Upgrade - nedoumice oko kompatibilnosti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ---, May 25, 2020.

  1. ---

    --- Aktivista

    Konfa mi uskoro puni 7 ljeta i krajnje je vrijeme za upgrade. Budzet mi i nije astronomski (trudim se da ne predjem 1500) ali jos veci problem mi predstavljaju potencijalni problemi s kompatibilnoscu - konkretno RAM-a i kartice s plocom koju planiram uzeti.

    Uglavnom, moj konfuzni plan je otprilike ovakav, pa kome se da pripomoci bio bih zahvalan:

    - Komp se gotovo ekskluzivno koristi za rad (foto/video editing, manje-vise kompletan Adobe paket). Gaming tu i tamo. Volio bih recimo obrnuti Cyberpunk 2077 kad izadje ali to je zasad tek jedan naslov na horizontu koji cu igrati na PC tako da nema smisla na njemu bazirati upgrade - posebno sto ne planiram mijenjati ni monitor koji je FHD.

    1. MATICNA: Tomahawk B450 Max.

    2. PROC: 2700x

    3. PSU: Evga 650w P2 ili G2.

    4. RAM: ogromna nedoumica. Situaciju mi dodatno komplikuje to sto bih RAM uzimao s US Amazona (imam Amazon store kredita taman dovoljno za RAM). Stvar je u tome da koji god 32GB kit sam nasao po normalnoj cijeni njega nema na QVL listi za Tomahawk Max. Onih par s Amazona koji su na QVL listi su skuplji za 50+%. Postoji li jos neki siguran nacin da provjerim da li ce neki kit raditi? Konkretnije, htio sam G.Skill TridentZ (F4-3200C16D-32GTZR) ili TridentZ NEO (F4-3600C18D-32GTZN). Isprva sam gledao i neke Corsair modele, ali na QVL listi su za Corsair uz serijski broj navedene i verzije (koje nijedan seller na Amazonu ne navodi) tako da sam odustao.

    5. SSD: Evo 860 1tb

    6. GPU: jos jedna ogromna nedoumica. Sad zasad (a to je minimum narednih pola godine) bih volio ostati na svojoj GTX970. Medjutim, pogadjate, nije na QVL listi. Sta mogu ocekivati? Je li neko slucajno koristio istu kombinaciju?

    Hvala unaprijed na pomoci.
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    QVL ne mora nista da znači, to je kratka lista komponenti koju je Tomahawk testirao na toj ploči.

    Shvati da oni ne mogu fizički testirati sve komponente na trzistu i naravno da onda dosta stvari nećeš naći na QVL listi.

    Grafička će raditi bez ikakvih problema, vjerovatno i ram ali, to neću da ti garantujem jer Ryzen zna biti veoma izbirljiv.

    Usput, idi na m.2, dobit ćes puno bolje brzine od sata diska ako je već produkcija u pitanju.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Imam ram koji je na qvl list pa ne radi na deklarisanoj brzini sa 2700x, dok je sa 2600 radio, tako da se ne mozes striktno osloniti na to, zavisi od primjerka procesora.
     
    Last edited: May 25, 2020
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ram sa QVL liste je sigurnoiji i to je to. Ja kada sam kupovao, dogovorio sam se sa prodavacem ako ne bude ok da zamjeni za drugi. AMD je izbirljiv.