Monitor, savjet

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Filozof, Apr 7, 2020.

  1. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Zakljucaj ti ovo odmah

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne treba nista preko 120-144Hz jer neces igrati igre stare 15 godina, ili ganjati PC od tri milje. Ali da se primjeti razlika, primjeti se. Takodjer, i ako igre variraju izmedju 50-70 FPS, onaj "brzi" monitor prikaze vise frejmova jer "fiksi" 60Hz pojede par frejmova. Nije sinhronizovano sa refreš rateom. Zato imamo vsync/freesync/gsync da se frejmovi ne gube.

    Ja bih isao na kvalitetniji 120/144.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam bas casual gamer, i iskreno, evo imam 155Hz i 60Hz monitore, meni SC2, AoE, Civ isto rade :D
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    To ti mozes igrati i na E-Ink ekranu :D
     
    Decerto and Qler like this.
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hajde da ne otvaram novu temu da dignem ovu.

    Ganjam adekvatan monitor za @heroic-ov build. Sad trenutno imam 2x Dell U2412M kojih sam se mislio rijesiti. Ganjam nesto do 1000-1500 KM

    Navikao sam na dva ekrana znaci trebao bi nesto vece, ali sta je mjera?

    Casual gaming, svega po malo, kako voda na mlin nanese nekad FPS, RPG, RTS etc. Pretpostavljam da je 1440p i 166+Hz way to go ali sta ganjati? Mada ce se iskreno najvise vremena provesti na kodiranju i surfanju zna se opaliti koja igra pa nebi da me monitor ogranicava.

    Trenutno ce konfu pokretati 1060 ali uskoro ce se i to nadogradjivati, cekam ove nove serije sto svi spominjete :)
     
  6. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    @donjapa

    Imam ovaj nesto vise od pola godine i sve preporuke za monitor.Prvi monitor koji sam kupio u zivotu sa zero backlight bleed .. znaci nema ni najmanjeg probijanja i monitor je perfekcija po tom pitanju.

    Model je bez HDR-a koji je po meni besmislen sa vecinom monitora bez 1000 niti.Zasicenost boja je dobra sRGB 99%.Naravno ima nekih novih modela vjerovatno sa napucanijim specifikacijama,ali ja ovaj ne bih dao ni za jedan s obzirom kakvih sam problema imao sa BLB.

    G-Sync 144Hz sa OC opcijom na 165Hz radi besprijekorno.Monitor je malo skuplji,ali sa razlogom.

    https://shop.imel.ba/artikal/lg-monitor-32gk850g-b-315-g-s/

    Ima i ovaj novi model povoljnije pa vidi neke recenzije.

    https://shop.imel.ba/artikal/monitor-asus-315-xg32vqr-curved-90lm03s0-b02170/
     
    Last edited: Jun 22, 2020
    donjapa likes this.
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Pogledaj moj 49" 144 Hz :)

    Monitor 49" 144 Hz Samsung CHG90 QLED Super Ultrawide (1.600 KM)
    https://www.olx.ba/r/38301121/32097

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
     
    donjapa and Picoooka like this.
  8. Esh

    Esh HWB

    LG 27 GL 850, preporuka iz prve ruke.
     
    bhd and donjapa like this.
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Picoooka - super pogledam, izgleda da je LG izbor
    @Esh - hvala, mada ili dva takva ili nesto vece pogledati cu kakve opcije imaju
    @Vedo - hvala drug ali dok ovo sebi u Swe posaljem dodam jos 20% na cijenu. Samim tim ne znam da li mi je stol dovoljno sirok za ovo cudo :)
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovaj vedin je ogroman...kao da gledas kroz prozor :D

    ja mislim da je ovoliki nedavno onaj neki srbijanski jutjuber (pocelav,simpa lik,pokrupan,aks kanal se zove ili tako nesto) malo testirao i bas pustio PES preko toga,covjek se odusevio...vidis cijeli stadion na ekranu :D
     
    Vedo likes this.
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da sam nasao adekvatan monitor, mozda malo skuplji nego primarno zamisljeno ali sta mislite o:

    LG 34GN850 QHD
     
    Picoooka likes this.
  12. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Moj prijatelj ceka da dodje kod nas 34GN850 i odmah ga uzima.Po recenziji rtings radi se o vrhunskom monitoru sa IPS panelom koji po prvi put ima odlican black uniformity.

    Svaka preporuka za taj model,ali on premasuje onaj iznos koji si naveo 1000-1500km jer je oko 1000 eura.
     
    donjapa likes this.
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Da, ali po svim recenzijama izgleda da se vrijedi protegnuti to malo dodatno. Vjerovatno je to to! Hvala svima na inputu.
     
  14. BoLa

    BoLa Aktivista

  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Meni kolegica rece da pojedini bankomati Unicredit banke imaju mogucnost podizanja gotovine, a da se taj iznos otplacuje na rate. Nisam imao priliku to koristiti ali eto, dobra stvar. Eh sad, vjerovatno nema svaka banka tu mogucnost, a limitiran je i iznos koji se moze podici.
    Obzirom da je taj monitor dvije milje, a ti bi mozda uzeo i dva, onda u banku i uzmi na kredit. :D
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Da ne otvaram novu temu.

    Klinac (5) je igrajući se u sobi uputio Hot Wheels autić marke "Tesla S" u pravcu monitora od starijeg sina. Kontaktirao sam Stanić Servis sa upitom koliko bi koštala zamijena display-a. Cijena je 474,50 + zamjena 80 KM.
    Monitor je prije 4 godine plaćen 470 KM sa PDV.

    Pitanje, može li se nešto sa ovim uraditi ili je to to? Model je LG 29" UltraWide 29WK500

    [​IMG] [​IMG]
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jedino malom oduzeti autice na neodredjen period :)
     
    p4ja and aNaToMiC ! like this.
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    malo izguglao
    https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/hmk1ms/need_to_replace_my_lg_29wk500_panel_need_help/

    evo panela
    https://www.aliexpress.com/item/32954825826.html

    tri stoje paneli, plus ogroman shipping.

    jedino ako u EU ne nadjes dosta povoljnije sto je malo vjerovatno.

    bolje ti je kupiti drugi monitor, ne isplati se to nikako popravljati.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jedino ako nadje isti monitor na olx-u sa pokvarenom elektronikom, pa da u njega ubaci svoju. A mijenjati panel je mislim zezancija velika i ne isplati se.