All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. heroic

    heroic Komšija

    Sto napisa Qler, "statistika", zna se koliko cesto u prosjeku ljudi mjenjaju auta, a pogotovo u EU npr gdje se dosta auta uzima na operativni leasing (kod nas je vise zastupljen finansijski leasing, sto u biti obican kredit). Znaci imas ugovor npr 3-4-5 godine, placas mjesecno i nakon tog perioda moras "otkupiti" ostatak vrijednosti auta, to niko ne uradi nego samo uzme za istu mjesecnu ratu iduce auto.

    Isto tako ako mogu ustediti 10% na nekom dijelu/komponenti, a da kvaliteta bude takva da u garantnom roku ne "crkne" vise od 10% primjeraka, razlika je njima cista zarada. Izracunaju te stvari, skontaju sta im se najvise isplati i to ganjaju.
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Pa dobro ima statistika, ali šta ako kupiš auto za keš koji su uštedio i planiraš voziti 10 godina i rikne ti lanac nakon 5-6 godina, a ti dao bruku para za neki npr bmw koji si sanjao pola života, e to je prevara jer taj lanac nije predviđen da se mjenja. I to to popraviš za bruku para opet, ali tu duševnu bol niko ne izliječi...
    A to za dijelove traje već odavno, pa akumulatori kao da imaju tajmer u sebi, čim izađe garancija on rikne

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma jebo Vas ta auta, na 307-ci najveći kvarovi koštaju 100 KM :D. Skoro lik kupio mappiran ecu za samo 100 KM.
    Lijepa 307-ca, u 5 godina i 120k. dao sam ukupno 600 KM.
    Volim ja svake godine na Korčuli i Pelješcu 14 dana umakat jaja u more i uživati, nego dati godišnje taj novac na raspali premium koji ću vozati po Bosanskim rupama.
     
  4. nFare

    nFare Komšija

    Upravo tako kako heroic napisa, jednostavno je to pravilo na konzumerističkom zapadu, pogotovo za auta premium cijene, to je Leasing u 95% slučajeva, drljaju 3-4 godine, nikad ni haube ne otvore, i nakon toga preuzmu novo, jednostavno te uvuče u sistem iz kojeg ne izlaziš, niko ne otkupljuje auto jer se ne isplati. Onaj ko štedi za auto iz snova, to sigurno nije neki aktuelni model, već nešto što si lijepio na zidove i nekad čitao u časopisima a znaš koliko zaboli ove korporacije za to što si ti morao mijenjati lanac ili set kvačila za koje si izvalio cijelu platu...
     
    heroic likes this.
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Moraju haubu otvorit da naliju tekućinu za pranje šoferke
    Ma znam, mi vozimo ta auta što oni više neće... Kupujemo ih stare 3-5 godina za 35-40% cijene novog... Nama se isplati jer nam je novo preskupo za naš standard, a ta auta mogu da služe još mnogo godina bez velikih troškova...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Moj auto je s leasinga dosao. 2 godine star, presao 58k. Cijena naspram novog bila oko 40% manja.
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  7. nFare

    nFare Komšija

    Voze u servis i zakazuju termine kad nestane tekućine ako vjeruješ. Ima naravno dobrih i razumnih auta ali ova "executive" klasa, to još uvijek kotrljaju ovi staromodni direktori po 50k Km godišnje, što ne znaju za video konferenciju i mrsko im prditi po kancelariji a firma plaća flat troškove. Ali odzvonilo je i tome, autoindustrija je totalno u wind of change dobu...

    @Zeleni, to je naravno totalno razumno i dobar ulov, više mislim na ove što izađu iz svih garancijskih rokova i neke razumne kilometraže, treća ruka recimo, tom što poslije tebe sjede u to auto može bit i ne bude neko veselje dugoročno...
     
    Last edited: May 18, 2020
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Poznaniku su na servisnoj inspekciji dosuli litru adblue-a u Merca i samu tu stavku naplatili nekih 150-200 eura :D
     
  9. nFare

    nFare Komšija

    Sad obzirom da ga ne znam, nije fer da kažem neka su. :D
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma bezobrazno od njih, odvezes auto na obavezam pregled zbog garancije, hajde znaj da ce dosuti litricu od 50 centi i opaliti te po usima.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A bas gore mozes i ulje i filtere odnijet u ovlasteni, te samo platit ruke, i to i dok je auto u garanciji...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. becke

    becke Aktivista

    Ja sam na testnim autima dosta koristio pogled iz pticije perspektive. Parkiranje je kao da igras stari GTA :)
    Nova auta su vecinom dizajnirana tako da je preglednost ravna nuli i senzori/kamere dosta pomazu.
     
    heroic likes this.
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Rđavoj *iti dlake smetaju, u bivsoj jugi se sa Yugom 45 6-oro do Jadrana vozilo u sred ljeta. Sad se ne moze bez parking senzora, ljudi su postali roboti, izgubio se osjećaj za prostor.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Slaba vidljivost kratkih prozora i velikih A i B stubova je sigurnosni problem. Ne ćejf. A da je bilo para, išli bi oni i sa Mercedesom SE na more.

    Kada komšija dodje iz njemačke mečkom, cijelo selo se vozalo.
     
  15. xman

    xman Komšija

    Da al Yugo je dug 1.50cm a ovaj C5 sto sam danas provozao skoro 5m:D
    Nema sanse da nakon 15god manjih auta ja bez parking senzora uzmem ove danasnje brodove.
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    Ma samo se uzdati u konjske snage, sve cetiri!
    [​IMG]

    P.S. Ja na krovu vidim barem 5-6 senzora, 360-stepeni pogled dok parkira.
     
    NeTRa1der and Qler like this.
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Često parkiram svakakva auta, od dzipova do velilih limuzina i ne znam kako ne možeš bez senzora sa dva normalna retrovizora. Samo me zbuni kada krene pištati sa svih strana u uskom prostoru.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne serite, vozao se Mercedes 123. samo nišaniš sa onim znakom. Kakva preglednost i kita. Kako ljudi dvosovinca parkiraju i okreću.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma buraz uzmeš ovaj C5 2.0 HDi, ovaj goldauto je okej. Drug kupio od njih Škodu, eno 4 godina kako vozi bez problema.
    https://www.olx.ba/artikal/38138768/citroen-c5-2-0-hdi/
    Džaba auto, koža, navi, senzori. Za nijemca sa ovom opremom moraš dati 20k.
     
  20. becke

    becke Aktivista

    Normalno da se moze. Ljudi parkiraju sleper bez senzora, ali je sa njima je vecini lakse.
    Poenta je da se danas dizajn oslanja na to da ce auto imati senzore i kamere, pa sta fali ako je preglednost nula, bitno je da izgleda kul.

    Treba znati voziti i tretirati senzore kao pomoc, a ne kao nesto sto ce voziti za vozaca.
    Realnost je da te stvari mogu spasiti od sudara ili neke manje stete prilikom parkiranja ali i da se ljudi na to oslanjaju previse.
     
    Last edited: May 19, 2020
    heroic likes this.