Konfiguracija do 1400 km

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Elegance, Jun 4, 2020.

  1. Elegance

    Elegance Aktivista

    Pozdrav ekipa, prije svega da vas pozdravim, dugo nisam navracao na forum.

    Doslo je vrijeme da i ja kupim neki komp do nekih 1400 km, sad glavni je problem sto sam ja ispao totalno iz fazona sta je u trendu, sta je dobro/lose i sta je novo izaslo (preko 3 godine nisam nista detaljno pratio). Malo sam se informisao zadnjih 15 tak dana i istrazivao ali sam i dalje zakrzljao po tom pitanju pa ste mi naumpali svi vi jer znam da na ovom forumu obitavaju strucnjaci :D .
    Ovako, prije svega komp bi se koristio za neki lagani gaming (1080p - 60 Hz monitor) i za posao, sto se tice posla nista zahtjevno ne koristim od programa tako da cemo lahko za to. Ono sto bi volio da postavim temelje nekako za buducnost u smislu sutra da mogu lahko upgrade procesor / grafu kad ovi dotraju pa sam mislio iskoristiti ovu Ryzen platformu. Ispod ide ono sto sam ja nekako sastavio tako da je svaka sugestija dobrodosla, napomena da sam uzimao nekako najeftinije cijene sa pika, nista nisam puno istrazivao po radnjama nego bukvalno treba mi ovo, trazio po piku i lijepio cijene, tako da mi je jasno da neke komponente ce biti sigurno skuplje nego sam upisao.

    AMD Ryzen 5 2600 - 239KM
    ASUS TUF B450-PLUS GAMING 200 - KM
    TEAM GROUP 16GB T-Force Delta DDR4 3000MHz CL16 - 145 KM
    SAMSUNG 250GB 970 EVO Plus M.2 - 150 KM
    GIGABYTE GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC 4G - 370 KM
    THERMALTAKE Smart RGB 500W - 90 KM
    MS Aquarius RGB Tempered glass - 90 KM
    SSD KINGSTON 480 GB A400 - 100 KM

    Eh ovo bi izaslo nekih 1400KM, ALI ovo sam sastavio sve prije nego sam saznao za B550 pa bi tu volio prodiskutovati ali cemo redom ici.

    Procesor - druga opcija mi je nekako jaci Ryzen 5 3600 ali mislim da bi ovaj 2600 taman gurao ovu GTX1650
    Maticna - kao sto rekoh sastavio sve i onda sam vidio najavu b550, sad glavno je pitanje da li cekati b550 ili ici na X570 (dvije se mogu naci oko 300km a to su MSI X570-A PRO i MSI MPG X570 Gaming plus), koja ce u buducnosti donositi bolji support za eventualnu nadogradnju? B550 je noviji ali je X570 vise premium koliko shvatam - jasno mi je da ovom drugom opcijom probijam budzet :D
    RAM - Prijedlog dobrodosao ako je ovo navedeno smece, koliko shvatam bitno je da nije brzina ispod 3000MHz da bi mogla hraniti graficku (ili grijesim :D)
    Storage: Isao sam po recenzijama na ovaj provjereni NVME samsung (koliko sam zaostao u pracenju tehnologije nedavno sam tek cuo za NVME tehnologiju) i drugi je ovaj SSD KINGSTON (znam da je smece ali bi ga koristio samo za storage, igrica, programa - sugestija dobrodosla)
    Napojna: Znam koliko je bitno stabilno napajanje, pa mi je opcija ovo ili drugo 700W Chieftec GPS 700A8 koje je negdje oko 100km, cini mi se oba su 80+
    Kuciste: Tri ventilatora za usis vazduha, ali izgleda sa greskom gdje su tri ventilatora zalijepljena bukvalno za prednje staklo pa usisavaju zapravo nista, ali ima simple fix koliko sam vidio cisto da se pomjere iza nosaca i time bi ubacivali vazduh
    Graficka: Eh sad tamo gdje sam se najvise dvoumio, posto idem na taj 1080p mislim da mi neke od ove tri grafe mogu pruziti ugodno igranje 2 godine pa bi nadogradio, uglavnom dvoumio se izmedju navedene, RX 580 i RX 5500 XT. Na kraju odabrao ovu jer trosi koliko sam vidio 100W manje od RX 580 u loadu a performanse su tu negdje

