Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Definitivno prednost ako imas servis blizu. U ovom slucaju bi morao njemu slati na servis jer je on ovlasteni serviser u BiH (barem bio prije).
     
  2. Majesco

    Majesco Aktivista

    Koliko znam Fuxtec ima samo 1 godinu garancije.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    tregeri za trimer 15-20 KM...ne bi to trebalo nikoga ni odbiti ni privuci prilikom kupovine
    https://www.olx.ba/artikal/32224340/tregeri-za-trimer/

    kod mene je einhell,tacnije Bavaria ...negdje oko 4 KS...nije slab ali nije ni najjaci,ali za moje potrebe neka mjera
    kupljen u Fisu,ima 2 godine garancije...moguce da sada nekada istice garancija
    dvije sezone,radi ko singerica a evo ulazi u trecu...ovih dana cu kositi sa njim,pa cemo vidjeti kako ide
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pozdrav narode...radi li se sta ili su svi pobjegli u EU,koji su radili :D

    kod mene se radi...sve je odradjeno sto treba biti u ovo vrijeme
    jucer cijeli dan kosili travu brat i ja u aroniji...prva kosidba u godini a ona je najteza...plus se mora rucno cupati trava oko stabljike :D
    proslogodisnju proizvodnju soka smo rasprodali jos prije mjesec dana

    od poljoprivrede...posadio sam paradajza malo manje od 300 komada...paprike roge i babure isto tako oko 300 komada i ono standardno malo luka,krompira,graha,bamije,krastavaca,tikvica ,patlidzana,mrkve,rotkve i sta znam cega jos ima od te sice ,to mati posije :D

    sadnice paradajza sam sam proizveo,pikirao i prosli ponedjeljak posadio...da sam placao,izasle bi me samo sadnice paradajza haman pa 150 KM,jer je pola marke struk pikiranog

    ono sto mi je slabo i unisteno...krompir je jako slab i pola ga nije niklo ili tek sada izlazi iz zemlje...to je zbog suse u aprilu...onda stelna mi je stradala od usiju,nisam na vrijeme vidio a bile rodile samo tako i sve se posusilo zbog usiju...5-6 stabala nulirano

    kupine su mi onako...njih je isto bila napala us ali sam to na vrijeme primjetio i pobio gamad...za dan neutralisane :D

    voce ove godine kod mene sve tanko...kasni mraz je rod ili unistio skroz ili je ostalo jako malo svega

    cilije sam isto presadio,tabasco sorta...da imam za sebe,necu ove godine previse saditi ...ne stignem sve pojesti
    evo par slikica,reda radi
    [​IMG]
    [​IMG]


    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kod mene dvije tresnje rodile samo tako, za neke dvije sedmice bit ce borba sa pticama na granama.

    Cime tretirate voce, na par stabala breskve i krusaka se pojavila us? Stari negdje procitao da pomaze prasak za pecivo :) Nebih hemikalije i sl.
     
  6. Majesco

    Majesco Aktivista

    Imas na ovom linku kako napravit dva preparata na biljnoj bazi.
    https://www.agroklub.ba/eko-proizvodnja/prirodnim-metodama-protiv-biljnih-usi/24263/

    Ja sam pravio od zare i mogu ti rec da je iskustvo saroliko, dosta mi je pomoglo na buraniji kad se osugala, morao sam nekoliko puta ovu smjesu pravit i prskat,ali je na kraju rijesilo se usiju.
    Dok je recimo na mladim sadnicama visnje nije pomoglo i tu sam koristio sredstvo protiv biljni usiju i ono ih potamani u roku 5 minuta. To sam radio samo na mladim sadnicama, a inace ne spricam voce.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma deri hemijom,slabo sta pomaze...kada us napadne,treba ih sto prije pobiti,inace naprave ogromnu stetu
    a i tek su poceli plodovi,neces ih konzumirati jos ni za 2-3 mjeseca...slobodno prsci hemijom

    kod mene ni tresnje nisu rodile...ima ih ali 1/3 u odnosu kako inace bude ali biti ce nama dovoljno...pojedem par puta i to sa dna sto mogu dokuciti...1-2 se popnem na nju...svake godine mi je sve teze i teze penjati se :D
    kao dijete sam se dnevno penjao 5 puta
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Da malo osvjezim temu,iako samo ja pisem ovdje svakako haha
    Evo par slikica paradajza...paprike mi je ubila plemenjaca,nisam optimista da ce se izvuci...bila je napala i paradajz ali pravovremenom reakcijom sam spasio ...a ni ove niske temperature ne idu na ruku nicemu u vrtu

