Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Drug mi vozi 3008 gen2, presao oko 90k, nikakvih kvarova nije imao do sad. Osim sto nemas prostora kao u karavanu i sto su poskupi auto je zaista dobar.
     
  2. tesy

    tesy Novi član


    Sa Bravo-m nemam iskustva, što se tiče Eleganta poznajem 3-4 osobe koje su kupile kod njih i nije bilo većih problema, ali što se tiče marketinga i garancije koju daju to ostaje samo na marketingu . Na licu mjesta im dokazano da je skinuta kilometraza, nakon cega postaju neugodni za bilo kakav razgovor, tako da ja kod njih ne bi navratio . Opet kazem da ne prave marketing sa garancijom (na km) ne bi se na to ni okrenuo , jer je svakako 90% vozila vraceno ...
     
    bhd likes this.
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ko god kupuje auto starije od 3 godine, ne znam zašto da gleda kilometražu. To je meni glupost, jedino da se kupuje auto od prvog vlasnika u BiH, za sve ostalo nije bitno.
     
  4. tesy

    tesy Novi član

    Vec sam naveo da se na km ne bi ni obracala paznja da ne "upadaju" sa svojom garancijom na km . Jednostavno bi da se pravis mutav i da ti se bukvalno smiju u facu , kad im dokazes suprotno opet si ti kriv , a ne oni ...

    Mislim da ni tebi ni bilo kome ne bi bilo drago da ti neko pokusa prodati auto i "garanciju" u vrijednosti 20-25-30 hKM , tj. svjesno te napraviti budalom . Opet kazem da ne upadaju u oci sa tom "garancijom" ne bi niko ni obracao paznju sta pise na satu , jer to svakako znas da 90% nije tacno .
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Ne vraća se možda u 10% auta, koja su malo prešla iz drugih razloga, dugo stojala, oduzeta, slupana i slično. Inače ne bi kod nas došla tako jeftino sa malom kilometrazom. Ebg koliko para, toliko muzike. I opet kod nas narod mutav, više voli auto prešlo 150k od švercera nego 250k+ od prvog vlasnika. A zapravo je to 350 vs 250, ali nešto im srcu ljepše kad gledaju lažnih 150 ispred sebe.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    tesy and xman like this.
  6. vutra

    vutra Komšija

  7. xman

    xman Komšija

    Vracanje je izgleda prisutno u cijeloj evropi/svijetu. Salje mi kum linkove sa nekih njemackih "PIK"-ova auta u dvoristima kod ljudi pise 1 vlasnik,presao ispod 100k a 2011 god.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa eto meni je kolega neki dan uzeo Passata CC 2.0tdi sa malo vise od 100tkm na satu a auto je 2011. 1. vlasnik jbg ko kupuje dizela i vozi ga 10tkm to ovdje u Njemackoj predjes dok si reko keks to mi je 10 tankova punih. Evo ja cu za nekih 15ak dana preci 6tkm. Kod nas bas i ne utjece kilometraza na cijenu koliko vani. Kaze ADAC svako 3. auto mjenjano kilometraza u DE. Ja za svoje ne garantujem da nije vracano iako je servisna sve regulara. Prije sedmicu vracam se iz Bosne Austrija puna kombija nasih tabli u 2-3 u jutro sa praznom prikolicom idu nesto pazariti u DE. Logicno kupuju najjeftinije sa puno km ili udarano i tu najvise zarade. Moj komsija kupio Octaviu 2005. i ulozio u nju dosta para vazda neki problemi a svercer od kojeg je kupio hvali se pred nama kako vraca kilometraze za 10KM jbg. Mislim ni ta kilometraza nije problem ako je auto servisirano regulara sto Dino spomenu jednom.
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ipak nije sve tako crno, može se naći regularno auto sa normalnom kilometražom. Evo ja da kupim auto ne bi uspio za deset godina preći 70k. Evo moj deda će nov kupiti i on će još manje prelaziti, plus znam dosta ljudi koji tako voze, tako da se može i na oglasima naći takav primjerak, samo treba biti strpljiv jer kod nas se ipak proda mizeran broj novih auta.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Naravno da moze ali je sporo i potesko
    Prvo moras imati spremne pare u kesu i krenuti u kupovinu a kod nas malo ko ima tako,nego obicno nudi svoj stari i doplatu za novi ili druga situacija,ako prvo prodas stari,onda ti se zuri da kupis novog i ne mozes cekati nekoliko mjeseci da naleti dobar primjerak
    U svoj toj zurbi,negdje se zahebes i napravis gresku u koracima i jbga

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da mijenjam auto, vjeruj uzeo bi tu tvoju 301, kod mene jedan kolega kupio C4 od prvog vlasnika u Tuzli sa 50k, eno 5 godina nije ništa promijenio sem ulja i filtera, ta auta su najbolja, ovo sa placeva su uglavnom leševi, a kad kupuješ leševe najbolje je uzeti što mlađeg.
    Meni je za naše uslove 301 vrh auto, taman do 120 km/h prede, u gradu malo troši, ima robusniji ovjes za naše retardirane ceste i lagan je.
     
    Last edited: Jun 8, 2020
  12. selvin

    selvin Moderator

    Evo je, ceka te :D Ja sam na pik stavio vecu cijenu radi korisnika sto se javljaju u zamjenu sa krsevima od svercera sto ti rece. Kad se neko javi za kes, fino spustim. Nije mi hica, vjerovatno cu se zeznuti ako i kupim nesto drugo, ali mi je malo i dosadilo auto a i da mi je nesto sa petim vratima. Auto sa 4 vrata je za prostor haos u gepeku, npr. passat, a4, i slicno. Dok ne pocnes ubacivati nesto gabaritno mislis da imas velik gepek. Imas litrazom, stane bruke stvari, ali da mi je da mogu gepek otvorit k'o covjek da bacim unutra kolica k'o vrecu brašna :D Nije bas neki izbor limuzina sa petim vratima, a karavana ko fol ne bih, ko zna...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nova 508 ima 5 vrata :D
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Bolji ti je 2008 od Captura, malo je Captur precijenjen a ustvari su isto. Meni je 2008 bolja iznutra.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Novoprom je oficijelni ako se ne varam, pa je sigurnije kod njih nego kod svercera. Pogledaj sta imaju, kako vidim na ovom tvom linku ima ovaj od 19800 kod njih.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Onda je tvoj izbor skoda, znaci gepek se tako otvara da mozes frizider prevuci bez problema.

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Pa da, i octavia i superb se tako otvaraju. Octaviu ne bih, superb novi izgleda dobro. Ima i insignia, i nova i stara. Ima i Audi A5. Nije bas da je skroz mali izbor, ali ako hocu mladje, poskupo je :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  18. vutra

    vutra Komšija

    @Bio_Sam_Zmijanac
    95% sam siguran da će aBd biti 2008.
    Sad samo gledam da u budžet uguram svu opremu i ako je moguće registraciju.

    @selvin
    Pogledao sam. Klima jednozonska i samo prednji električni podizači stakala. Možda je nitpicking, ali grip control sam halalio, ovo nedam :D.

    Pošto nisam do sad kupovao auto, kakva je procedura kod kupovine od, recimo, fizičkog lica? Na šta da obratim pažnju?
    Opletite :D
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Ja spremam narudzbu za Captur E-Tech i ima sve, ali jednozonska klima, auto kosta 34.450 EUR prije popusta...uzas :D
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    bhd likes this.