    Eto raja, izvinite sto se ja ovoliko raspisah, kome nije mrsko neka preleti i svaka sugestija je dobrodosla.
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ne treba ti B550, ZEN3 tj, ryzen 4gen dolazi na B450. ZEN4 je nova arhitektura, nove ploce sa ddr5 (pretpostavka).

    M.2 EVO je po meni precjenjen. Pogledaj Adata XPG i Patriot Viper ako ih mozes naci za manje para.

    A400 Sata zaobidji u sirokom luku, qlc nand memorija, jeftini kontroleri koji ne podrzavaju interno kesiranje podataka.

    Iako je Thermaltake sasvim ok, isao bi na nesto kvalitetnije.
     
    Last edited: Jun 4, 2020
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    NVMe generalno nije precijenjen, nije neka ogromna razlika u cijeni u odnosu na SATA, ali neki modeli jesu. Naravno zavisi od toga sta tebi treba, ali za generalnu upotrebu uzmi Crucial P1 koji je odlican u jeftinijoj kategoriji. Ako ti treba nesto sa jacim performansama, umjesto tog Samsunga preporucujem Corsair Force MP510, koristim ga i sam, prezadovoljan sam.

    Sto se ploce tice, nikako Asus TUF. Gledaj neku MSI, recimo B450 Tomahawk Max. Mozes i sacekati B550 pa gledati recenzije i vidjeti kako ce se koja pokazati, ali kao sto rece Aldin, B450 bi trebao podrzavati i narednu generaciju.
     
  4. Elegance

    Elegance Aktivista

    Hvala ekipa na odgovorima, evo sad sam bacio oko na ove SSD sto je Aldin preporucio, pa onda sta mislite da izbacim ovaj Samsung + Kingston i jednostavno uzmem CRUCIAL 1TB P1 M.2 PCIe M.2 2280 koji je 260 KM, sto mi dodje skoro isto kao ove dvije kombinacije i mirna Bosna.

    Dalje, znaci gotovo je sigurno da ce podrzavati i neke buduce ryzen (zen 3 jel), tako da bi mogao ici sa ovom B450 Tomahawk Max. Izabrao sam bio ovu ASUS TUF jer nisam htio bas najeftiniju maticnu.

    Dalje, je li mogu proci sa jednom od ove dvije napojne ili ako imate nesto drugo preporuciti za oko 100km.I pretpostavljam da vam je RAM , graficka i procesor okej?
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kolega prodaje EVGA G2 850W napojnu, 80+ Gold certifikat, mnoooogo kvalitetnija i jaca od tih koje si naveo gore.

    https://forum.hardwarebase.net/index.php?threads/p-evga-g2-850w.35691/

    Iako nije nova uvijek bih je uzeo prije tih novih.
     
  6. Elegance

    Elegance Aktivista

    @KingT svakako da cu kontaktirati kolegu, ponajvise zbog gospodina na tvom avataru :D. Svidja mi se opcija, vidim bas da je top napojna i modularna i ispostovala bi me u buducnosti

    @Aldiin sta mislis o CRUCIAL 480GB BX500 umjesto ovog Kingstona? Jel on ima interno kesiranje podataka, citao sam i ja da je ovaj Kingston smece i da nakon sto se kapacitet diska popuni jednostavno dropaju performanse i bude gori od obicnog HDDa
     
  7. igor.g

    igor.g Komšija

    Jedini qlc što iole valja je 665p od intela. Ja bi to svejedno zaobilazio
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Kako god A400 zaobilazi u sirokom luku
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kingston a2000 bestbuy za nove nvme diskove, bolji je disk od p1.
    Kupis njega od 1tb i miran, bolja opcija nego dva manja.
     
  10. Elegance

    Elegance Aktivista

    Super, hvala na sugestijama, ici cu definitivno na tu opciju.
    Uglavnom na kraju imamo ovo:

    AMD Ryzen 5 2600
    MSI B450 TOMAHAWK MAX
    TEAM GROUP 16GB T-Force Delta DDR4 3000MHz CL16
    GIGABYTE GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC 4G
    THERMALTAKE Smart RGB 500W - eventualno polovna sto je kingT predlozio
    MS Aquarius RGB Tempered glass
    KINGSTON 1TB/1000GB A2000 M.2 PCIe M.2

    Ako ima jos neka sugestija dobro je dosla, sto bi rekli, recite sad ili sutite zauvijek :D
    Sad slijedi tezi dio posla, naci svaku ovu komponentu i naruciti
     
  11. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Jun 5, 2020
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jel problem kod rtx 2080 windforce ili svi modeli sa tim ventovima? Ja sa gtx 960 wf nemam nikakvih problema.
     
    Last edited: Jun 5, 2020
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Uglavnom noviji modeli imaju problem RTX kao i GTX 1660 ( Ti ) i 1650 zbog fan stop,a ogroman broj raje se zali i na fan rattle navodno lezaj spadne zbog lose kvalitete.

    https://forums.guru3d.com/threads/r...revving-noise-and-turn-on-off-problem.423708/

    Kod mene je slicno.Zatrpani su forumi vjeruj sa ovim problemom cak je bio pokusaj globalne tuzbe gigabytea jer su navodno raji vracali karte pod izgovorom da je sve ok da ce updateom biosa rijesiti i da bi kroz bios samo dodali fan na 40% rpm :D presmijesno.
     
    Last edited: Jun 5, 2020
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne kontam kako su uspjeli zajebati tako solidan sistem hladjenja. Vjerovatno su promijenili dobavljaca dijelova, jer ovaj moj model radi savrseno.
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    A tek hladjenje pa to je cirkus.Moja grafa zimi ima temperature 79-80c i jos pri nenormalno visokim obrtajima u full loadu koji prelaze uveliko 85% i stvaraju veliku buku ventovi.

    Moj prijatelj ima RTX 2080 Gaming OC model koji i ljeti ne prelazi vise od 70-71c dok zimi uglavnom bude od 62 do 67c zavisno od naslova.
     
    Last edited: Jun 5, 2020
  16. Elegance

    Elegance Aktivista

    Nisam za to znao, vidim kod Mickey84 ima Asus Phoenix GeForce GTX 1650 Super OC, ona ima jedan ventilator ali pretpostavljam da to nije problem posto se grafa ne grije i ne trosi puno? Usput bi kod njega mogao naruciti i par ostalih komponenti.
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  18. Elegance

    Elegance Aktivista

    Koliko vidim ovo je obicna 1650 ali su slicne zapravo, sto se tice Super verzije uspio sam po komentarima naci da u full loadu ne prelazi 75c tako da mislim da sam okej s tim.
     
  19. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Nema ni windforce problem sa temperaturama cak sta vise ima odlicne,ali ja sam te upozorio na windforce model zbog problema sa fan stop koji je katastrofalan propust.

    https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-geforce-gtx-1650-super-windforce-oc/32.html

    Ventilatori ne vrte do 50-55c i onda nastaje problem u idle dok guglas konstantno prelaze iz neaktivnog u aktivno stanje sto iritira uzasno.To se moze naravno u softweru podesiti da budu stalno aktivni,ali kljucni problem je los kvalitet ventilatora tj. lezajeva koji u vecini slucajeva vrlo brzo zaribaju.
     
  20. Elegance

    Elegance Aktivista

    Jasno kao dan :D, ici cu onda vjerovatno sa ovom pheonix verzijom ako mi sta drugo ne izleti, ali malo cu je jos progooglat