Sony PlayStation 5 official thread

Discussion in 'Igre i konzole' started by Vedo, Jun 6, 2019.

  1. Esh

    Esh HWB

  2. Decerto

    Decerto Komšija

    300 gb za takvo smece ?
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kakve manje kompresije? Može samo manje zauzimati jer neće biti dupliciranja stvari zbog hdd sporosti.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Kakvo dupliciranje ? Warezone je 100GB na PC-u ali mora biti jos 50GB free za patchovanje. Zadnji update je bio 45GB. Na konzolama je patch pocetkom mjeseca bio 85GB iz nekog razloga.

    Decerto
    Ne znam koliko danas zauzima, vjerovatno više. Ali prosle godine sa par DLC-ova je bila oko 250GB, plus sto trazi dosta prostora za update. Najmanje 100GB. Sada sam je dobio ni na Epicu ali ne igram zbog toga. Evo od prosle godine:

    "If you play modded servers (and allot of different ones using different mods) your game files can easily end up in the 300GB+ range, even more so you have the DLC packs installed."

    "33gb ark from steam ->146gb unpacked in your hdd without mods maps (just base game)-> 250gb for future updates and +xtra gb when the update breaks your files and need to be fixed with the steam tool

    Then you need atleast 250gb to play

    Actually the game still having issues with the size bc sometimes no matter if you uncheck the maps or mods from your list, the game still downloading the stuff and you need to erase manually to clear the hdd or just erase all the ark again and dowload (just take 1 night).

    The size in ark just can be up bc even if you don't have any dlc ark will download SE, Extintion and Aberration +new maps like valguero (creatures and stuff) and +in the future, bc all the others players might have those items or creatures which means you need to have the content installed to see them."
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Pogledaj Cerny-ovo izlaganje o SSDu, i prici o nuznom dupliciranju 3D objekata u PS4 igrama radi sporog HDDa (u Spider-Manu).
     
    NAILS likes this.
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Cod modern warfare patch za season 4 bio 30-40 GB da ga skineš a kad se instalira doda samo 4 GB na veličinu igre.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Na xboxu je bio 84GB.
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne, nije. Ja sam na xboxu tako da znam koliko je bio. To se nekima desio bug da bude toliko, većini nije.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Bug ili ne, poenta je da su igre po 100+GB. I patch od 45GB je suludo. Prije par mjeseci mi jaran pokazuje kako je morao imati preko 100GB free na PS4 da instalira neki glupi BF5 update. Koliko je Modern Warefare ? Jel ono 170GB. Isto kao Destiny 2. RDR2 120-150 koliko li je vec.

    Dupliciranje ili ne, igre ce za next gen biti masivnije pa ce se svesti na 4 instalirane igre.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ti svakako nisi konzolaš, što se ti brineš za to :) tek nekoliko igara je 100+ GB, ne znam samo koji interes imaš od guranja te priče. Evo sad na 1 TB konzoli imam oko 10-15 igara instaliranih i još slobodnog prostora. Modern warfare među njima.
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Dupliciranje smanji prostor 20ak posto i to ako developer nije lijen. Malo je to prostora, a nadogradnje ce biti puno skuplje nego sad uzeti beki eksterni HDD.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    zoi
    Hajd procitaj prve poruke. Upadas nepotrebno sa "Može samo manje zauzimati". A vec sam stotinu puta napisao da cekam PS5.

    Sto Pelikan kaze. Nije to za 120KM uzeti 450GB SSD kada zafali prostora. Ako se racuna za buducnost, 750GB efektivnog prostora je premalo. 650 realno sa prostorom za patchovanje.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vjerovatno ce biti mogucnost preko usb spojiti externi disk.
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Samo da bude unutar 600e max :)

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Moći ćeš ali nećeš moći igrati ps5 igre sa njega, služit će ili za backup ps5 igara ili da igraš ps4 igre.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa eto i to je nesto, na backup cuvas igre koje ces kasnije igrati i to je to.
     
  17. Esh

    Esh HWB

  18. Neso

    Neso Komšija

    PS5 and Xbox Series X Game Price Increases Being Considered by Multiple Publishers

    "NBA 2K21 is the first next-gen game to cost $69.99, and other major publishers could follow suit."

    https://www.tweaktown.com/news/7358...en-playstation-5-xbox-series-games/index.html
    https://wccftech.com/ps5-xbox-series-x-game-price-increases-coming-multiple-publishers/

    https://www.gamesindustry.biz/artic...raising-game-prices-for-ps5-and-xbox-series-x

    Former PlayStation exec discussed the industry's need to rethink the spiralling costs of AAA development

    https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-06-23-shawn-layden-gamelab
     
    Last edited: Jul 3, 2020
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Pa ima logike, prije 15 godina igre su koštale isto 60$, a tada je jedan 3D dizajner mogao sam napraviti level za par dana, jedan poligon sa texturom je bio zid i hajmo dalje.. Danas isti taj posao mora raditi 10 ljudi mjesec dana. A dodaj na to i inflaciju, prije tih 15 godina tih 60$ je vrijedilo dosta više nego ove današnje.

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
    Neso likes this.
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    To stoji ali nisu bili ni blizu agresivni sa DLC-ovima. Imaš igru 60$, imas season pass 60$ i onda more mikro-transakcija. EA pliva u parama. Bil. zaradjuju godišnje.

    Igre su skuplje danas ali svaka šuša ima konzolu ili PC. Zarada je danas dosta veca. Pogledaj koliko samo Epic ili Acti sakupe na F2P igrama.

    "EA announced in a financial briefing late last week it had made nearly $1 billion from microtransactions alone in the quarter that ended Dec 31. That was an “all-time high” for the Redwood City, California-based video-games company, and a 27 percent increase on the previous year.Feb 3, 2020"
     
    zoi likes this.