    Jucer sam okopao i zagrnuo paradajz...jos ga trebam okoliti i to cu cim vrijeme dozvoli
    Poceo je cvjetati

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]



    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    Patton2410 and forzamilan like this.
  9. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Evo i kod mene počinju zriti

    [​IMG]
     
    Reventon, donjapa and zippoo like this.
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Aronija je dobra ove godine i pocela je mijenjati boju.

    Sve ostalo u vrtu mi je kriticno i polukriticno,sve je manje ili vise ubijeno i zbog hlaenoce kasni barem 10 dana

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    IdeMedoSumom and donjapa like this.
  11. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Kasni vegetacija jedno 7-10 dana zbog hladnog i kisovitog proljeca. Samo da ne bude leda.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Evo jedan post nakon mjesec dana :D

    Danas sam bio na imanju i obisao malo i uslikao i mogu reci da je sada vecina odlicna,paradajz je masala ludnica,iako je prvi rod potpuno stradao...na drugom,trecem,cetvrtom redu ,ploda je sila...kao grozdje skitilo...kod mene na vanjskom paradajzu do sada nisam vidio ovoliki rod
    Aronija je isto odlicna,evo ima par slika i nje
    Eto galerija onako brzinski
    Voce je isto rodilo...vidjeti cete tu i 2 slike malih kruskica kako su rodile,jabuke su skitile,sljiva stelna na drugoj lokaciji kodkuce,evo savila se cijela,podbacio daske ispod grana,grozdje bijelo sila,kupine isto rodile,ima i za prodati...sve u svemu,kakva je godina,ovo ce biti odlicno
    Krompir i luk isto tako,nikada krupniji...pecenjci po 2-3-4 klipa po stabljici

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
     
    Reventon likes this.
  14. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Last edited: Aug 22, 2020
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne znas ti nista ni o cemu izgleda.Mozda da promijenis forum dok nesto ne naucis...sa ovakvim pitanjima neces daleko dogurati.

    Btw.da proizvodes sebi hranu za svoju porodicu,dovoljno je i 500 kvadratnih metara a na 1000 kvadrata mozes proizvesti i za prodaju.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  16. Decerto

    Decerto Komšija

    40000 kvadratnih metara = 10 acres. Evo ti ispod primjer koliko bi to izgledalo.

    [​IMG]
     
    zippoo likes this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Moj stari na vikendici ima cca 40m2 basticu, imamo luka, buranije, kupusa, paprike, krastavaca, svega :) luka skoro čitavu godinu a jedna lijeha :)

    Sent from my Huawei P30
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    4 hektara da prehraniš porodicu? Pa ne živiš u porodici kitova da toliko pojedete. Od jednog duluma možeš tone krompira dobiti, a drugih kultura da ti ne govorim. U 4 hektara imaš 40 duluma, pa ti sad vidi. Da toliko zemlje obraduješ treba ti gro poljoprivrednih mašina.
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Momak se pronalazi, udara na sve frontove :D
     
    BiceBolje likes this.
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ovaj momak je trebao prvo napisati koliko mu je godina,koju skolu ide i koliko je puta u zivotu izasao van grada/stana jer se ocito ne snalazi u prostoru i ne poznaje mjerne jedinice za povrsinu.

    A da ne pricamo da otvara sve teme i udara ko maksim po diviziji

    Ali me lijepo nasmija ovih par komentara iapod...kaze onaj "ne hranis porodicu kitova" hahaha

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk