahaha
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    taj dio je raznoraznim muljanjima ukrao od mene,pa da se ne gledamo
    seljak dosao u grad i poceo se siriti...ne trebam nista vise govoriti

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da malo ozivimo temu a i usput da vidim gdje su dosadasnji poljoprivrednici :D
    Evo par slika...ove godine sam sebi uzgojio rasadu paradajza,4 sorte i malo tabasco chilija
    i aroniju sam pokosio prvi puta ove sezone

    17.4.2019.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]

    25.4.2019.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]

    aronija

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    SpookyMoO, donjapa and AdoSA like this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da dignem malo temu.
    Stari hoce da uzme trimer za travu, benzinski, nece el. Gledam po piku 160-240KM raznih nekih proizvodjaca, a ja imam osjecaj da je to sve isto sr*** samo drugo pakovanje.
    Ne treba nesto profesionalno, cisto da se moze oko kuce na nekim mjestima gdje ne ide sa kosilicom.
    Ima li neko iskustva sa tim stvarima?
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    za tu svrhu mu je idealan elektricni sa baterijom
    ja da sad kupujem trim gledao bi da je sto jednostavniji mehanizam za ubacivanje silka u ovog villagera je to katastrofa (mada ima i boljih vjerovatno verzija od villagera)...
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Reventon - ako je nesto manje, tj trava i tako to onda elektricni moze posluziti. Ali, ako je ipak malo jaca trava, korov i sl onda nesto jace.

    Mi smo uzimali Fuxtecove proizvode. Nikad ranije nisam cuo za njih ali tad malo istrazivanja i djelovali dobri. Ne znam ni koliko godina ima vec da koristimo (sad pogledao, 3g preko PIK-a) i zadovoljni. Mi kosimo oko biljaka tako da nije obicna trava nego ima i korova i nema problema.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Btw - kako ide sa poljoprivredom? Mali update:

    - mi radimo na osposobljavanju malog pogona za proizvodnju dzemova. Sad imamo duplikator, sterilizator (amburator, aligator...), reflektometar i ostalo potrebno da se proizvodnja dzema koliko toliko automatizuje.

    Jedna sitnica koja nam treba je dozer, da uzima iz duplikatora i dozira u tegle da se u potpunosti automatizuje.

    A za odrzavanje same plantaze, kosilica *sjedeca*, trimeri, busilica za rupe (fuxtec isto), multikultivator sa prikljuccima. Malo po malo se dosta novca ulozi, a vidjeti cemo hoce li se isplatiti.

    Mi se fokusiramo na proizvodnju dzemova dok je komsija isao na proizvodnju sokova tako da se kompletiramo.
     
    Reventon likes this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Oo djeste poljoprivrednici
    Kod mene standardno...paradajz evo pikiran,raste,malo tabasco chilija za sebe
    Krompir,luk posijano ali susa,krompir jos nije nikao a posijan prije mjesec

    Aronija evo cvjeta,nadati se da ce biti roda

    edit
    evo slika sadasnjeg paradajza...prosle godine bio puno bolji na isti datum
    [​IMG]

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 23, 2020
  16. Majesco

    Majesco Aktivista

    Nemoj to uzimat to je bukvalno smece, trimeri i motorke sto prodaju, nemaju servise ni dijelova.
    Ako hoces nesto imalo kvalitetno uzmi Villager, imaju jako veliku servisnu mrezu kod nas.
     
    Reventon likes this.
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ima i nesto korova, nije samo trava, tako da elektricni ne pomaze. Fuxtec nema u Tuzli, pogledat cemo taj Vilager, hvala.
     
  18. Majesco

    Majesco Aktivista

    Pogledaj model Villager BC 900 S on je oko 300KM ima ravni karden, ovaj bi najbolje odgovarao posto ide preko ramena i lakse je za stariju osobu da koristi.
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Od ovog sam lika ja uzimao svoje Fuxtec proizvode. Da se razgovarati s gospodinom, i za cijenu i za posiljku i za kombinaciju sa drugim proizvodima i ostalo.

    https://fuxtec_bh.olx.ba/

    Cuo sam za Villagera ali ga nisam koristio. Jedino za ovo i jedan Stihl trimmer mogu garantovati da rade bez problema u teskim uslovima, na plantazama gdje se kosi i do 2-3 puta sedmicno s njima oko biljaka. Znaci ima dosta sati rada.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne izgleda lose Fuxtec, poslao sam mu poruku za jedan model jer ne vidim podatke o garanciji i servisu. Villager 900s ima 3 godine garancije a servis je blizu. Dobra stvar je sto kod oba modela dodje i pojas, sto nije slucaj kod ovih kineza. To bi trebao dodatno uzimati.